Becherovka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Becherovka
Becherovka Lemond
Siedziba główna w Karlovych Varach

Becherovka – ziołowy likier z Czech. Zawiera wodę, jakościowy alkohol, naturalny cukier i specyficzną gorzką mieszankę około 32 ziół i przypraw. Została wprowadzona do sprzedaży w 1807. Nazywana jest 13. źródłem karlowarskiego uzdrowiska[1]. Właścicielem marki była firma Pernod Ricard[2], a od 2023 jest nim koncern Maspex[3].

Zawiera około 38% alkoholu. Becherovkę pije się schłodzoną, zazwyczaj samą, ale można ją także dodawać do różnych drinków.

Od 2014 roku w sklepach można także nabyć Becherovka Lemond, odmianę o wyraźnie cytrynowym aromacie, zawierającą 20% alkoholu oraz gorzkawą w smaku Becherovkę Bitter.

Produkcja i receptura[edytuj | edytuj kod]

W dzisiejszych czasach w firmie z Karlowych Warów tylko dwoje pracowników zna wszystkie tajemnice wyrobu Becherovki. Tylko ta dwójka ludzi może wejść do pomieszczenia zwanego Drogikamr (nazwa używana już była za czasów Bechera) i raz w tygodniu przygotować mieszankę wielu rodzajów ziół i przypraw. Około trzy czwarte ziół i przypraw pochodzi z zagranicy, niektóre rodzaje rosną też w okolicach Karlowych Warów[4].

Gotowa mieszanka jest przesypywana do worków wykonanych z naturalnych materiałów i na jeden tydzień zanurzana w alkoholu, żeby dokładnie przesiąkła. Podczas tego procesu temperatura w kadziach waha się pomiędzy 20 °C a 50 °C tak, aby każdy z ziołowych olejków się uwolnił[5]. Powstały ekstrakt miesza się z wodą i cukrem, a następnie wypełnia się nim dębowe beczki. Aby zapewnić jak największy kontakt między beczką a jej zawartością, stosuje się specjalne, ręcznie wykonywane beczki o charakterystycznym owalnym kształcie. Dąb, z którego wykonane są beczki, jest jednym z warunków sukcesu, gdyż nadaje Becherovce specyficzną barwę. Alkohol spędza w beczkach około dwóch miesięcy, potem ich zawartość zlewa się do jednego naczynia i miesza ze sobą. Dopiero wówczas napełnia się nią butelki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1794 Josef Becher, lekarz z Karlowych Warów zakupił destylarnie, a w 1807, zaczął sprzedawać ziołowy likier według własnej receptury[5]. W roku 1841 jego syn Johann rozpoczął produkcję masową tego trunku. Aż do roku 1945 firma była własnością rodziny. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane. W kolejnych latach zostało sprywatyzowane i znalazło się w rękach spółki Pernod Ricard. W grudniu 2023 marka została nabyta przez polską firmę Maspex[3].

Koktajle alkoholowe z Becherovką[edytuj | edytuj kod]

Jednym z drinków jest tzw. Beton[6], zawierający jako główne składniki Becherovkę i tonik. Często Becherovka mieszana jest też z colą lub z sokiem pomarańczowym.

Znani konsumenci[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym fanem karlovovarskiego alkoholu jest były czeski prezydent Miloš Zeman. Swego czasu powiedział o Becherovce: „Becherovka to przyjemna rozkosz, tak o dziesiątej rano, jak i późno wieczorem”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Becherovka – najsłynniejszy czeski likier – historia, opis, drinki.. [dostęp 2014-01-30]. (pol.).
  2. Wojciech Orliński Produkt plejsment, Gazeta Wyborcza Duży Format 12 maja 2016.
  3. a b Sławomir Bromboszcz: Becherovka kupiona przez polską firmę. Maspex, spożywczy gigant z Wadowic przejmuje kultową markę z Czech. strefabiznesu.pl, 22 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-24].
  4. About Becherovka, becherovka.com [dostęp 2019-06-12] (ang.).
  5. 2drink.pl: Beton. [dostęp 2015-03-07]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]