Przejdź do zawartości

Uchanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m standaryzacja szablonu {{Wieś infobox}} + WP:SK
Konarski (dyskusja | edycje)
Linia 43: Linia 43:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* [[renesans]]owy kościół pw. Wniebowzięcia NMP - wzniesiony ok. [[1625]], według projektu [[Jan Jaroszewicz (architekt)|Jana Jaroszewicza]] i Jana Wolffa,
* '''Kościół''' [[renesans]]owy pw. Wniebowzięcia NMP - wzniesiony ok. [[1625]], według projektu [[Jan Jaroszewicz (architekt)|Jana Jaroszewicza]] i Jana Wolffa,
* sklepienia dekorowane [[stiuk]]ami (ok. [[1625]]) w kościele
** sklepienia dekorowane [[stiuk]]ami (ok. [[1625]]) w kościele
* [[nagrobek|nagrobki]] Uchańskich (ok. [[1600]]) w kościele
** [[nagrobek|nagrobki]] Uchańskich (ok. [[1600]]) w kościele
* kapliczki św. Jana i św. Antoniego
* kapliczki św. Jana i św. Antoniego
* Wzgórze zamkowe (miejsce po zamku) - zamek wzniósł prawdopodobnie po 1470 roku [[Paweł Jasieński]] herbu [[Gozdawa]] jako mieszkalny budynek z basztą w narożu. W początkach XV wieku na zamek przeszedł na własność Uchańskich herbu Radwan, którzy rozbudowali po 1570 roku zamek dostawiając drugi budynek i otaczając dziedziniec czworobokiem murów z trzema dodatkowymi basztami w narożach. Brama znajdowała się przy baszcie północno-wschodniej od północy. Na przełomie XVI i XVII wieku ród Daniłłowiczów rozbudował zamek na czteroskrzydłowy a wjazd przeniesiono na zachód budując szyję bramną. Zamek do o 1786 roku uległ całkowitemu zniszczeniu. W 1810 roku zniwelowano go całkowicie budując z jego pozostałości gorzelnię i browar[http://www.uchanie.pl/zamek.html].
* wzgórze zamkowe (miejsce po dawnym zamku)
* [[cmentarz żydowski w Uchaniach|cmentarz żydowski]]
* [[cmentarz żydowski w Uchaniach|cmentarz żydowski]]



Wersja z 12:27, 14 lut 2011

Uchanie
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo lubelskie
Powiat

hrubieszowski

Gmina

Uchanie

Liczba ludności 

650

Strefa numeracyjna

(+48) 84

Kod pocztowy

22-510

Tablice rejestracyjne

LHR

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa
Wojskowa mapa okolic Uchań z 1933

Uchaniewieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Uchanie, na terenie Działów Grabowieckich. Miejscowość jest siedzibą gminy Uchanie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Historia

Początkowo była to wieś królewska. W XV wieku została ona nadana przez Kazimierza IV Jagiellończyka P. Jasieńskiemu. Wybudował on tam kościół i zamek.

Uchanie otrzymały prawa miejskie w 1596 (lokacje z 1484 i 1505 nie zostały wprowadzone) i posiadały je do 1870. Wieś była własnością m.in. Uchańskich, Daniłłowiczów i Potockich. Wieś też należała do Antoniny Butler (1742-1796), która wniosła jako wiano poślubiając pułkownika Kazimierza Ossolińskiego (zm. 1794).

Od 1772 miejscowość znajdowała się w zaborze austriackim, a od 1809 w Księstwie Warszawskim. Natomiast w 1815 wieś leżała na terenie zaboru rosyjskiego. W XIX wieku nastąpił tam rozwój sadownictwa.

Podczas okupacji niemieckiej na terenie wsi znajdował się:

Zabytki

  • Kościół renesansowy pw. Wniebowzięcia NMP - wzniesiony ok. 1625, według projektu Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa,
  • kapliczki św. Jana i św. Antoniego
  • Wzgórze zamkowe (miejsce po zamku) - zamek wzniósł prawdopodobnie po 1470 roku Paweł Jasieński herbu Gozdawa jako mieszkalny budynek z basztą w narożu. W początkach XV wieku na zamek przeszedł na własność Uchańskich herbu Radwan, którzy rozbudowali po 1570 roku zamek dostawiając drugi budynek i otaczając dziedziniec czworobokiem murów z trzema dodatkowymi basztami w narożach. Brama znajdowała się przy baszcie północno-wschodniej od północy. Na przełomie XVI i XVII wieku ród Daniłłowiczów rozbudował zamek na czteroskrzydłowy a wjazd przeniesiono na zachód budując szyję bramną. Zamek do o 1786 roku uległ całkowitemu zniszczeniu. W 1810 roku zniwelowano go całkowicie budując z jego pozostałości gorzelnię i browar[1].
  • cmentarz żydowski

Niedaleko Uchań, w okolicy wsi Gliniska znajduje się rezerwat faunistyczny, gdzie występuje m.in. tchórz stepowy, suseł perełkowany, łasica, gronostaj.

Kościół w Uchaniach

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Szablon:Linki do map Polski