Grumman G-44 Widgeon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grumman G-44 Widgeon
(Dane J4F-2)
Ilustracja
Grumman G-44 Widgeon (2006)
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Grumman
Typ wodnosamolot typu amfibia
Konstrukcja wolnonośny grzbietopłat o konstrukcji metalowej, podwozie – wciągane w locie
Załoga 5
Historia
Data oblotu 28 czerwca 1940
Lata produkcji 19411949
Dane techniczne
Napęd 2 silniki rzędowe, 6-cylindrowe Ranger L-440-5
Moc 200 KM (150 kW) (każdy)
Wymiary
Rozpiętość 12,2 m
Długość 9,5 m
Wysokość 3,5 m
Powierzchnia nośna 22,8 m²
Masa
Własna 1470 kg
Startowa 3430 kg
Osiągi
Prędkość maks. 246 km/h
Prędkość przelotowa 222 km/h
Prędkość wznoszenia 3,5 m/s
Pułap 4450 m
Zasięg 1480 km
Dane operacyjne
Użytkownicy
Stany Zjednoczone, Brazylia, Francja, Izrael, Portugalia, Tajlandia, Urugwaj, Wielka Brytania
Rzuty
Rzuty samolotu

Grumman G-44 Widgeonamerykański wodnosamolot typu amfibia z okresu II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zbudowaniu w wytwórni Grumman Aircraft Engineering Corporation udanego samolotu Grumman G-21 Goose przystąpiono do opracowania i budowy mniejszego wodnosamolotu przystosowanego do przewozu od 3 do 5 pasażerów. Prototyp samolotu oblatano w 1940 roku.

Pomimo tego, że w założeniu był to samolot przeznaczony dla lotnictwa cywilnego, zainteresowało się nim lotnictwo wojskowe i pierwsza seria produkcyjna składająca się z 25 samolotów została przeznaczona dla Coast Guard jako samolotu patrolowe przeciwko okrętom podwodnym. Samolot ten otrzymał oznaczenie J4F-1. Zbudowano także 15 podobnych samolotów dla amerykańskiego lotnictwa wojskowego, gdzie otrzymały oznaczenie OA-14.

Opracowano też kolejną wersję, 5-miejscową amfibię łącznikową dla lotnictwa marynarki wojennej USA, a następnie wyprodukowano 135 samolotów tej wersji, którą oznaczono jako J4F-2. Z tej serii 15 samolotów w ramach umowy Lend-Lease przekazano Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo oznaczono je jako Gosling (pol. gąsiątko) a ostatecznie nazwano Widgeon (pol. Świstun). Część samolotów tego typu wyeksportowano również do Portugalii i Brazylii.

Po zakończeniu II wojny światowej opracowano wersję cywilną tego samolotu, którą oznaczono jako G-44A i zbudowano 76 samolotów tego typu. Ponadto sprzedano do Francji jego licencję, gdzie w zbudowano 46 samolotów tej wersji pod oznaczeniem SCAN-30.

Łącznie w latach 1940–1949 zbudowano 345 samolotów wszystkich wersji.

Wersje samolotu Grumman G-44 Widgeon[edytuj | edytuj kod]

  • G-44 – prototyp oraz wersja pasażerska dla lotnictwa cywilnego
  • J4F-1samolot patrolowy przeznaczony dla lotnictwa straży ochrony wybrzeża USA
  • OA-14 – samolot patrolowy przeznaczony dla lotnictwa wojskowego USA
  • J4F-2 – 5-miejscowa amfibia łącznikowa przeznaczona dla lotnictwa marynarki wojennej USA
  • Widgeon (Gosling) – amfibia łącznikowa przeznaczona dla Wielkiej Brytanii
  • G-44A – wersja powojenna dla lotnictwa cywilnego
  • SCAN-30 – wersja licencyjna budowana we Francji

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Samolot Grumman G-44 początkowo trafiły do lotnictwa Straży Wybrzeża (Coast Guard), gdzie pełniły służbę patrolową wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych przez cały okres II wojny światowej.

Jednemu z Grummanów G-44 z 212. dywizjonu patrolowego Coast Guard przypisywano zatopienie 1 sierpnia 1942 roku niemieckiego U-Boota U-166, jednak z nowszych badań wynika, że przeprowadził on wówczas nieudany atak na U-171[1].

W amerykańskim lotnictwie wojskowym oraz w lotnictwie marynarki wojennej samoloty tego typu użytkowane były do celów łącznikowych przez cały okres II wojny światowej. Następnie część z nich została sprzedana lub przekazana do innych państw i sprzedana dla lotnictwa cywilnego.

Samoloty, które otrzymała Wielka Brytania w latach 1943–1944, były użytkowane jako samoloty łącznikowe i transportowe w Indiach Wschodnich.

W lotnictwie wojskowym samoloty tego typu były użytkowane do lat sześćdziesiątych XX wieku, a następnie wycofano je z eksploatacji lub sprzedano dla lotnictwa cywilnego. W lotnictwie cywilnym pojedyncze egzemplarze tych samolotów używane są do chwili obecnej jako samoloty dyspozycyjne lub awionetki.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Wodnosamolot typu amfibia Grumman G-44 zbudowany jest w układzie dwusilnikowego wolnonośnego górnopłatu. Konstrukcja jest całkowicie metalowa, kadłub podzielony na 5 wodoszczelnych komór. Podwozie wciągane w locie.

Napęd stanowiły 2 silniki rzędowe, chłodzone powietrzem, umieszczone w gondolach umocowanych na płatach. Śmigła dwułopatowe o stałym skoku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]