George Wald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

George Wald (ur. 18 listopada 1906, zm. 12 kwietnia 1997 roku) – amerykański fizjolog biochemik, profesor biologii na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1967 roku[1].

George Wald urodził się w Nowym Jorku. Jego rodzicami byli emigranci żydowscy Isaac, pochodzący ze wsi pod Przemyślem i Ernestine Rosenmann, z małej wiejskiej miejscowości pod Monachium, w Bawarii. Nauki pobierał w szkole zasadniczej na Brooklynie, a stopień licencjatu nauk ścisłych otrzymał w College Washington Square na Uniwersytecie Nowojorskim w 1927. Następnie, w roku 1932, rozpoczął studia na Uniwersytecie Kolumbii. Podczas tego okresu był studentem i asystentem badań profesora Selig Hecht. Po studiach Wald wyjechał do Europy, do Niemiec by pracować z Otto Heinrich Warburg w Heidelbergu oraz z odkrywcą witaminy, Paulem Karrer w Zurychu w Szwajcarii. W 1933 roku po dojściu do władzy Adolfa Hitlera powrócił do USA na Uniwersytet Chicagowski. Podczas pobytu w Europie w trakcie prowadzonych badań odkrył, iż witamina A jest częścią składową siatkówki oka.

W 1934 roku dr Wald przyjął posadę nauczyciela na Harvardzie w instytucie Nauk Biochemicznych. Tam był instruktorem i nauczycielem biologii (1935-1939), instruktorem wydziału (1939-1944), profesor nadzwyczajnym (1944-1948) i profesorem biologii (od 1948). Dr Wald był również profesorem biochemii na Uniwersytecie Kalifornijskim w roku 1956.

W roku 1967 za odkrycia dotyczące chemizmu widzenia, głównie struktury rodopsyny (purpury wzrokowej), wraz z Haldanem Keffer Hartline oraz szwedem Ragnarem Granitem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1939 dr Wald otrzymał Nagrodę Eli Lilly Nagroda za Fundamentalne Badania w dziedzinie biochemii od Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. W 1952 roku prowadził objazdowe wykłady jako przedstawiciel National Sigma Xi. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Lasker Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Społecznego w dowód uznania za jego wybitne odkrycia w biochemii z specjalnym odniesieniem do zmian związany z wizją i funkcją witaminy. W 1955 roku przyznano mu Medal Cenzora Stowarzyszenia Badań nad Ophthalmology, a w roku 1959 Nagrodę Rumforda przyznany przez Amerykańską Akademię Sztuk i Nauk. W 1966 roku otrzymał Medal Ives Amerykańskiego Towarzystwa Optycznego a w roku następnie, wspólnie z jego żoną Ruth Hubbard, Medal Pawła Karrera od Uniwersytetu w Zurychu.

Tytuły naukowe[edytuj | edytuj kod]

W roku 1950 dr Wald został wybrany do Narodowej Akademii Nauk a w roku 1958 do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk w Bostonie.

George Wald przez szereg lat otrzymał tytuły doktora honorowego (honoris causa) wielu uczelni na świecie. W roku 1957 od Uniwersytetu Berne, w roku 1958 od Uniwersytetu Yale, w 1962 od Uniwersytetu Wesleyan, w 1965 roku od Uniwersytetu Nowego Jorku, w 1966 roku Uniwersytetu McGill, w 1968 roku od Uniwersytetu Clark i od Amherst College.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]