Zamek w Zamku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 35: Linia 35:
}}
}}
[[Plik:ZolkiewPortyk.jpg|thumb|240px|Pierwotne miejsce rzeźb w zamku w Żółkwi, 1847]]
[[Plik:ZolkiewPortyk.jpg|thumb|240px|Pierwotne miejsce rzeźb w zamku w Żółkwi, 1847]]
'''Zamek w Zamku''' (także Zamek Magierowski lub Ruda Magierowska) - wybudowany na planie czworoboku w XVI w. przez Jana Magiera lub ród Bełżeckich.
'''Zamek w Zamku''' (także Zamek Magierowski lub Ruda Magierowska) - wybudowany na planie czworoboku w XVI w. przez Jana Magiera lub Jan Bełżeckiego.


== Historia ==
== Historia ==
Zbudowany w XVI wieku przez Bełżeckich. Oblegany w 1648 roku przez Kozaków podczas [[Powstanie Chmielnickiego|Powstania Chmielnickiego]], którzy żądali okupu od chroniących się w zamku okolicznych mieszkańców. W 1 połowie XVII wieku zamek przeszedł od Bełżeckich w ręce Głogowskich. Na przełomie XVII i XVIII wieku właścicielami zostali Markowscy. w 2 poł. XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Siemieńskich i z przerwą na lata gdy w wianie otrzymał zamek [[Aleksander Stadnicki]], był w rękach tego rodu do września 1939 roku. Rodzina ta od końca XIX wieku używała nazwiska Siemieński-Lewicki. W XIX wieku budynek mieszkalny przebudowano w stylu neogotyckim, a w okresie międzywojennym wyremontowano cały zespół. W zamku zgromadzono cenną kolekcję obrazów Franciszka Smuglewicza, a na dziedzińcu prezentowano zakupione w 1858 r. przez Aleksandra hr. Stadnickiego barokowe rzeźby z portyku zamku w Żółkwi, które okoliczni mieszkańcy rozbili podczas I wojny światowej.
Na przełomie XV/XVI wieku dobra należące do Jana Megiera przeszły do rodu Bełżeckich na skutek ożenku jego córki Barbary z Mikołajem Bełżeckim. Zamek przypuszczalnie zbudował albo Mikołaj (zm. 1577) albo jego syn Jan Bełżecki (zm. 1597) lub wnuk, także Jan (zm. 1598). Córka Jana o imieniu Zofia wyszła za mąż za Stanisława Głogowskiego. Zamek oblegany był w 1648 roku przez Kozaków podczas [[Powstanie Chmielnickiego|Powstania Chmielnickiego]], którzy żądali okupu od chroniących się w zamku okolicznych mieszkańców. Na przełomie XVII i XVIII wieku poprzez wiano właścicielami zostali Markowscy. w 2 poł. XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Siemieńskich i z przerwą na lata gdy w wianie otrzymał zamek [[Aleksander Stadnicki]], był w rękach tego rodu do września 1939 roku. Rodzina ta od końca XIX wieku używała nazwiska Siemieński-Lewicki. W XIX wieku budynek mieszkalny przebudowano w stylu neogotyckim, a w okresie międzywojennym wyremontowano cały zespół. W zamku zgromadzono cenną kolekcję obrazów [[Franciszek Smuglewicz|Franciszka Smuglewicza]], a na dziedzińcu prezentowano zakupione w 1858 r. przez Aleksandra hr. Stadnickiego barokowe rzeźby z portyku zamku w Żółkwi, które okoliczni mieszkańcy rozbili podczas I wojny światowej.


==Architektura==
==Architektura==

Wersja z 15:49, 14 lis 2017

Zamek w Zamku
Ilustracja
Rzeźby z zamku
Państwo

 Ukraina

Typ budynku

zamek

Inwestor

Jan Magier

Rozpoczęcie budowy

XVI w.

Pierwszy właściciel

Jan Magier

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Pierwotne miejsce rzeźb w zamku w Żółkwi, 1847

Zamek w Zamku (także Zamek Magierowski lub Ruda Magierowska) - wybudowany na planie czworoboku w XVI w. przez Jana Magiera lub Jan Bełżeckiego.

Historia

Na przełomie XV/XVI wieku dobra należące do Jana Megiera przeszły do rodu Bełżeckich na skutek ożenku jego córki Barbary z Mikołajem Bełżeckim. Zamek przypuszczalnie zbudował albo Mikołaj (zm. 1577) albo jego syn Jan Bełżecki (zm. 1597) lub wnuk, także Jan (zm. 1598). Córka Jana o imieniu Zofia wyszła za mąż za Stanisława Głogowskiego. Zamek oblegany był w 1648 roku przez Kozaków podczas Powstania Chmielnickiego, którzy żądali okupu od chroniących się w zamku okolicznych mieszkańców. Na przełomie XVII i XVIII wieku poprzez wiano właścicielami zostali Markowscy. w 2 poł. XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Siemieńskich i z przerwą na lata gdy w wianie otrzymał zamek Aleksander Stadnicki, był w rękach tego rodu do września 1939 roku. Rodzina ta od końca XIX wieku używała nazwiska Siemieński-Lewicki. W XIX wieku budynek mieszkalny przebudowano w stylu neogotyckim, a w okresie międzywojennym wyremontowano cały zespół. W zamku zgromadzono cenną kolekcję obrazów Franciszka Smuglewicza, a na dziedzińcu prezentowano zakupione w 1858 r. przez Aleksandra hr. Stadnickiego barokowe rzeźby z portyku zamku w Żółkwi, które okoliczni mieszkańcy rozbili podczas I wojny światowej.

Architektura

Naroża zamku były wzmocnione dwukondygnacyjnymi wieżami (o podstawie kwadratu, przechodzące na piętrze w ośmiobok), z których trzy zachowały się do 1939 r. Między dwiema wieżami znajdował się pałac rezydencjonalny. Na dziedzińcu zamku stało sześć rzeźb z XVIII w. przedstawiających: Jana Daniłowicza, Hieronima Radziwiłła, Karola Radziwiłła, Jakuba Sobieskiego, Jana III Sobieskiego, Stanisława Żółkiewskiego, pochodzących z portyku zamku w Żółkwi. Po II wojnie światowej zamek rozebrano, a park wykarczowano[1][2].

  1. Grzegorz Rąkowski Ziemia lwowska, 2007
  2. Roman Aftanazy Materiały do dziejów rezydencji

Bibliografia