Przejdź do zawartości

Louis Ignarro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Louis Ignarro
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

31 maja 1941
Nowy Jork

Specjalność: farmakologia
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Louis Joseph Ignarro (ur. 31 maja 1941 w Nowym Jorku) – amerykański farmakolog, laureat Nagrody Nobla z medycyny z 1998 roku[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W latach 1966–1968 pracował w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda. Od 1972 roku wykładał w Tulane University’s School of Medicine w Nowym Orleanie, następnie był profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (1986).

Kontynuował prace Roberta Furchgotta nad rozszerzaniem naczyń krwionośnych, wykazał, że czynnikiem odpowiedzialnym za ten proces jest tlenek azotu. Było to pierwsze odkrycie wskazujące gaz jako czynnik sygnałowy w organizmie. Dalsze prace nad tlenkiem azotu wskazywały przyczyny i metody leczenia chorób serca, wstrząsów psychicznych i nowotworów. Praktycznym wykorzystaniem prac Furchgotta, Ignarro oraz trzeciego badacza, Ferida Murada, było wynalezienie leku na impotencjęsildenafilu (znanego pod handlową nazwą viagra). Obecnie Louis Joseph Ignarro jest członkiem Rady Naukowo-Medycznej w przedsiębiorstwie Herbalife.

W 1998 roku trzej uczeni, Ignarro, Furchgott i Murad, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny[1].

Współautor (razem z Muradem) pracy Nitric Oxide: Biochemistry, Molecular Biology, and Therapeutic Implications (1995).

W 2000 Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa[2].

W czerwcu 2020 r. Ignarro opublikował artykuł wyjaśniający, że wdychanie powietrza przez nos powoduje lepsze natlenienie krwi, a dzięki wytwarzanemu w nosie tlenkowi azotu (NO), pomaga zwalczać zakażenie koronawirusem, blokując jego replikację w płucach. Zalecał więc, by podczas pandemii, w sytuacji zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1998. [dostęp 2009-10-23].
  2. Univerzita Karlova – Čestné doktoráty. [dostęp 2010-12-27]. (cz.).
  3. Louis J. Ignarro, The right way to breathe during the coronavirus pandemic [online], The Conversation [dostęp 2020-11-18] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Nagrody Nobla, Leksykon PWN. Beata Tarnowska (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. ISBN 83-01-13393-7.