André Michel Lwoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

André Michel Lwoff (ur. 8 maja 1902 w Ainay-le-Château, zm. 30 września 1994 w Paryżu) – francuski mikrobiolog.

Życiorys[edytuj]

W wieku 19 lat został członkiem Instytutu Pasteura w Paryżu. W 1932 po uzyskaniu doktoratu i otrzymaniu pomocy finansowej z Fundacji Rockefellera przeniósł się do Instytutu. W latach 1938–1968 kierował tam działem fizjologii mikroorganizmów. Natomiast w latach 1968–1972 był kierownikiem Instytutu de Recherches Scientifiques sur le Cancer w Villejuif. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk, Royal Society w Londynie oraz Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Jego badania naukowe pozwoliły na określenie budowy wirusów (udowodnił, że są one zbudowane z jednego rodzaju kwasu nukleinowego: DNA lub RNA i otoczki białkowej) oraz opisanie zjawiska lizogenii zachodzącego u bakterii. Prowadził badania nad mechanizmem działania genów.

W 1965 otrzymał wraz z François Jacobem i Jakiem Monodem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za zbadanie mechanizmów genetycznej kontroli funkcjonowania komórek[1].

Definicja wirusa André M. Lwoffa[edytuj]

Quote-alpha.png
Wirus to zakaźny, potencjalnie patogenny nukleoproteid, istniejący tylko pod postacią jednego kwasu nukleinowego, który reprodukuje materiał genetyczny. Jest niezdolny do podziałów poza komórką i zazwyczaj nie posiada enzymów (a zatem nie wykazuje metabolizmu).

Przypisy

Bibliografia[edytuj]