Jezioro Leśne (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Leśne
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowości nadbrzeżne

Wrocław

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Leśne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Leśne”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Leśne”
Ziemia51°05′44″N 17°08′59″E/51,095556 17,149722

Jezioro Leśne (Waldsee[1]) – niewielki zbiornik wodny położony we wschodniej części Wrocławia, w rejonie osiedli Strachocin i Wojnów. Zbiornik ten stanowi rozszerzenie (rozlewisko) Piskornej. Obejmuje pozostałość starorzecza jednego z nieistniejących już ramion bocznych rzeki Odra[1][2]. Jego długość wynosi około 200 m[1]. Położony jest w otoczeniu niewielkich łąk[a] i Lasu Strachocińskiego[b][2][3][4]. Położone jest około 119 m n.p.m.[5]. Wokół Jeziora Leśnego stwierdzono występowanie interesujących zespołów roślinności wilgociolubnej[1][3]. Jezioro otoczone jest roślinnością szuwarową, między innymi: trzcina, manna mielec, turzyce, tatarak. Występują tu także między innymi ślimaki: błotniarka i zatoczek[2][3]. Stwierdzono obecność w tym miejscu licznych gatunków ptaków wodnych. Są to między innymi: wodnik, bączek, perkozy, brzęczka i błotniak stawowy. Jest też miejscem rozrodu płazów[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Łąki te przybierają charakterystyczny układ pasów położonych wzdłuż cieków, rozdzielających obszary leśne.
  2. Las Strachociński obejmuje teren o powierzchni około 200 ha, w tym część tej powierzchni to łąki rozdzielające poszczególne obszary zalesione. Jezioro Leśne położone jest w obszarze takiej łąki, ciągnącej się wzdłuż Piskornej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyklopedia Wrocławia, s. 325
  2. a b c Las Strachociński we Wrocławiu. www.parki.org.pl – Parki i ogrody. [dostęp 2011-12-22]. (pol.).
  3. a b c d Adam Guziak: Biosfera, XI. osiedla Swojczyce, Strachocin, Wojnów. [w:] Raport 2002 Środowisko [on-line]. www.eko.org.pl. [dostęp 2011-12-22]. (pol.).
  4. Jezioro Leśne. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2011-12-22]. (pol.).
  5. Jezioro Leśne. fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2011-12-22]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]