Przejdź do zawartości

Cachaça

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Butelki z napojem

Cachaça (wym. [ˌkaˈʃasɐ]) – popularny w Brazylii destylowany napój alkoholowy produkowany z fermentowanego soku trzcinowego, z zawartością alkoholu na poziomie 38 lub 48%, z dodatkiem sześciu gramów cukru na litr[1]. Znany również jako aguardente i aguardiente, porównywany z wódką. Cachaça to alkohol, który uważany jest za tzw. dobro narodowe Brazylii, stanowi on jeden z głównych składników popularnego brazylijskiego drinka znanego jako Caipirinha. Cachaça jest nazwą unikalną, która zgodnie z obowiązującym w Brazylii prawem może być nadawana wyłącznie alkoholom produkowanym z cukru trzcinowego na terenie Brazylii[2]

Po destylacji cachaça może być butelkowana natychmiast, jednak lepsze gatunki poddaje się dojrzewaniu w drewnianych beczkach, nawet przez cały rok, co nadaje jej złocisty kolor. Kadzie wykonane są zazwyczaj z różnych gatunków drewna spotykanych w Ameryce Południowej, często bardzo egzotycznych dla mieszkańców Europy, jak np. fernambuk, jatoba, migdałowiec, tabeuia i guanandi.

Cachaça smakuje podobnie do rumu i tequili, ale ma lekki posmak owocowy i jest bardziej wytrawna i cierpka w smaku. Rocznie produkuje się 1,3 miliarda litrów tego napoju, z czego 1% jest eksportowany (głównie do Niemiec). Producenci cachaçy to między innymi Canario i Pitu.

Proces starzenia

[edytuj | edytuj kod]

Cachaça może być poddawana procesowi starzenia w beczkach zbudowanych z różnych rodzajów drewna. Rodzaj drewna użytego do produkcji beczki w znacznym stopniu wpływa na ostateczny smak i aromat cachaçy. Do najpopularniejszych rodzajów drewna stosowanego do starzenia trunku należą:

  • Amendoim bravo – drewno to pozwala na zachowanie charakterystycznego, pierwotnego smaku cachaçy
  • Araruva / Kasztanowiec – cachaça starzona w beczkach z tego rodzaju drewna posiada kwiatowy, słodki aromat
  • Cabreúva / Bálsamo – dodaje aromatowi cachaçy intensywności
  • dąb – cachaça starzona w dębowych beczkach posiada migdałowy smak, zachowuje również aromat tanin
  • amburana -– cachaça w tym przypadku jest lekko słodka z waniliowym aromatem
  • jequitibá – dodaje aromatowi cachaçy złożoności.

W Polsce cachaça bardzo często mylona jest z białym rumem. Jej popularność w ostatnich latach w znaczącym stopniu wzrosła. Na terenie Brazylii działa aktualnie[kiedy?] ponad 3 tysiące producentów cachaçy[3]

Alkohol ten jest podstawowym składnikiem najbardziej popularnego brazylijskiego drinka o nazwie caipirinha. Alternatywną wersją na bazie wódka jest caipiroska.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Resposta técnica – cachaça. sbrt.ibict.br. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-28)]. (pdf)
  2. Cachaca – brazylijska wódka z trzciny cukrowej. s. RumLoveFestiwal. [dostęp 2020-01-07]. (pol.).
  3. Cachaca - brazylijski rum zyskujący na popularności. s. BlackBeard. [dostęp 2020-01-07]. (pol.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]