Pálinka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pálinka

Pálinka – rodzaj owocowej brandy bądź wódki produkowanej tradycyjnie w krajach Kotliny Panońskiej. Produkowana jest z owoców lub ich wytłoczyn: śliwy, gruszy, jabłoni, moreli, czereśni lub morwy. Zawartość alkoholu waha się od ok. 35% do nawet 70%, w zależności od tego, czy była destylowana raz lub dwa razy.

W wąskim znaczeniu termin odnosi się do chronionego w obrębie Unii Europejskiej chronionego produktu regionalnego (PDO): destylatów owocowych z owoców pochodzących wyłącznie z Węgier lub czterech przygranicznych krajów związkowych Austrii[1]. W szerszym znaczeniu odnosi się także do alkoholi produkowanych poza tym regionem, przede wszystkim do rumuńskiego trunku o nazwie Palincă i popularnej w Czechach i na Słowacji Pálenki.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa trunku jest słowem węgierskim, jednak oryginalnie przywędrowała na Węgry z krajów słowiańskich, prawdopodobnie z dzisiejszej Słowacji[2]. Pierwotnie termin ten po węgiersku, podobnie jak w językach słowiańskich, oznaczał dowolny destylat zbożowy (por. słowiański rdzeń oznaczający palenie lub przepalanie, porównaj z polskimi terminami przepalanka czy gorzałka)[2]. W znaczeniu tym przetrwał w węgierszczyźnie do dziś, choć w nieco zmienionej formie: Tótpálinka (dosł. słowacka przepalanka)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Załącznik III: Oznaczenia geograficzne, [w:] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89, „Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej”, L 39/16, eur-lex.europa.eu, 13 lutego 2008 [dostęp 2016-02-01].
  2. a b c Géza Balázs, Agrármarketing Centrum (autor korporatywny), The history of pálinka, Agrármarketing Centrum, Budapest [dostęp 2016-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (ang. • węg.).