Stocznie rzeczne we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wraz z rozwojem wykorzystania rzeki Odra na potrzeby żeglugi i przebudową Wrocławskiego Węzła Wodnego, pojawiła się potrzeba budowy jednostek pływających. Stało się to przyczyną rozwoju przemysłu stoczniowego i tym samym budowy oraz funkcjonowania stoczni rzecznych we Wrocławiu.

Historyczne stocznie[edytuj | edytuj kod]

Stocznie nad Odrą we Wrocławiu budowane były począwszy od XIX wieku. Jedną z pierwszych, dużych stoczni była Caesar Wollheim istniejąca w miejscu dzisiejszego Portu Kozanów[1][2]. Kolejne stocznie, istniejące po części do dnia dzisiejszego, to wybudowana w latach 1928-1930 Wasserbaugehoft Wilhelmsruh[a][3]. Ostatnią stocznią uruchomioną we Wrocławiu była Remontowa Stocznia Rzeczna, która powstała w 1945 roku[4].

Wrocławski przemysł stoczniowy w okresie powojennym[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu drugiej wojny światowej i przejęciu administracji przez władze polskie, rozpoczęto również odbudowę zakładów stoczniowych. W początkowym okresie stocznie zajmowały się remontami statków i innych jednostek pływających przejętych przez administrację polską lub jednostek zatopionych podczas działań wojennych, a następnie podniesionych z dna rzeki i kanałów[1]. Z czasem działalność stoczni została ukierunkowana na budowę nowych jednostek pływających, w tym między innymi pchaczy i barek, a także na remonty i naprawy jednostek niezbędne w okresie ich eksploatacji. Wrocławskie stocznie budowały jednostki pływające nie tylko na rynek krajowy ale również na eksport, w tym do krajów zachodnich. W okresie PRL działały we Wrocławiu dwie stocznie państwowe: Wrocławska Stocznia Rzeczna i Remontowa Stocznia Rzeczna. Obecnie znaczna część terenów i obiektów dawnych stoczni została zaadaptowana pod inną działalność. Tylko niewielka część dawnej infrastruktury służy działalności związanej z przemysłem stoczniowym; działalność taka prowadzona jest przez spółkę z o.o. ODRATRANS-STOCZNIA[b][5] i Stocznia Wrocławska. Działalność związaną z bieżącymi naprawami prowadziły również przedsiębiorstwa żeglugowe we własnym zakresie, między innymi na terenach Zimowiska Osobowice[6].

Stocznie rzeczne we Wrocławiu – zestawienie[edytuj | edytuj kod]

Stocznie we Wrocławiu
nazwa adres położenie data powstania data zamknięcia obecnie
Malbo Sp.z.o.o. ul. K. Michalczyka 16a Odra Śródmieście 1991 Prowadzi działalność stoczniową
Stocznia Wrocławska ul. K. Michalczyka 15 Odra Śródmieście 2015 Prowadzi działalność stoczniową
Wrocławska Stocznia Rzeczna ul. Kwidzyńska 2 Kanał Żeglugowy 1930 1996 częściowo: ODRATRANS-STOCZNIA Sp. z o.o.[5]
Remontowa Stocznia Rzeczna ul. Długa 27 Odra Śródmiejska 1945 2002 Stocznia Wrocławska[4].
Caesar Wollheim ul. Połbina 1 Dolna Odra Wrocławska 1899 1945 Port Kozanów
stocznia[3] ul. Rychtalska Kanał Miejski b.d. b.d. nie istnieje

Przedsiębiorstwa związane z przemysłem stoczniowym[edytuj | edytuj kod]

Oprócz samych stoczni na terenie Wrocławia prowadzona była działalność związana z projektowaniem jednostek pływających. Największym przedsiębiorstwem w tym zakresie było Navicentrum. W historii jego funkcjonowania, szczególnie w okresie PRL, następowały przekształcenia w zakresie nazwy, organizacji, zasięgu działania i organu nadzorującego. Firma działała i współpracowała między innymi z Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Wrocławską Stocznią Rzeczną, Płocką Stocznią Rzeczną, posiadała filie w Warszawie i Gdańsku. Po okresie PRL przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe "Navicentrum" spółka z o.o.[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. na bazie infrastruktury tej stoczni po wojnie powstała Wrocławska Stocznia Rzeczna
  2. spółka–córka należąca do grupy ODRATRANS S.A.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b zegluga.wroclaw – Tabor odrzański w XX wieku (dostęp 2009-11-26)
  2. Krzysztof Bojda, PRZYSTAŃ WODNA KOZANÓW, fundacja-hobbit (dostęp 2009-11-26)
  3. a b wrosystem.um.wroc.pl: Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, Wrocław 2007, Budowle hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego, (dostęp 2010-01-26)
  4. a b Stocznia Wrocławska (dostęp 2010-01-25)
  5. a b Grupa Kapitałowa ODRATRANS – Odratrans Stocznia Sp. z o.o.. odratrans.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-21)]. (dostęp 2010-01-25)
  6. Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu: WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE – Studium zagospodarowania przestrzennego pasma Odry - Diagnoza stanu. wbu.wroc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)]. (dostęp 2010-01-26)
  7. kpt. żegl.śródl. Andrzej Podgórski, Historia "Navicentrum", www.zegluga.wroclaw.pl, 09.08.2007 (dostęp 2010-01-25)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]