Staw Swojczycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Swojczycki
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowości nadbrzeżne

Wrocław

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Swojczycki”
Ziemia51°06′36″N 17°07′41″E/51,110000 17,128056

Staw Swojczycki[1] (Stawy Swojczyckie, Stawy Swojeckie: 1945–1971[2]) – staw, a także kompleks kilku zbiorników wodnych, położonych we wschodniej części Wrocławia, w rejonie osiedla Swojczyce, przy ulicy Chałupniczej i Grobli Łanieskiej[1][3]. Stawy te są pozostałością starorzecza po nieistniejącym obecnie zakolu na ramieniu rzeki Odra, które dawniej stanowiło główne koryto tej rzeki[1][4]. Przebiegało ono od Opatowic przez Swojczyce i dalej przez Kowale i Zacisze. Jego bieg miał charakter silnie meandrujący. W XVI wieku przeprowadzono inwestycję z zakresu hydrotechniki, polegająca na budowie nowego przekopu, znacznie skracającego długość nurtu rzeki, który obecnie łączy Odrę wpływającą do miasta z Odrą Główną i Starą Odrą (na odcinku od Opatowic, tj. Bartoszowicko–Opatowickiego Węzła Wodnego, do Szczytnik, tj. Szczytnickiego Węzła Wodnego). Wówczas ramię to straciło na znaczeniu, a pozostały ciek nazywano Czarną Wodą. Ostateczny kres istnienia Czarnej Wody jako jednego, ciągłego cieku wodnego położyła kolejna inwestycja, tzw. II kanalizacja Odry we Wrocławiu, w wyniku której wybudowano Kanał Powodziowy i Kanał Żeglugowy (przebiegające na południowy zachód od stawów). Z dawnego koryta pozostały niewielkie fragmenty, w tym między innymi zespół zbiorników określanych jako Staw Swojczycki[1]. Stawy wraz z otoczeniem uznaje się za obszary cenne przyrodniczo[5]. Są one zarośnięte częściowo pałką wąskolistną i trzciną oraz stanowią one dogodne miejsca dla ptaków wodnych takich jak perkozy, krzyżówka, łyska, kurka wodna, trzcinniczek, potrzos[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyklopedia Wrocławia, Staw Swojczycki, s. 835
  2. Mariusz Tokarz: Historia osiedla Swojczyce. www.swojczyce.pl – Portal osiedli Swojczyce–Strachocin–Wojnów, 11 kwietnia 2009. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  3. a b Adam Guziak: XI. osiedla Swojczyce, Strachocin, Wojnów. [w:] Raport – 2002 Środowisko [on-line]. www.eko.org.pl – Zielona Brama. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  4. Zabytki przy Odrze, rzeka Odra we Wrocławiu. www.atrakcje-wroclawia.pl.tl, 2007. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
  5. dr. inż Krzysztof K. Karczmarski: Odpady. [w:] Ocena warunków środowiskowych [on-line]. maslice.nq.pl – SBM Maślice. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]