Placówka Straży Granicznej II linii „Ardżeluża”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Placówka Straży Granicznej II linii „Ardżeluża”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1928

Rozformowanie

1931

Organizacja
Dyslokacja

Ardżeluża

Formacja

Straż Graniczna

Podległość

komisariat SG „Żabie”
komisariat SG „Worochta”

Placówka Straży Granicznej II linii „Ardżeluża” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Żabie”[2]. Już 8 września 1828 dowódca Straży Granicznej rozkazem nr 6 w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego zmieniał organizację komisariatu i ustalał zasięg placówek[3]. Placówka Straży Granicznej II linii „Ardżeluża” znalazła się w jego strukturze[3].

Rozkazem nr 7 z 25 września 1929 roku w sprawie reorganizacji i zmian dyslokacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski określił numer i nową strukturę komisariatu „Worochta”[4]. Placówka Straży Granicznej II linii „Ardżeluża” znalazła się w jego strukturze[4].

Rozkazem nr 4/31 zastępcy komendanta Straży Granicznej płk. Emila Czaplińskiego z 20 października 1931 roku zniesiono placówkę SG II linii „Ardżeluża”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]