Staw Swojczycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staw Swojczycki
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowości nadbrzeżne

Wrocław

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Ziemia51°06′36″N 17°07′41″E/51,110000 17,128056

Staw Swojczycki[1] (Stawy Swojczyckie, Stawy Swojeckie: 1945–1971[2]) – staw, a także kompleks kilku zbiorników wodnych, położonych we wschodniej części Wrocławia, w rejonie osiedla Swojczyce, przy ulicy Chałupniczej i Grobli Łanieskiej[1][3]. Stawy te są pozostałością starorzecza po nieistniejącym obecnie zakolu na ramieniu rzeki Odra, które dawniej stanowiło główne koryto tej rzeki[1][4]. Przebiegało ono od Opatowic przez Swojczyce i dalej przez Kowale i Zacisze. Jego bieg miał charakter silnie meandrujący. W XVI wieku przeprowadzono inwestycję z zakresu hydrotechniki, polegająca na budowie nowego przekopu, znacznie skracającego długość nurtu rzeki, który obecnie łączy Odrę wpływającą do miasta z Odrą Główną i Starą Odrą (na odcinku od Opatowic, tj. Bartoszowicko–Opatowickiego Węzła Wodnego, do Szczytnik, tj. Szczytnickiego Węzła Wodnego). Wówczas ramię to straciło na znaczeniu, a pozostały ciek nazywano Czarną Wodą. Ostateczny kres istnienia Czarnej Wody jako jednego, ciągłego cieku wodnego położyła kolejna inwestycja, tzw. II kanalizacja Odry we Wrocławiu, w wyniku której wybudowano Kanał Powodziowy i Kanał Żeglugowy (przebiegające na południowy zachód od stawów). Z dawnego koryta pozostały niewielkie fragmenty, w tym między innymi zespół zbiorników określanych jako Staw Swojczycki[1]. Stawy wraz z otoczeniem uznaje się za obszary cenne przyrodniczo[5]. Są one zarośnięte częściowo pałką wąskolistną i trzciną oraz stanowią one dogodne miejsca dla ptaków wodnych takich jak perkozy, krzyżówka, łyska, kurka wodna, trzcinniczek, potrzos[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyklopedia Wrocławia, Staw Swojczycki, s. 835
  2. Mariusz Tokarz: Historia osiedla Swojczyce. www.swojczyce.pl – Portal osiedli Swojczyce–Strachocin–Wojnów, 11 kwietnia 2009. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  3. a b Adam Guziak: XI. osiedla Swojczyce, Strachocin, Wojnów. [w:] Raport – 2002 Środowisko [on-line]. www.eko.org.pl – Zielona Brama. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  4. Zabytki przy Odrze, rzeka Odra we Wrocławiu. www.atrakcje-wroclawia.pl.tl, 2007. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  5. dr. inż Krzysztof K. Karczmarski: Odpady. [w:] Ocena warunków środowiskowych [on-line]. maslice.nq.pl – SBM Maślice. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]