Mario Capecchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mario Capecchi
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

6 października 1937
Werona

profesor
Specjalność: genetyka
Alma Mater

Harvard University

Uczelnia

Uniwersytet Utah

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny
Nagroda Wolfa
Nagroda Kioto

Mario Renato Capecchi (ur. 6 października 1937 w Weronie) – amerykański genetyk pochodzenia włoskiego, który w 2007 roku wspólnie z Martinem Evansem i Oliverem Smithiesem uhonorowany został Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny[1]. Od 1973 roku pracuje na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Utah, gdzie ma stanowisko profesora genetyki człowieka i biologii.

W 2001 roku ta sama trójka uczonych otrzymała za swoje badania Nagrodę Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych.

Komitet Noblowski, przyznając Nagrodę Nobla Mario Capecchiemu, uzasadnił, że przyznano ją za „odkrycie zasad użycia zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy”.

Urodził się we Włoszech, ale po II wojnie światowej z matką (z pochodzenia Amerykanką) przeprowadził się do USA. Tam skończył studia z zakresu chemii i fizyki, a następnie w 1967 roku uzyskał tytuł doktorski z biofizyki na Uniwersytecie Harvarda. Jeszcze jako doktorant pracował w zespole Jamesa Watsona nad zagadnieniami translacji białek.

Mario Capecchi jest także laureatem Nagrody Kioto w dziedzinie nauk podstawowych za rok 1996[2] oraz Nagrody Wolfa w dziedzinie medycyny (wraz z Ralphem Brinsterem i Oliverem Smithiesem) za lata 2002/2003.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2007 Mario R. Capecchi, Sir Martin J. Evans, Oliver Smithies. Nobelprize.org. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
  2. Mario Renato Capecchi. Kyoto Prize. [dostęp 2018-10-07]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]