Ford Ka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ford Ka – miejski samochód osobowy produkowany przez Ford Motor Company od 1996 roku. Obecnie produkowana jest trzecia generacja samochodu, w przeciwieństwie do poprzedników zaliczana do segmentu B.

Pierwsza generacja[edytuj | edytuj kod]

Ford Ka I
Ford Ka I
Producent Ford Motor Company
Projektant Claude Lobo
Zaprezentowany Geneva Motor Show 1994
Okres produkcji 1996–2008
Miejsce produkcji Hiszpania Walencja
Włochy Turyn
Brazylia São Bernardo do Campo
Następca Ford Ka II
Dane techniczne
Segment A
Typy nadwozia 3-drzwiowy hatchback
Silniki 1.0 65 KM
1.3 OHV 50 KM
1.3 OHV 60 KM
1.3 OHC 70 KM
1.6 95 KM
Skrzynia biegów 5-biegowa manualna
Rodzaj napędu przedni
Długość 1996-2008: 3620 mm
od 2008: 3836 mm
SportKa: 3650 mm
Szerokość 1996-2008: 1631 mm
od 2008: 1812 mm
SportKa: 1695 mm
Wysokość 1996-2008: 1368 mm
od 2008: 1420 mm
SportKa: 1409 mm
Rozstaw osi 2440 mm
Masa własna 820–962 kg
Zbiornik paliwa 40 l
Liczba miejsc 4
Test Euro NCAP 3 gwiazdek
Pojemność bagażnika 186/724 l
Wyposażenie
dodatkowe
elektryczne szyby, klimatyzacja, poduszka powietrzna pasażera
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Ford SportKa
Ford StreetKa
Pokrewne Ford Fiesta
Konkurencja Citroën Saxo
Fiat Seicento
Renault Twingo
Ford Ka I – tył
Tył brazylijskiej odmiany Ka
Ford SportKa

Ford Ka pierwszej generacji został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1994. W tym czasie był to najmniejszy model Forda w historii marki i pełnił on rolę bazowego modelu w gamie na rynku europejskim, afrykańskim, australijskim i południowoamerykańskim

Ford Ka zyskał popularność dzięki oryginalnej koncepcji nadwozia odznaczającą się wyraźnie zaznaczonymi nadkolami będącymi częścią zderzaków. Pojazd oferowany był wyłącznie w wersji trzydrzwiowej. W 2001 pierwsze wcielenie Ka przeszło modernizację wyłącznie na rynek brazylijski, która odróżniła model od europejskiej wersji zmodyfikowanym wyglądem tylnej części nadwozia – wyróżnia się ona innym wypełnieniem lamp, innym kształtem zderzaka oraz tablicą rejestracyjną zamontowaną na przeprojektowanej klapie bagażnika.

W 2003 przeprowadzono mniej znaczącą modernizację pojazdu z myślą o rynku europejskim polegającą na zastosowaniu nowych jednostek napędowych – 1.3 70 KM i 1.6 95 KM. W 2005 przeprowadzono niewielką modernizację wnętrza pojazdu[1].

W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1997 model zajął 2. pozycję (za Renault Megane Scenic)[2].

Na bazie pierwszego wcielenia Ka powstały także dwie specjalne wersje – usportowiona SportKa i roadster StreetKa.

Wersje wyposażeniowe:

 • SportKa
 • Ka XR
 • Bpillarleft
 • CALLYA
 • Snow
 • Kool
 • Edition Lufthansa
 • Sound


Druga generacja[edytuj | edytuj kod]

Wersja europejska[edytuj | edytuj kod]

Ford Ka II
(Europa)
Ford Ka II (Europa)
Producent Ford Motor Company
Zaprezentowany Paris Motor Show 2008
Okres produkcji 2008–2016
Miejsce produkcji Polska Tychy
Poprzednik Ford Ka I
Następca Ford Ka III[3]
Dane techniczne
Segment A
Typy nadwozia 3-drzwiowy hatchback
Silniki Benzynowe:
1.2 69 KM
Wysokoprężne:
1.3 MultiJet 75 KM
Skrzynia biegów 5-biegowa manualna
Rodzaj napędu przedni
Długość 3620 mm
Szerokość 1658 mm
Wysokość 1505 mm
Rozstaw osi 2300 mm
Masa własna 870–1060 kg
Zbiornik paliwa 35 l
Liczba miejsc 4
Test Euro NCAP 4 gwiazdek
Pojemność bagażnika 224/747 l
Ładowność 360–380 kg
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Fiat 500
Pokrewne Ford Fiesta
Fiat Panda II
Konkurencja Chevrolet Spark
Citroën C1
Peugeot 107
Renault Twingo
Toyota Aygo
Ford Ka II – tył

Przy okazji drugiej generacji Forda Ka producent zachował dwie koncepcje. Wersja na rynek europejski została skonstruowana wspólnie z Fiatem i powstała specjalnie z myślą o Starym Kontynencie. Pojazd został zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2008. Auto zostało zbudowane na płycie podłogowej Fiata Pandy wraz z bliźniaczą odmianą Fiata 500[4]. Koncepcja najmniejszego Forda uległa zmianie – samochód przy zbliżonej względem poprzednika długości zyskał inne proporcje nadwozia z racji dużo wyższego i szerszego nadwozia. Z racji bliskiego pokrewieństwa z trzydrzwiowym Fiatem 500 samochód podobnie oferowany był tylko w jednej wersji nadwoziowej.

Produkcja drugiej generacji europejskiego wcielenia Ka rozpoczęła się w zakładach Fiat Auto Poland w Tychach 25 września 2008 w obecności ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Umowa kooperacyjna z Fiatem została zawarta na okres 10 lat, a najmniejszy model Forda powstawał w tyskich zakładach Fiata na tych samych liniach montażowych, co inne modele włoskiej marki.

Samochód był wytwarzany bez większych modyfikacji i modernizacji do 20 maja 2016. Był to pierwszy i ostatni Ford skonstruowany wspólnie z Fiatem, a ponadto – jedyny Ford produkowany od podstaw w Polsce. Trzecie wcielenie Ka to samochód globalny powstający w brazylijskich i indyjskich zakładach marki.

Wersje wyposażeniowe:

 • Trend
 • Trend+
 • Titanium
 • Titanium+
 • Grand prix II
 • MetalKa


Wersja południowoamerykańska[edytuj | edytuj kod]

Ford Ka II
(Ameryka Południowa)
Ford Ka II (Ameryka Południowa)
Producent Ford Motor Company
Zaprezentowany Paris Motor Show 2008
Okres produkcji 2008–2013
Miejsce produkcji Brazylia São Paulo
Poprzednik Ford Ka I
Następca Ford Ka III
Dane techniczne
Segment A
Typy nadwozia 3-drzwiowy hatchback
Skrzynia biegów 5-biegowa manualna
Rodzaj napędu przedni
Długość 3836 mm
Szerokość 1641 mm
Wysokość 1420 mm
Rozstaw osi 2452 mm
Masa własna 943 kg
Liczba miejsc 4
Dane dodatkowe
Pokrewne Ford Fiesta
Konkurencja Chevrolet Celta
Fiat Uno Fire
Brazylijski Ford Ka II – tył

Przy okazji drugiego wcielenia Ka Ford brazylijskiemu oddziałowi marki powierzył samodzielność w skonstruowaniu własnej interpretacji pojazdu niemającej nic wspólnego z wersją europejską wytwarzaną w Tychach. Samochód zachował podobną koncepcję w stosunku do pierwszego wcielenia utrzymując charakterystyczną formę nadwozia odznaczającą się proporcjami typowymi dla większych samochodów miejskich, przynajmniej dla segmentu A. W grudniu 2007 rozpoczęła się produkcja brazylijskich zakładach Forda. Pojazd oferowany był także w innych krajach Ameryki Południowej, jednak największą popularność odniósł na rodzimym, brazylijskim rynku. Pojazd był wyposażany w silnik dostosowany do spalania paliwa z dodatkiem spirytusu produkowanego z trzciny cukrowej (flex). W 2008 wyprodukowano ponad 60 tys. sztuk Ka drugiej generacji oraz około 10 tys. sztuk pierwszej. Produkcja zakończyła się w 2013. Brazylijskie drugie wcielenie Ka jest jednocześnie ostatnim opracowanym specjalnie na potrzeby wewnętrznego runku, kolejne wcielenie okazało się modelem światowym.


Trzecia generacja[edytuj | edytuj kod]

Ford Ka III
europejski Ford Ka+
europejski Ford Ka+
Inne nazwy Ford Ka+
Ford Figo
Producent Ford Motor Company
Zaprezentowany São Paulo Motor Show 2014
Okres produkcji od 2014
Miejsce produkcji Brazylia Camcari
Indie Sanand
Poprzednik Ford Ka II
Ford Figo I
Dane techniczne
Segment B
Typy nadwozia 5-drzwiowy hatchback
4-drzwiowy sedan
Skrzynia biegów 5-biegowa manualna
Rodzaj napędu przedni
Długość 3929 mm
Szerokość 1769 mm
Wysokość 1524 mm
Rozstaw osi 2489 mm
Masa własna 1055
Zbiornik paliwa 42
Liczba miejsc 5
Pojemność bagażnika 270
Dane dodatkowe
Pokrewne Ford Fiesta
Konkurencja Dacia Sandero
Ford Ka III – tył
brazylijski Ford Ka Sedan

Ford Ka trzeciej generacji jest zgodnie ze strategią marki One Ford samochodem globalnym, co oznacza, że na każdym rynku oferowany jest w takiej samej formie nie uwzględniając różnic w wyposażeniu. Pojazd jest na tle poprzedników samochodem o zupełnie innej koncepcji – po raz pierwszy Ka nie jest pozycjonowany w segmencie A, lecz w segmencie B. Ponadto głównym wariantem nadwoziowym nie jest tym razem 3-drzwiowy, lecz 5-drzwiowy hatchback. Po raz pierwszy pojazd zadebiutował na Salonie w São Paulo w 2014 i niewiele później rozpoczęła się jego produkcja z myślą o rynku brazylijskim i argentyńskim[5]. Po raz pierwszy w gamie Ka pojawiła się także przeznaczona wyłącznie na rynek Południowej Ameryki wersja sedan, która z racji awansowania pojazdu do segmentu B zwiększyła konkurencje w licznie reprezentowanym segmencie miejskich sedanów w Ameryce Południowej.

Trzecia generacja Ka powstaje także w indyjskich zakładach marki w Samandzie, skąd trafia do szerokiego grona rynków samochodowych. Ka trzeciej generacji pochodzący ze wspomnianych linii montażowych zarówno w Indiach, jak i w RPA i Meksyku nosi nazwę Ford Figo i jest już drugą generacją pojazdu o takiej nazwie, który wcześniej oferowany był na tych samych rynkach jako zmodernizowana wersja piątej generacji Fiesty z myślą o rynkach rozwijających się.

W 2016, dopiero dwa lata po debiucie na rynkach Ameryki Południowej, Azji i Afryki Ford podjął decyzję o wprowadzeniu trzeciej generacji Ka pod nazwą Ford Ka+[6] na rynki europejskie. Pojazd mimo zbliżonych wymiarów do klasycznego hatchbacka segmentu B w europejskiej gamie marki, Fiesty, pełni rolę tańszej i bardziej budżetowej alternatywy celującej w takie samochody, jak Dacia Sandero. Pojazd oferowany w Europie także pochodzi z indyjskiej fabryki, ale przed wprowadzeniem na rynek europejski przeszedł wiele modyfikacji. Samochód trafił do sprzedaży także w Polsce w ramach koncepcji "samochodu globalnego" Forda[7].

W roku 2018 Ford wprowadził do sprzedaży w Europie odnowioną wersję modelu. Facelifting objął zderzaki oraz atrapę chłodnicy, poprawiono moment obrotowy silnika benzynowego 1.2l, wyposażonego w opcję start-stop. Gamę silnikową uzupełniono o diesel o pojemności 1.5l. Ponadto w ofercie znalazła się również wersja active, która została wyposażona w dodatkowe elementy nadwozia wykonane z tworzywa sztucznego oraz relingi dachowe w standardzie. Samochód zyskał również większy prześwit[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dariusz Dobosz: Ford Ka (1996-2008) – opinie Moto.pl (pol.). moto.pl, 2011-04-15. [dostęp 2013-05-28].
 2. Previous winners – Car of the Year 1997 (ang.). caroftheyear.org. [dostęp 2013-08-27].
 3. 2016 Ford Ka+ unveiled: city car to be priced from £9,000
 4. D. Madejski: Ford Ka – jazda testowa na Ibizie (pol.). v10.pl, 2008-11-17. [dostęp 2013-05-28].
 5. Nuevo Ford Ka, lanzamiento en Argentina desde $ 208.700.- (hiszp.). [dostęp 2017-02-13].
 6. samocholand.pl: Ford Ka Plus – wersja z bagażnikiem 270l (pol.). 2017-09-17. [dostęp 2017-09-17].
 7. Ford Ka Plus – globalne zaskoczenie? (pol.). [dostęp 2017-03-26].
 8. Luke John Smith, New Ford KA+ 2018 REVEALED - £10,000 crossover boasts efficient engines and plenty of tech, „Express.co.uk”, 5 lutego 2018 [dostęp 2018-06-22] (ang.).