Ford E-Series

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ford E-Series
Ilustracja
'97-'02 Econoline
Producent Ford
Okres produkcji 1961 - 2014
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone, Avon Lake
 Kanada, Oakville
Następca Ford Transit VIII
Dane techniczne
Segment pełnowymiarowy van
Silniki R6, V8
Rodzaj napędu tylny
Dane dodatkowe
Pokrewne Ford F-Series
Konkurencja Chevrolet Van
Dodge A100
Dodge Ram Van

Ford E-Series – rodzina samochodów osobowych i dostawczych produkowanych przez firmę Ford od roku 1961, pokrewna z pickupami F-Series. Samochód powstawał czy też był przerabiany na wiele wersji specjalnych, m.in: ambulans, autobus, pojazd policyjny, wóz transmisyjny lub kamper.

Pierwsza generacja oparta została na modelu Falcon, miała za zadanie konkurować z wersją van samochodu Chevrolet Corvair. Do napędu dostępne były trzy jednostki R6, napęd przenoszony był poprzez 3-biegową skrzynię manualną na koła tylne. Produkcję tej wersji zakończono w 1967 roku.

Druga generacja sprzedawana była w latach 1968-1974. Zmienił się wygląd nadwozia, do gamy jednostek napędowych dołączył benzynowy motor V8. Kolejna generacja produkowana była do roku 1991. Dostępna była w wariancie z krótkim lub długim rozstawem osi (płyta podłogowa Ford VN body). Do silników dołączyły dwie jednostki wysokoprężne. Czwarta generacja sprzedawana jest od 1992 roku.

W 2015 roku po 54 latach zakończy się epoka modelu E-Series na rzecz zaprojektowanego wspólnie z europejskim oddziałem Forda, oferowanego już w Ameryce Północnej od końca 2013 roku, ósmego wcielenia modelu Transit.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]