Sambuca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płonąca Sambuca

Sambuca – bezbarwny, pochodzący z Włoch likier anyżkowo-owocowo-ziołowy, zawierający zazwyczaj od 38 do 40% alkoholu. Jest produkowany na bazie kwiatów czarnego bzu (wł. Sambuco), anyżu gwiaździstego, kopru włoskiego, lukrecji oraz soków[1].

Sambuca wykorzystywana jest często do przygotowywania koktajli alkoholowych.

Tradycyjnie likier ten podaje się w sposób "con la mosca" – do likieru wrzuca się nieparzystą liczbę ziaren kawy i podpala powierzchnię. Gdy alkohol się wypali, zdmuchuje się płomień i wypija napój a ziarna kawy żuje.

Kolejnym, powszechnie stosowanym w północnych Włoszech sposobem picia tego likieru jest wrzucenie do szklanki z likierem pokruszonego biszkopta, a następnie dolanie chłodnej herbaty. Poza Italią ten sposób picia znany jest jako "Biscuit in the glass".

Inną metodą jest także nalanie likieru do koniakówki, wsypanie tam łyżeczki cukru i ziarenka kawy. Całość podpalamy i chwilę obracamy naczynie aż do momentu karmelizacji cukru. Następnie wlewamy trunek do pustej szklanki (tumbler Old Fashion) i przykrywamy koniakówką. Po zgaśnięciu płomienia koniakówkę kładziemy na serwetkę z rurką. Zawartość tumblera wypijamy "na raz" następnie wdychamy przez rurkę opary z koniakówki. Na sam koniec można przelać to, co zostało na wierzchu koniakówki i małą rureczką wciągnąć do nosa

[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sambuca information, www.drinksmixer.com [dostęp 2016-06-04].