Stocznie rzeczne we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wraz z rozwojem wykorzystania rzeki Odra na potrzeby żeglugi i przebudową Wrocławskiego Węzła Wodnego, pojawiła się potrzeba budowy jednostek pływających. Stało się to przyczyną rozwoju przemysłu stoczniowego i tym samym budowy oraz funkcjonowania stoczni rzecznych we Wrocławiu.

Historyczne stocznie[edytuj | edytuj kod]

Stocznie nad Odrą we Wrocławiu budowane były począwszy od XIX wieku. Jedną z pierwszych, dużych stoczni była Caesar Wollheim istniejąca w miejscu dzisiejszego Portu Kozanów[1][2]. Kolejne stocznie, istniejące po części do dnia dzisiejszego, to wybudowana w latach 1928-1930 Wasserbaugehoft Wilhelmsruh[a][3]. Ostatnią stocznią uruchomioną we Wrocławiu była Remontowa Stocznia Rzeczna, która powstała w 1945 roku[4].

Wrocławski przemysł stoczniowy w okresie powojennym[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu drugiej wojny światowej i przejęciu administracji przez władze polskie, rozpoczęto również odbudowę zakładów stoczniowych. W początkowym okresie stocznie zajmowały się remontami statków i innych jednostek pływających przejętych przez administrację polską lub jednostek zatopionych podczas działań wojennych, a następnie podniesionych z dna rzeki i kanałów[1]. Z czasem działalność stoczni została ukierunkowana na budowę nowych jednostek pływających, w tym między innymi pchaczy i barek, a także na remonty i naprawy jednostek niezbędne w okresie ich eksploatacji. Wrocławskie stocznie budowały jednostki pływające nie tylko na rynek krajowy ale również na eksport, w tym do krajów zachodnich. W okresie PRL działały we Wrocławiu dwie stocznie państwowe: Wrocławska Stocznia Rzeczna i Remontowa Stocznia Rzeczna. Obecnie znaczna część terenów i obiektów dawnych stoczni została zaadaptowana pod inną działalność. Tylko niewielka część dawnej infrastruktury służy działalności związanej z przemysłem stoczniowym; działalność taka prowadzona jest przez spółkę z o.o. ODRATRANS-STOCZNIA[b][5] i Stocznia Wrocławska. Działalność związaną z bieżącymi naprawami prowadziły również przedsiębiorstwa żeglugowe we własnym zakresie, między innymi na terenach Zimowiska Osobowice[6].

Stocznie rzeczne we Wrocławiu – zestawienie[edytuj | edytuj kod]

Stocznie we Wrocławiu
nazwa adres położenie data powstania data zamknięcia obecnie
Stocznia Wrocławska ul. K. Michalczyka 15 Odra Śródmieście 2015 Prowadzi działalność stoczniową
Wrocławska Stocznia Rzeczna ul. Kwidzyńska 2 Kanał Żeglugowy 1930 1996 częściowo: ODRATRANS-STOCZNIA Sp. z o.o.[5]
Remontowa Stocznia Rzeczna ul. Długa 27 Odra Śródmiejska 1945 2002 Stocznia Wrocławska.[4]
Caesar Wollheim ul. Połbina 1 Dolna Odra Wrocławska 1899 1945 Port Kozanów
stocznia[3] ul. Rychtalska Kanał Miejski b.d. b.d. nie istnieje

Przedsiębiorstwa związane z przemysłem stoczniowym[edytuj | edytuj kod]

Oprócz samych stoczni na terenie Wrocławia prowadzona była działalność związana z projektowaniem jednostek pływających. Największym przedsiębiorstwem w tym zakresie było Navicentrum. W historii jego funkcjonowania, szczególnie w okresie PRL, następowały przekształcenia w zakresie nazwy, organizacji, zasięgu działania i organu nadzorującego. Firma działała i współpracowała między innymi z Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Wrocławską Stocznią Rzeczną, Płocką Stocznią Rzeczną, posiadała filie w Warszawie i Gdańsku. Po okresie PRL przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe "Navicentrum" spółka z o.o.[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. na bazie infrastruktury tej stoczni po wojnie powstała Wrocławska Stocznia Rzeczna
  2. spółka–córka należąca do grupy ODRATRANS S.A.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]