Mokrzyca (strumień)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mokrzyca
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Lokalizacja

Wrocław

Strumień
Źródło
Miejsce Wrocław
Współrzędne

51°09′17,5″N 17°02′59,5″E/51,154874 17,049863

Ujście
Miejsce Wrocław
Współrzędne

51°09′50,0″N 16°59′56,6″E/51,163888 16,999058

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Mokrzyca wpływająca pod ulicę Żmigrodzką (2008)
Ten sam przepust z przeciwnej strony; w głębi ul. Sułowska (2008)

Mokrzyca – strumień długości około 4 km w północnej części Wrocławia. Początek swój bierze w rejonie ulic Ługowej, Ałunowej i Kątowej na północ od Poświętnego, na pograniczu z Polanowicami. Kieruje się na zachód, przecinając ul. Żmigrodzką, następnie wzdłuż południowej granicy osiedla Widawa kieruje się ku Lipie Piotrowskiej; tam przecina ul. Pełczyńską (w rejonie skrzyżowania z ul. Tymiankową) oraz biegnącą wzdłuż Pełczyńskiej linię kolejową do Poznania, po czym kończy swój bieg w sieci rowów melioracyjnych na polu irygacyjnym między Świniarami a Rędzinem.

Przed uporządkowaniem w XIX i XX stuleciu biegu rzeki Odry w okolicach Wrocławia, wymuszonym m.in. narastającymi potrzebami żeglugowymi, Mokrzyca płynąca jednym z licznych w tym rejonie koryt powodziowych rzek Odry i Widawy kończyła swój bieg wcześniej, w meandrującej między Różanką a Polanowicami Odrze. Od około połowy XIX wieku, kiedy starorzecze Odry zanikło i kiedy wytyczono w najbliższej okolicy sztuczny strumień Trzciana, bieg Mokrzycy ustalony został w obecnym kształcie. Do roku 1945 strumień ten nosił nazwę Burgweider Westgraben[1], czyli "Rów Polanowicki", (Burgweide-West to niemiecka nazwa wsi, która dziś znana jest jako wrocławskie osiedle Polanowice).

W związku z budową od roku 2009 węzła komunikacyjnego obwodnicy autostradowej łączącego się w rejonie ul. Sułowskiej z obwodnicą śródmiejską bieg strumienia w tej okolicy ulec musi zmianie.[potrzebna aktualizacja?]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według mapy z roku 1939

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]