Turniej Trójmagiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Turnieju Trójmagicznego

Turniej Trójmagiczny (ang. The Triwizard Tournament) – fikcyjny turniej rozgrywany w świecie czarodziejów, w cyklu Harry Potter autorstwa J.K. Rowling.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Turniej ten był organizowany już od siedmiuset lat. Odbywał się co 5 lat. W końcu jednak został zakończony, za sprawą coraz większej ilości ofiar śmiertelnych. Po ponad wieku od ostatniego Turnieju (1994 r.), Departament Międzynarodowej Współpracy Czarodziejów i Departament Magicznych Gier i Sportów zdecydowały o wznowieniu realizacji turnieju, który odbył się w Hogwarcie. Za sprawą Barty’ego Croucha Jr. wybrano czterech reprezentantów, w tym Harry’ego Pottera[1]. Zadania wówczas polegały na:

 1. pokonaniu smoka
 2. wyciągnięciu osoby z głębi jeziora
 3. przejściu labiryntu.
Czara Ognia

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Turniej jest rozgrywany między trzema szkołami magii – brytyjskim Hogwartem, francuskim Beauxbatons i bułgarskim Durmstrangiem. Czara Ognia z każdej ze szkół wybiera po jednym uczniu (w ostatnim Turnieju muszą mieć oni przynajmniej 17 lat). Trzej reprezentanci mierzą się w trzech konkurencjach, a zwycięzca wygrywa 1000 galeonów, wieczną chwałę i Puchar Turnieju[1].

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Pokonanie smoka[edytuj | edytuj kod]

Złote jajo

Pierwsze zadanie odbyło się 24 listopada. Polegało na zdobyciu „Złotego jaja”, które zawierało zagadkę pomocną w drugim zadaniu. Jaja pilnował smok (jeden okaz na zawodnika). Zawodnicy wylosowywali smoka, wyciągając jego miniaturkę z woreczka[1].

Zawodnik Smok
Harry Potter Rogogon Węgierski
Fleur Delacour Walijski Zielony
Cedrik Diggory Szwedzki Krótkopyski
Wiktor Krum Chiński Ogniomiot

W tym zadaniu dozwolone było posiadanie jedynie różdżki. Walkę oceniali jurorzy, przyznając zawodnikom do dziesięciu punktów[1].

Bal Bożonarodzeniowy[edytuj | edytuj kod]

Bal Bożonarodzeniowy - odbywający się 25 grudnia - należał do tradycji Turnieju Trójmagicznego od samego początku. Uczniowie Hogwartu, Beauxbatons i Durmstangu zbierali się i tańczyli ze swymi partnerami, których wcześniej musieli wybrać. Pierwsi zawsze tańczyli reprezentanci. Bal Bożonarodzeniowy odbywał się zawsze między pierwszym a drugim zadaniem. Wśród znanych nam par z turnieju w roku 1994 byli między innymi:

 1. Harry Potter z Parvati Patil
 2. Ron Weasley z Padmą Patil
 3. Wiktor Krum z Hermioną Granger
 4. Cedrik Diggory z Cho Chang
 5. Fleur Delacour z Rogerem Daviesem
 6. Draco Malfoy z Pansy Parkinson
 7. Ginny Weasley z Nevillem Longbottomem
 8. Fred Weasley z Angeliną Jonhson
 9. Rubeus Hagrid z madame Maxime
 10. Fawcett z Stebbinsem.

Jezioro[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Hogwartu

Drugie zadanie odbyło się 24 lutego 1995 roku. Polegało na rozwiązaniu zagadki ze „złotego jaja”, w czasie kilkumiesięcznej przerwy między zadaniami. Następnie, już podczas turnieju, należało wskoczyć do zimnego jeziora, na dźwięk armaty sygnalizujący start, by ocalić osobę znajdującą się w głębi jeziora. Zawodnikowi, na wykonanie zadania, przysługiwała godzina[1]. Do wytrzymania pod wodą mogły służyć zaklęcia Bąblogłowy (Fleur i Cedrik), transmutacja w rekina (Wiktor Krum) lub zażycie skrzeloziela (Harry), dzięki któremu na mniej więcej godzinę tworzyły się skrzela i płetwy.

Zawodnik Zakładnik
Harry Potter Ron Weasley
Cedrik Diggory Cho Chang
Wiktor Krum Hermiona Granger
Fleur Delacour Gabrielle Delacour

Labirynt[edytuj | edytuj kod]

Labirynt

Ostatnie, decydujące zadanie turnieju, rozpoczęło się 24 czerwca 1995 roku. Polegało na wejściu do ogromnego, wysokiego labiryntu w miejscu stadionu do Quiddicha, gdzie zawodnicy pokonywali różne przeszkody. W jednym z miejsc labiryntu ukryty był Puchar Turnieju. Osoba, która odnalazła puchar, zostawała zwycięzcą turnieju. Nagrodą w nim była 1000 galeonów, a także wieczna chwała.

Puchar okazał się świstoklikiem, którego złapali jednocześnie Cedrik i Harry. Cedrik został następnie zabity przez Glizdogona, natomiast Harry stoczył pojedynek z Voldemortem, ostatecznie pokonując przeciwnika[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e The Triwizard Tournament (ang.). hp-lexicon.org. [dostęp 2006-03-27].
 2. Sharon K. Goetz: Terminus: Collected Papers on Harry Potter, 7-11 August 2008. Sedalia: Narrate Conferences, Inc., 2010, s. 188-190. ISBN 978-0-9826807-0-4.