Młynówka (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Młynówkaramię boczne rzeki Widawa przebiegające w północnej części Wrocławia, na osiedlu Świniary, dawna dzielnica Psie Pole[1][2]. Ramię to w całości znajduje się w granicach miasta. Oddziela się od głównego nurtu rzeki na jego lewym brzegu i opływa od południa i zachodu bezimienną wyspę, by ponownie połączyć się z głównym korytem rzeki. Długość Młynówki wynosi 2,5 km[1]. Jest drugim obok Starej Widawy istniejącym obecnie ramieniem rzeki, która niegdyś była rzeką wielokorytową[1][3]. W rejonie Młynówki występują także, częściowo zachowane, a częściowo osuszone, krótkie zatoki, ramiona i małe cieki, połączone z korytem Młynówki[1]. Przepływ wody tego cieku wykorzystywano niegdyś do napędzania znajdującego się tu młyna[2][4] (Agnes Mühle[4], obecnie zachowane budynki dawnego młyna położone są przy ulicy Zarzecze, poprz. An der Mühle[5][6]).

Przy Młynówce znajduje się zabytkowy pałacyk, który niegdyś leżał na wysepce otoczonej wodami tego ramienia[1][7] (Pałac Stolbergów[7][6], Weidenhof[7], Erholungsheim Weidenhof[6], obecnie przy ulicy Zajączkowskiej[7]). Znajdował się tu także folwark. Wokół pałacu nad Młynówką rozciąga się niewielki park przypałacowy[1][8] (Weidenhoferpark[8]). Na Młynówce w ramach założeń parkowych utworzono staw zasilany wodami tego cieku. Obszar wyspy między Młynówką w Widawą współcześnie w znacznej części wykorzystywany był przez gospodarstwo rolne[8], przed końcem lat 80 XX wieku był to PGR Świniary[2]. Część terenu wyspy jest zalesiona. Przy parku na tej wyspie znajdował się także Akademicki Klub Jeździecki[2].

Przez Młynówkę, w ciągu drogi prowadzącej od ulicy Zalipie, a także przez niewielkie, zachowane ramię Młynówki położone na południe od niej, przerzucona jest przeprawamost drogowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Encyklopedia Wrocławia, Młynówka, s. 544
  2. a b c d Encyklopedia Wrocławia, Świniary, s. 892
  3. Encyklopedia Wrocławia, Widawa, s. 951
  4. a b Młyn. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).
  5. Zarzecze. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).
  6. a b c Pałac Stolbergów. fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2011-11-05]. (pol.).
  7. a b c d Pałac Stolbergów. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2012-01-04]. (pol.).
  8. a b c Encyklopedia Wrocławia, Park w Świniarach, s. 655

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]