Cachaça

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Butelki z napojem

Cachaça (wym. [ˌkaˈʃasɐ]) – bardzo popularny w Brazylii destylowany napój alkoholowy produkowany z fermentowanego soku trzcinowego, z zawartością alkoholu na poziomie 38 lub 48%, z dodatkiem sześciu gramów cukru na litr[1]. Znany również jako aguardente i aguardiente, porównywany z wódką. Cachaca to alkohol, który uważany jest za tzw. dobro narodowe Brazylii, stanowi on jeden z głównych składników popularnego brazylijskiego drinka znanego jako Caipirinha. Cachaca jest nazwą unikalną, która zgodnie z obowiązującym w Brazylii prawem może być nadawana wyłącznie alkoholom produkowanym z cukru trzcinowego na terenie Brazylii [2]

Po destylacji cachaça może być butelkowana natychmiast, jednak lepsze gatunki poddaje się dojrzewaniu w drewnianych kadziach, nawet przez cały rok, co nadaje jej złocisty kolor. Kadzie wykonane są zazwyczaj z różnych gatunków drewna spotykanych w Ameryce Południowej, często bardzo egzotycznych dla mieszkańców Europy, jak np. fernambuk, jatoba, migdałowiec, tabeuia i guanandi.

Cachaça smakuje podobnie do rumu i tequili, ale ma lekki posmak owocowy i jest bardziej wytrawna i cierpka w smaku. W ciągu roku produkuje się 1,3 miliarda litrów tego napoju, z czego 1% jest eksportowany (głównie do Niemiec). Producenci cachaçy to między innymi Canario i Pitu.

Cachaca - proces starzenia[edytuj | edytuj kod]

Brazylijska cachaca poddawana jest procesowi starzenia w beczkach zbudowanych z różnego rodzaju drewna. Rodzaj drewna użytego do produkcji beczki w znacznym stopniu wpływa na ostateczny smak i aromat cachacy. Do najpopularniejszych rodzajów drewna stosowanego do starzenia cachacy należą:

  • Amendoim- bravo- drewno to pozwala na zachowanie charakterystycznego, pierwotnego smaku cachacy
  • Araruva/ Kasztanowiec - cachaca starzona w beczkach z tego rodzaju drewna posiada kwiatowy, słodki aromat
  • Cabreúva/ Bálsamo - nadaje aromatowi cachacy intensywności
  • Dąb - cachaca starzona w dębowych beczkach posiada migdałowy smak, zachowuje również aromat tanin
  • Amburana - cachaca w tym przypadku jest lekko słodka z waniliowym aromatem
  • Jequitibá - nadaje aromatowi cachacy złożoności.

W Polsce cachaca bardzo często mylona jest z rumem. Jej popularność w ostatnich latach w znaczącym stopniu wzrosła. Na terenie Brazylii istnieje aktualnie ponad 3 tysiące producentów cachacy[3]

Alkohol ten jest podstawowym składnikiem najbardziej popularnego brazylijskiego drinka o nazwie Caipirinha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Resposta técnica – cachaça (pdf)
  2. Cachaca – brazylijska wódka z trzciny cukrowej (pol.). s. RumLoveFestiwal. [dostęp 2020-01-07].
  3. Cachaca - brazylijski rum zyskujący na popularności (pol.). s. BlackBeard. [dostęp 2020-01-07].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]