Wermut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wermut podany z lodem i cytryną

Wermutwino aromatyzowane dodatkami ziołowymi i korzennymi[1] (najczęściej piołunem, a także szałwią, kolendrą, goździkami, gałką muszkatołową i in.). Zawartość alkoholu waha się w granicach 12–20% obj.[1] (może być wzmacniane alkoholem). Bywa dosładzane cukrem lub karmelem. Nazwa trunku pochodzi od niemieckiego słowa Wermut oznaczającego piołun.

Początkowo był to napój leczniczy. Za wynalazcę wermutu uchodzi kupiec z Turynu Antonio Benedetto Carpano. Wino było wówczas zaprawiane piołunem. Dzisiejsza nazwa powstała dopiero w XIX w. Napój stał się popularny, pity nie tylko dla zdrowia, ale i dla przyjemności.

Proces produkcji[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzanie wermutu podobne jest do sposobu produkcji wina wzmacnianego, w którym to, do wina czerwonego lub białego dodaje się destylat w postaci brandy. W ten sposób zatrzymuje się proces fermentacji dzięki czemu zachowuje się część cukru gronowego, jak również aromaty owocowe. W kolejnym etapie dodawane są przyprawy i zioła. Dodatki te można podzielić na aromatyczne i gorzkie. W późniejszym okresie wino to dojrzewa przez okres od trzech do sześciu miesięcy, po czym obniżana jest temperatura wina do 0 stopni Celsjusza, przez co następuje wytrącanie się osadu. Zostaje on usunięty, po czym wino poddawane jest procesowi pasteryzacji i zostaje butelkowane. Dodatek spirytusu oraz fakt, że zwyczajowo nie podaje się rocznika produkcji, powoduje, że wermuty nie są zaliczane do szlachetnych win. Niewiele z nich uzyskało zastrzeżenie – appellation controlee.

Ze względu na barwę wyróżnia się wermuty czerwone (wł. rosso) i białe (wł. bianco), a w zależności od ilości cukru dzieli się na:

  • gorzkie (wł. amaro)
  • wytrawne (wł. secco)
  • słodkie (wł. dolce)

Wermuty wytrawne podaje się zazwyczaj jako aperitif, ponieważ nadawana przez piołun goryczka wzmaga trawienie. Słodkie wermuty dodaje się do koktajli lub pije się jako wina deserowe. Obydwa rodzaje podaje się po schłodzeniu w kieliszku bądź z lodem w szklance do whisky.

Tradycyjnie uważa się za najlepsze wermuty produkowane we Włoszech i Francji. Najbardziej znane marki to: włoskie Martini i Cinzano, francuskie Noilly Prat i Chambry, a także chorwacka Istra lub bułgarski Ciociosan. W Polsce popularny jest produkowany w tym kraju Cin&Cin.

Dostępny jest również wermut bezalkoholowy powstały na bazie ekstraktów z roślin tradycyjnie tworzących wermut[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wermut. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-10-13].
  2. Versin - vermouth bezalkoholowy - MeGusta wino bezalkoholowe, MeGusta wino bezalkoholowe [dostęp 2017-09-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]