Teresa Kamińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teresa Kamińska
Data urodzenia 1956
Zawód menedżer, inżynier
Stanowisko minister-członek Rady Ministrów (1997–1999)
Odznaczenia
Komandor Narodowego Orderu Zasługi (Francja)

Teresa Kamińska (ur. 1956) – polska inżynier, menedżer, polityk i działaczka związkowa, minister-członek Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu biologicznej ochrony wód, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera. Była nauczycielem akademickim w olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej.

Na początku lat 80. zaczęła działać w „Solidarności”, była represjonowana w stanie wojennym. Związana później z Komisją Charytatywną Episkopatu Polski ds. Pomocy Osobom Represjonowanym.

Specjalizowała się w zakresie serologii klinicznej, podjęła następnie pracę w ZOZ w Braniewie, później kolejno w Gdańsku-Zaspie i w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Od 1992 była przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S”, zasiadała w Komisji Krajowej związku. Wchodziła w skład Rady Ochrony Zdrowia przy Lechu Wałęsie w okresie jego prezydentury.

W rządzie Jerzego Buzka od 1997 do 1999 pełniła funkcję ministra-członka Rady Ministrów (ds. koordynowania reform społecznych). Później była prezesem Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i następnie szefową doradców premiera. W latach 1998–2002 była członkinią Komitetu Doradczego Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

W 2007 objęła stanowisko prezesa zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej[1]. Pełniła tę funkcję do 2016.

W 2015 została odznaczona francuskim krzyżem komandorskim Orderu Narodowego Zasługi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]