Krupnik (napój alkoholowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kieliszek wypełniony cieczą o miodowym zabarwieniu. Obok niego stoi butelka nalewki marki Krupnik, z której przelano napój do kieliszka. Napis na butelce: Original Krupnik old liqueur Premium. Oryginalny Krupnik to legendarny smak i ponadczasowa jakość. Tradycyjny likier z najlepszych miodów i nalewek korzennych. Since 1846. Product of Poland. Starogard Gd. 1846. 38% vol. 200 ml.
Likier miodowy Krupnik

Krupnik – słodka nalewka o miodowo-korzennym smaku, sporządzany na bazie staropolskiej receptury z XVII wieku.

Tradycyjny krupnik powstaje z miodu pszczelego, przypraw korzennych oraz naturalnych aromatycznych składników ziołowych.

W Polsce powojennej produkowany przez państwowe przedsiębiorstwa Polmos. Aktualnie właścicielem marki Krupnik jest Sobieski Sp. z o.o. Wartość energetyczna 100 gramów tego napoju wynosi 309 kcal[1].

Wódka Krupnik[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 r. dostępna jest również czysta wódka pod nazwą Krupnik, wytwarzana także przez grupę kapitałową Sobieski. Przez pierwsze 6 miesięcy od swojego debiutu wódka Krupnik zanotowała rekordową sprzedaż w wysokości 935 tys. litrów i osiągnęła 5,5 proc. udział w całym rynku wódki i trzecie miejsce w segmencie alkoholi ze średniej półki[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krupnik – Encyklopedia produktów; Niam.pl – internetowa platforma konsumencka
  2. Krupnik – najlepiej sprzedającą się wódką. Wprost, 03.11.2010 Wydanie: 7/2011 (1462). [dostęp 2011-02-13].