Tramwaje w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mintho (dyskusja | edycje) o 12:10, 23 kwi 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Gdańsku
{{{nazwa oryginalna}}}
[[{{{typ systemu}}}]]
UWAGA: Błąd parametru
{{{typ systemu}}}=
Ten parametr może przyjmować jedynie wartości:
 • autobus
 • bus rapid transit
 • car-sharing
 • kolej
 • kolej aglomeracyjna
 • kolej drezynowa
 • kolej jednoszynowa
 • kolej linowo-terenowa
 • kolej pneumatyczna
 • kolej wąskotorowa
 • metro
 • mikrobus
 • omnibus
 • premetro
 • publiczny system wypożyczania rowerów
 • publiczny transport zbiorowy
 • szybka kolej miejska
 • szybki tramwaj
 • tramwaj
 • tramwaj dwusystemowy
 • tramwaj konny
 • tramwaj linowy
 • tramwaj wodny
 • trolejbus
 • winda
[[Plik:{{{logo}}}|150x150px|alt=Logotyp|]]
{{{opis logo}}}
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Państwo {{{państwo}}}
Lokalizacja Gdańsk, Polska
Organizator {{{organizator}}}
Operator ZKM Gdańsk
Liczba linii {{{liczba linii}}}
Lata funkcjonowania {{{lata funkcjonowania}}}
Dzienna
liczba pasażerów
{{{dzienna liczba pasażerów}}}
Roczna
liczba pasażerów
{{{roczna liczba pasażerów}}}
Infrastruktura
[[Plik:{{{schemat}}}|240x240px|alt=Schemat sieci|]]
{{{opis schematu}}}
Długość sieci {{{długość sieci}}}
Rozstaw szyn {{{rozstaw szyn}}}
Napięcie zasilania {{{napięcie zasilania}}}
Liczba stacji {{{liczba stacji}}}
Liczba zajezdni {{{liczba zajezdni}}}
Liczba przystanków {{{liczba przystanków}}}
Tabor
Liczba pojazdów {{{liczba pojazdów}}}
[{{{www}}} Strona internetowa]
Portal Portal Transport

{{Transport publiczny infobox}} Nieznane pola: "właściciel", "uruchomienie", "pojazdy", "pasażerowie", "stacje", "prześwit", "linie", "rodzaj", "długość", "likwidacja" oraz "grafika_opis".

Komunikacja tramwajowa w Gdańsku realizowana jest przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

Historia komunikacji tramwajowej w Gdańsku

Tramwaj konny

Pierwsza linia tramwaju konnego uruchomiona została przez berlińską firmę Deutsche Pferdeeisenbahn 23 czerwca 1873 roku, na trasie z Heumarkt (Targ Sienny) przez Wrzeszcz do Oliwy. Po roku została zawieszona trasa między Wrzeszczem a Oliwą z powodu silnej konkurencji kolei. W 1877 cały majątek berlińskiej firmy kupiła gdańska firma Otto Braunschweig und Oskar Kupferschmidt. Uruchomiła ona następujące linie:

W okresie tym w Gdańsku funkcjonowały następujące zajezdnie tramwajowe:

 • we Wrzeszczu przy Mirchauer Weg (dzisiejsza Partyzantów - pierwsza zajezdnia w mieście),
 • przy Weidengasse (dzisiejszej Łąkowej) na Dolnym Mieście,
 • drewniane hale na Oruni i Siedlcach.

Początek tramwajów elektrycznych

W 1894 roku firma AEG z Berlina wykupiła firmę Danziger Strassen Eisenbahn. Wtedy równocześnie podjęto decyzję o elektryfikacji sieci tramwajowej, którą rozpoczęto rok później. Pierwsze regularne połączenie uruchomiono 12 sierpnia 1896 roku w kierunku Oruni oraz Siedlec. Do Wrzeszcza z Centrum pierwszy tramwaj elektryczny pojechał dopiero 28 sierpnia 1896 roku, gdyż istniała konieczność usunięcia kolizji sieci trakcyjnej z napowietrznymi przewodami telefonicznymi i energetycznymi. Do końca roku wszystkie linie tramwaju konnego zostały zelektryfikowane, a także wybudowano torowisko łączący nowy Dworzec Główny z Kohlenmarkt (Targiem Węglowym). Wydłużono także istniejącą linię z Fishmarkt (Targu Rybnego) przez dzisiejszą ulicę Wałową do Stadtgraben (Podwala Grodzkiego). Po zakończeniu elektryfikacji firma AEG przekazała tramwaje pod administrację firmy Allgemeine Strassen und Eisenbahn Gessellschaft.

W 1899 roku w Nowym Porcie powstało drugie przedsiębiorstwo tramwajowa pod nazwą Danziger Elektrische Strassenbahn, które otworzyło w 1900 roku dwie linie z Wrzeszcza do Brzeźna i z Brzeźna przez Nowy Port do Stoczni Schichaua (ulicą Schichaugasse, dziś Jana z Kolna). Linia w stronę centrum została później wydłużona do Kassubischer Markt (okolice dzisiejszego C. H. Madison) a następnie przez Pfefferstadt (dziś ul. Korzenna) do Breitgasse (ul. Szeroka) pod sam Żuraw. Firma z Nowego Portu posiadała zajezdnię przy Fischmeisterweg (dziś ul. Wyzwolenia). W 1903 roku nastąpiło połączenie dwóch przedsiębiorstw Allgemeine Strassen und Eisenbahn Gessellschaft i Danziger Elektrische Strassenbahn w jedną firmę Danziger Elektrische Strassenbahn A.G. z siedzibą we Wrzeszczu. W 1904 roku wybudowano torowisko na wiadukcie Błędnik łączące torowisko na Wielkiej Alei z torowiskiem na Stadtgraben (Podwalu Grodzkim). Od tamtej pory w rejon Dworca Głównego kierowano co drugi skład tramwajowy. 18 lipca 1908 roku uruchomiona została linia z rynku w Oliwie (Am Markt) przez Seestraße (ulicę Pomorską) do Jelitkowa.

Tramwaje podczas I wojny światowej

Z dniem 1 maja 1914 roku wprowadzono numerację linii, która zastąpiła dotychczasowe tablice kierunkowe z nazwą przystanku końcowego. W lutym 1917 roku zaczęło brakować węgla i elementów wymiennych, z powodu czego na źle utrzymanym torowisku zaczęły występować awarie i wykolejenia. W styczniu 1919 roku nastąpił kryzys, z powodu którego zawieszono kursowanie kilku linii.

Tramwaje w Wolnym Mieście Gdańsk

Pod koniec roku 1919 zaczęto przywracać zawieszone linie, zmieniając jednocześnie częściowo numerację linii, dodatkowo przekierowano linie z Promenade (dziś 3 Maja) na Stadtgraben (Podwale Grodzkie), po czym w 1926 roku zlikwidowano torowisko na Promenade. W 1925 roku przystąpiono do budowy trasy z Centrum w kierunku Stogów, którą otwarto 4 lipca 1927 roku. W 1926 otworzono torowisko na nowo powstałej Paul-Beneke-Weg (dziś Marynarki Polskiej), likwidując jednocześnie jednotorową trasę wzdłuż nabrzeża portowego na ulicy Broschkischerweg (Wiślnej). W tym samym czasie w Nowym Porcie powstały dwie pętle uliczne, "mała" dla linii z Centrum i "duża" dla linii z Brzeźna. W 1930 roku uruchomiono nową trasę od Wielkiej Alei poprzez Ostseestraße (aleję Hallera) i Bärenweg (ulicę Mickiewicza) do pętli na skrzyżowaniu Heeresanger (al. Legionów) z Magdeburger Straße (ul. Kościuszki). Dyrekcja firmy DES AG została przeniesiona do budynku przy Jäschkentaler Weg 2 (dziś dyrekcja ZKM, Jaśkowa Dolina 2). Między Wrzeszczem a Oliwą zmieniono przebieg trasy likwidując linię na Hohenfriedbergweg (Szymanowskiego), prowadząc ją w zamian przez nowo powstałą Friedrich-Allee (aleja Wojska Polskiego). Rozpoczęto również budowę nowej zajezdni tramwajowej we Wrzeszczu wraz z warsztatami głównymi.

W 1934 roku przebudowano trakcję elektryczną przystosowując ją do pantografów zamiast do odbieraków drążkowych. Starą trakcję pozostawiono na trasie do Siedlec i Oruni, w wyniku czego tramwaje obsługujące tę trasę w celu dojechania do zajezdni przy Weidengasse (Łąkowej) korzystały z torowiska technicznego na Starym Przedmieściu. Zrezygnowano z planowanego wydłużenia linii w kierunku Rudnik i budowy linii z Wrzeszcza przez Suchanino do Centrum. W 1935 roku otworzono nową zajezdnię tramwajową we Wrzeszczu przy dzisiejszej ulicy W. Stwosza, a stara zajezdnia przy Mirchauer Weg (Partyzantów) została zaadaptowana na zajezdnię autobusową.

W 1942 roku została utworzona spółka akcyjna Verkehrsbetriebe Danzig Gothenhafen AG, w skład której weszła spółka DES AG. W planach była likwidacja linii tramwajowej na trasie z Centrum do Siedlec i Oruni oraz zastąpienie jej linią trolejbusową. Plan ten jednak odrzucono. Do 24 marca 1945 roku tramwaje kursowały po mieście względnie normalnie. Po ostrzelaniu przez wojska radzieckie elektrowni miejskiej na Ołowiance nastąpiło wyłączenie zasilania, przez co część tramwajów stanęła na ulicach. Podczas walk ulicznych wagony tramwajowe wykorzystywane były jako barykady.

Odbudowa po 1945 roku

Po zakończeniu działań wojennych sieć trakcyjna przestała istnieć, torowiska były poważnie uszkodzone przez pociski artyleryjskie, żaden wagon nie był zdatny do ruchu. W kwietniu 1945, od razu po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy infrastruktury tramwajowej. Z inicjatywy Zarządu Miejskiego w Gdańsku powstał Miejski Zakład Komunikacyjny w Gdańsku. Do Gdańska przybyły ekipy poznańskich, warszawskich i łódzkich tramwajarzy, którzy wspólnie z gdańszczanami przystąpili do zabezpieczenia i inwentaryzacji ocalałego majątku. W pobliżu zajezdni we Wrzeszczu pościągane zostały wagony lub ich pozostałości. Sama zajezdnia we Wrzeszczu ucierpiała niewiele, zajezdnia przy Łąkowej straciła dach na obu halach oraz budynek warsztatowy. 28 czerwca 1945 zaczęto ponownie uruchamiać komunikację tramwajową. Odbudowę ze zniszczeń torowisk tramwajowych zakończono w 1947 roku. Odbudowane zostały wszystkie trasy istniejące przed zniszczeniem. Zlikwidowano jedynie torowisko na ulicy Szerokiej, Kowalskiej i Korzennej oraz trasę techniczną na Starym Przedmieściu. Nowością była trasa do Sopotu.

1947-1989

Torowisko tramwajowe w Gdańsku
Tory tramwajowe i przystanek tramwajowy w rejonie skrzyżowania ul. Pomorskiej z al. Grunwaldzką

W wyniku budowy drogi krajowej nr 1 na przestrzeni lat powstały nowe szerokie ulice z wytyczonym torowiskiem tramwajowym, wchodzące dziś w skład głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. W 1948 roku w Oliwie otworzono nową pętlę przy skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej z ulicą Opata J. Rybińskiego, likwidując jednocześnie pętlę na Starym Rynku Oliwskim. 1 stycznia 1951 roku powstało nowe przedsiębiorstwo pod nazwą Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia.

W 1955 uruchomiona została nocna komunikacja tramwajowa. W 1957 przebudowana została na dwutorową trasa na Siedlce, a w wyniku przebudowy alei Grunwaldzkiej zlikwidowana została pętla przy ulicy Szymanowskiego, zaś otwarta nowa - przy ulicy Abrahama. 21 lipca 1959 roku oddana została nowa poszerzona ulica Podwale Przedmiejskie pomiędzy ulicą Okopową a ulicą Chmielną. Likwidacji uległo torowisko na ulicy Długiej, Długim Targu i ulicy Stągiewnej, zaś tramwaje zostały skierowane przez ulicę Okopową, Podwale Przedmiejskie i Wyspę Spichrzów, a następnie przez ulicę Ułańską do ulicy Łąkowej. Zlikwidowano również pętlę uliczną na ulicy Bogusławskiego kierując tramwaj z Oruni do pętli na Targu Węglowym. Drugą nową trasą było torowisko od ulicy Mickiewicza do pętli przy ulicy Kolonia Uroda przez aleję Karola Marksa, obecnie Hallera. W roku 1960 przedłużono torowisko od Kolonii Urody do Brzeźna, zlikwidowano jednocześnie torowisko na ulicach Bolesława Chrobrego i Waryńskiego, a tramwaj kończący trasę na ulicy Waryńskiego skierowano do pętli przy ówczesnym porcie lotniczym. W 1961 roku zlikwidowano trasę do Sopotu z powodu dużej konkurencji Szybkiej Kolei Miejskiej. Po 42 latach w 1968 roku przywrócono torowisko wzdłuż ulicy 3 Maja. W 1968 roku rozpoczęto budowę nowego wiaduktu Błędnik, który oddano do użytku 22 lipca 1970 roku. 28 lipca 1971 uruchomiona została pętla przy ulicy Doki, jednocześnie likwidacji uległa pętla na Targu Węglowym. Torowisko na ulicy Pomorskiej zostało przebudowane na dwutorowe, zlikwidowana została linia na Orunię.

W 1974 roku firma WPK G-G przekształcona została w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gdańsku. W 1974 roku, po przeniesieniu portu lotniczego do Rębiechowa rozpoczęła się budowa nowej trasy od pętli tramwajowej przy ulicy Kościuszki do ulicy Pomorskiej w Jelitkowie, w ciągu której wybudowano dużą pętlę tramwajową na nowo powstającej wówczas dzielnicy Zaspa. Trasa została otwarta 31 grudnia 1977 roku. 22 lipca 1980 otwarte zostało torowisko wzdłuż ulicy Klinicznej.

W 1980 roku powstał projekt budowy linii tramwajowej łączącej ówczesną sieć z nowymi osiedlami na Górnym tarasie. W tym celu należało wybudować linie na Chełm. Linia ta mimo, że ma zaledwie 2900 metrów posiada bardzo trudny profil. Z przyczyn technicznych a później finansowych realizacja projektu była wielokrotnie odkładana i linia została ostatecznie zbudowana 29 lat później[3].

17 grudnia 1981 rozpoczęto eksploatację torowiska leżącego w ciągu przedłużonej do trasy W-Z ulicy 3 Maja oraz na nowym wiadukcie nad linią kolejową, który jest częścią tej właśnie trasy. Otwarta została nowa pętla Kliniczna, co pozwoliło na likwidację pętli Doki.

Po 1989

W 1989 roku firma WPK została podzielona, a w jej miejsce w Gdańsku powstało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, które w 1991 roku zostało przekształcone w zakład budżetowy miasta Gdańska pod nazwą Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Na początku lat 90. powstał nowy odcinek Podwala Przedmiejskiego między ulicami Chmielną oraz Łąkową, w wyniku czego likwidacji uległ prowizoryczny most na ulicy Saperskiej nad Nową Motławą, zamiast którego wybudowany został nowy most drogowy. Trasa ta została wydłużona w 1995 roku poprzez wybudowanie odcinka Podwala Przedmiejskiego od ulicy Łąkowej do ulicy Siennickiej. Umożliwiło to zlikwidowanie tramwaju wzdłuż ulicy Długie Ogrody.

W 1997 roku wrócił pomysł budowy linii tramwajowej na Chełm, wykonano wówczas analizę na Politechnice Gdańskiej. Badania wykazały, że ówczesny gdański tabor nie nadaje się do obsługi projektowanej linii. Najpoważniejszym problemem okazały się hamulce elektromagnetyczne, które w przypadku awarii prądu nie są w stanie utrzymać pojazdu na tak trudnej linii[3]. W 1999 roku likwidacji uległa zajezdnia tramwajowa Łąkowa na Dolnym Mieście, w miejscu której powstał strzeżony parking. Wraz z początkiem roku 2004 Zakład Komunikacji Miejskiej został przekształcony z zakładu budżetowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym samym roku rozpoczęto kilkuetapową modernizację torowisk tramwajowych pod nazwą Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej. W wyniku tego przedsięwzięcia na początku 2007 roku rozpoczęto budowę linii na Chełm wzdłuż trasy W-Z oraz alei gen. W. Sikorskiego. 19 grudnia 2007 została otwarta linia tramwajowa na Chełm[3]. Linia ta mimo, że ma tylko 2900 metrów ma bardzo trudny profil i z tego względu wagony Konstal 105Na, Konstal 105NCh oraz Konstal 114Na nie mogą być na niej wykorzystywane[3].

W noc sylwestrową 2009/2010 uruchomiono, w ramach testu, nocną linię tramwajową N0 na trasie Chełm - Opera - Zaspa - Oliwa - Wrzeszcz - Opera - Chełm.

Spis pętli tramwajowych

 • Używane w regularnej komunikacji
 • Sezonowo używane w regularnej komunikacji
 • Nieużywane w regularnej komunikacji
 • Planowana-w ramach GPKM III (budowana w latach 2010-2011)[4]
  • Łostowice, pętla Nowa Łódzka - przedłużenie trasy z Chełmu.

Linie tramwajowe w Gdańsku

W Gdańsku kursuje 11 linii tramwajowych, w tym:

 • jedna linia kursująca tylko w dni powszednie (4)
 • jedna linia kursująca tylko w sezonie wakacyjnym w weekendy (63)
 • dwie linie zjazdowe (N, W)
Linia Trasa
1 Gdansk Tram 1.png Hucisko - Brama Wyżynna - Centrum - Pohulanka (Armii Krajowej) - Odrzańska - Chałubińskiego - Chełm Witosa.

Powrót:

Chełm Witosa - Chałubińskiego - Odrzańska - Pohulanka (Armii Krajowej) - Urząd Miejski - Hucisko

2 Gdansk Tram 2.png Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec PKS - Nowe Ogrody - Centrum

Powrót:

Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

4 Gdansk Tram 4.png Nowy Port (Góreckiego) - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Śnieżna - Uczniowska - Mostostal - Załogowa - Swojska - Węzeł Kliniczna - Kliniczna - Szpital - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa

Powrót:

Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Kliniczna - Szpital - Węzeł Kliniczna - Swojska - Załogowa - Mostostal - Uczniowska - Śnieżna - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Góreckiego)

6 Gdansk Tram 6.png Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Gospody - Pomorska - Osiedle - Subisława - Opacka - Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec PKS - Nowe Ogrody - Centrum

Powrót:

Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa - Opacka - Subisława - Pomorska - Osiedle - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

8 Gdansk Tram 8.png Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Pl. Solidarności - SKM Stocznia - Stocznia Północna - Twarda - Kliniczna - Szpital - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

Powrót:

Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Kliniczna - Szpital - Twarda - Stocznia Północna - SKM Stocznia - Pl. Solidarności - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

10 Gdansk Tram 10.png Nowy Port (Góreckiego) - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Śnieżna - Uczniowska - Mostostal - Załogowa - Swojska - Węzeł Kliniczna - Twarda - Stocznia Północna - SKM Stocznia - Pl. Solidarności - Dworzec Główny - Hucisko - Pohulanka - Paska - Ciasna - Zakopiańska - Skrajna - Siedlce

Powrót:

Siedlce - Skrajna - Zakopiańska - Ciasna - Paska - Pohulanka - Hucisko - Dworzec Główny - Pl. Solidarności - SKM Stocznia - Stocznia Północna - Twarda - Węzeł Kliniczna - Swojska - Załogowa - Mostostal - Uczniowska - Śnieżna - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Góreckiego)

11 Gdansk Tram 11.png Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Centrum - Pohulanka (Armii Krajowej) - Odrzańska - Chałubińskiego - Chełm Witosa

Powrót: Chełm Witosa - Chałubińskiego - Odrzańska - Pohulanka (Armii Krajowej) - Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama

12 Gdansk Tram 12.png Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Pomorska - Gospody - Pomorska - Osiedle - Subisława - Opacka - Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Hucisko - Pohulanka - Paska - Ciasna - Zakopiańska - Skrajna - Siedlce

Powrót: Siedlce - Skrajna - Zakopiańska - Ciasna - Paska - Pohulanka - Hucisko - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa - Opacka - Subisława - Pomorska - Osiedle - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa

13 Gdansk Tram 13.png Brzeźno - Mazurska - Wczasy - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

Powrót: Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Gdańska - Sternicza - Brzeźno

15 Gdansk Tram 15.png Nowy Port (Oliwska) - Przychodnia - Rybołowców - Kasztanowa - Latarnia Morska - Krasickiego - Brzeźno - Mazurska - Wczasy - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa

Powrót: Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Gdańska - Sternicza - Brzeźno - Krasickiego - Latarnia Morska - Kasztanowa - Rybołowców - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Oliwska)

63 Gdansk Tram 63.png Brzeźno Plaża - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

Powrót: Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Brzeźno Plaża

N linia zjazdowa do zajezdni NOWY PORT
W linia zjazdowa do zajezdni WRZESZCZ

Ramowe godziny kursowania

 • 04:50 - 23:10 linia 1
 • 04:20 - 23:20 linia 2
 • 04:15 - 23:10 linia 4
 • 04:00 - 23:30 linia 6
 • 04:30 - 00:00 linia 8
 • 04:10 - 23:45 linia 10
 • 04:40 - 23:40 linia 11
 • 04:15 - 00:00 linia 12
 • 04:00 - 00:00 linia 13
 • 04:45 - 00:00 linia 15
 • 09:50 - 19:30 linia 63

Linie tramwajowe w Gdańsku - zmiany maj 2010[5]

W Gdańsku będzie kursowało 14 linii tramwajowych, w tym:

 • trzy linie kursujące tylko w dni powszednie (4,7,15)
 • dwie linie kursujące tylko w godziny szczytu (7,15)
 • jedna linia kursująca tylko w sezonie wakacyjnym w weekendy (63)
 • dwie linie zjazdowe (N, W)
Linia Trasa
1 Hucisko - Brama Wyżynna - Centrum - Pohulanka (Armii Krajowej) - Odrzańska - Chałubińskiego - Chełm Witosa.

Powrót:

Chełm Witosa - Chałubińskiego - Odrzańska - Pohulanka (Armii Krajowej) - Urząd Miejski - Hucisko

2 Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec PKS - Nowe Ogrody - Centrum

Powrót:

Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

3 (dawna linia 13) Brzeźno - Mazurska - Wczasy - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

Powrót: Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Gdańska - Sternicza - Brzeźno

4 Nowy Port (Góreckiego) - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Śnieżna - Uczniowska - Mostostal - Załogowa - Swojska - Węzeł Kliniczna - Kliniczna - Szpital - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa

Powrót:

Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Kliniczna - Szpital - Węzeł Kliniczna - Swojska - Załogowa - Mostostal - Uczniowska - Śnieżna - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Góreckiego)

5 Nowy Port (Oliwska) - Przychodnia - Rybołowców - Kasztanowa - Latarnia Morska - Krasickiego - Brzeźno - Mazurska - Wczasy - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa - Opacka - Subisława - Pomorska - Osiedle - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

Powrót: Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Gospody - Pomorska - Osiedle - Subisława - Opacka - Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Gdańska - Sternicza - Brzeźno - Krasickiego - Latarnia Morska - Kasztanowa - Rybołowców - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Oliwska)

6 Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec PKS - Nowe Ogrody - Centrum

Powrót:

Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama

7 Nowy Port (Góreckiego) - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Śnieżna - Uczniowska - Mostostal - Załogowa - Swojska - Węzeł Kliniczna - Twarda - Stocznia Północna - SKM Stocznia - Pl. Solidarności - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Centrum - Pohulanka (AK) - Odrzańska - Chałubińskiego - Chełm Witosa

Powrót:

Chełm Witosa - Chałubińskiego - Odrzańska - Pohulanka (AK) - Centrum - Hucisko - Dworzec Główny - Pl. Solidarności - SKM Stocznia - Stocznia Północna - Twarda - Węzeł Kliniczna - Swojska - Załogowa - Mostostal - Uczniowska - Śnieżna - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Góreckiego)

8 Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Pl. Solidarności - SKM Stocznia - Stocznia Północna - Twarda - Kliniczna - Szpital - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Pl. Komorowskiego - Legionów - Bajana - Żwirki i Wigury - Jana Pawła II - Startowa - Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Os. Wejhera - Helska - Jelitkowo

Powrót:

Jelitkowo - Helska - Os. Wejhera - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa - Startowa - Jana Pawła II - Żwirki i Wigury - Bajana - Legionów - Pl. Komorowskiego - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Kliniczna - Szpital - Twarda - Stocznia Północna - SKM Stocznia - Pl. Solidarności - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

9 Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka

Powrót: Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska -Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama

10 Nowy Port (Góreckiego) - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Śnieżna - Uczniowska - Mostostal - Załogowa - Swojska - Węzeł Kliniczna - Twarda - Stocznia Północna - SKM Stocznia - Pl. Solidarności - Dworzec Główny - Hucisko - Pohulanka - Paska - Ciasna - Zakopiańska - Skrajna - Siedlce

Powrót:

Siedlce - Skrajna - Zakopiańska - Ciasna - Paska - Pohulanka - Hucisko - Dworzec Główny - Pl. Solidarności - SKM Stocznia - Stocznia Północna - Twarda - Węzeł Kliniczna - Swojska - Załogowa - Mostostal - Uczniowska - Śnieżna - Wyzwolenia - Marynarki Polskiej - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Góreckiego)

11 Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Centrum - Pohulanka (Armii Krajowej) - Odrzańska - Chałubińskiego - Chełm Witosa

Powrót: Chełm Witosa - Chałubińskiego - Odrzańska - Pohulanka (Armii Krajowej) - Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa

12 Zaspa - Kołobrzeska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Jagiellońska - Piastowska - Pomorska - Pomorska - Gospody - Pomorska - Osiedle - Subisława - Opacka - Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Hucisko - Pohulanka - Paska - Ciasna - Zakopiańska - Skrajna - Siedlce

Powrót: Siedlce - Skrajna - Zakopiańska - Ciasna - Paska - Pohulanka - Hucisko - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa - Opacka - Subisława - Pomorska - Osiedle - Pomorska - Piastowska - Jagiellońska - Chłopska - Obrońców Wybrzeża - Kołobrzeska - Zaspa

15 Nowy Port (Oliwska) - Przychodnia - Rybołowców - Kasztanowa - Latarnia Morska - Krasickiego - Brzeźno - Mazurska - Wczasy - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Politechnika - Miszewskiego - Jaśkowa Dolina - Klonowa - Galeria Bałtycka - Wojska Polskiego - Zamenhofa - Zajezdnia - Abrahama - Uniwersytet - Bażyńskiego - Tetmajera - Derdowskiego - Obrońców Westerplatte - Oliwa

Powrót: Oliwa - Obrońców Westerplatte - Derdowskiego - Tetmajera - Bażyńskiego - Uniwersytet - Abrahama - Zajezdnia - Zamenhofa - Wojska Polskiego - Galeria Bałtycka - Klonowa - Jaśkowa Dolina - Miszewskiego - Politechnika - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Gdańska - Sternicza - Brzeźno - Krasickiego - Latarnia Morska - Kasztanowa - Rybołowców - Pl. Wolności - Władysława IV - Nowy Port (Oliwska)

63 Brzeźno Plaża - Dworska - Chrobrego - Grudziądzka - Kolonia Uroda - Kościuszki - Mickiewicza - Reja - Wyspiańskiego - Opera Bałtycka - Traugutta - Akademia Medyczna - Chodowieckiego - Brama Oliwska - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Okopowa - Żabi Kruk - Chmielna - Akademia Muzyczna - Brama Żuławska - Głęboka - Przeróbka - Lenartowicza - Sucharskiego - Kaczeńce - Lessowa - Zimna - Stogi Pasanil - Rozłogi - Stogi Plaża

Powrót: Stogi Plaża - Stogi Pasanil - Zimna - Lessowa - Kaczeńce - Sucharskiego - Lenartowicza - Przeróbka - Głęboka - Brama Żuławska - Akademia Muzyczna - Chmielna - Żabi Kruk - Okopowa - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Brama Oliwska - Chodowieckiego - Akademia Medyczna - Traugutta - Opera Bałtycka - Wyspiańskiego - Reja - Mickiewicza - Kościuszki - Kolonia Uroda - Grudziądzka - Chrobrego - Brzeźno Plaża

N linia zjazdowa do zajezdni NOWY PORT
W linia zjazdowa do zajezdni WRZESZCZ

Plany na przyszłość

Zgodnie z Gdańskim Projektem Komunikacji Miejskiej III (GPKM III) W latach 2010-2011 zostanie wybudowana linia tramwajowa na Łostowice. Tramwaj ma jechać od pętli tramwajowej Chełm-Witosa, potem wzdłuż ul. Witosa, następnie zakręcać na planowaną ul. Nową Łódzką, która będzie usytuowana równoległe do ul. Łódzkiej i ma zakończyć swój bieg przy skrzyżowaniu Łódzka/Świętokrzyska. Linię tę obsługiwać miałyby zmodernizowane składy Düwag N8C z Dortmundu i nowe tramwaje niskopodłogowe PESA 120Na[6].

W planach są także remonty torowisk - m.in. Nowe Ogrody, Kartuska, torowiska w Nowym Porcie oraz budowa linii z Siedlec do dzielnicy Piecki-Migowo[4].

W przypadku niepowodzenia budowy linii SKM na lotnisko w Rębiechowie rozważana byłaby budowa linii tramwajowej do lotniska (bądź z Wrzeszcza, bądź poprzez południowe dzielnice Gdańska). W dalekosiężnych planach jest również budowa zajezdni przy planowanym węźle integracyjnym Most Czerwony[7].

Dane techniczne

Sieć komunikacji tramwajowej w Gdańsku składa się z 49,3 kilometrów torów o rozstawie 1435 mm. Łączna długość linii trakcyjnej wynosi 116,7 km. Tramwaje stacjonują w dwóch zajezdniach, przy ulicy Wita Stwosza we Wrzeszczu oraz przy ulicy Władysława IV w Nowym Porcie.

=== Posiadany tabor ===[8]

Tabor współczesny

Model Zdjęcie Początek eksploatacji w Gdańsku Ilostan
Konstal 105Na / 105NaD / 105NAs 1975 166 wagonów
Konstal 105NCh / 105NChD Gdansk tram No1920.jpg 9 wagonów
Konstal 114Na 100px 1997 2 wagony
Konstal NGd99 Gdansk tram No1004.jpg 1999 4 wagony
Düwag N8C Duwag N8C Gdansk.JPG 2007 10 wagonów
Bombardier NGT6 Tramwaj na Abrahama.JPG 2007 3 wagony
Düwag N8C / Modertrans N8C-NF 2009 13 wagonów [1]

Tabor historyczny

Model Zdjęcie Rok produkcji lata eksploatacji w Gdańsku
Konny Herbrand Metropolitan 1873
DWF Bergmann Heubuder Tramwaj Bergmann (Gdańsk).jpg 1927
Konstal N Konstal N Gdańsk.jpg 1952
Konstal 105N 105N Gdańsk.jpg 1977 1975-2002
Konstal 102Na 1970 1969-1988

Tabor techniczny

 • wagon gospodarczy typu Konstal N
 • spalinowa drezyna sieciowa WMS-01L
 • wagon szlifierka typu AEG
 • 2 wagony gospodarcze przebudowane z Konstal 105N
 • 5 pługów wirnikowych przebudowanych z wagonów Konstal 4N
 • wagon manewrowy używany na terenie zajezdni typu Konstal 4N
 • wagon AEG dawnej używany do przepychania wagonów kolejowych

Zajezdnie tramwajowe

Eksploatowane

 • zajezdnia przy ulicy Wita Stwosza we Wrzeszczu
 • zajezdnia przy ulicy Władysława IV w Nowym Porcie

Nieeksploatowane

 • zajezdnia przy ulicy Łąkowej - obecnie parking strzeżony
 • zajezdnia przy alei Grunwaldzkiej 537 - dawna fabryka mydła, obecnie ruiny
 • zajezdnia techniczna przy alei Grunwaldzkiej - obecnie teren klubu Żak

Nieistniejące

 • zajezdnia przy ul. Gościnnej na Oruni
 • zajezdnia przy ul. Partyzantów we Wrzeszczu,późniejsza zajezdnia autobusowa - przekształcona w latach 90 - tych na centrum handlowe. Obecnie realizowany jest tutaj kompleks mieszkaniowo - usługowy Quattro Towers
 • remiza tramwajowa na Siedlcach

Linki zewnętrzne

Szablon:Komunikacja w Trójmieście