Port lotniczy Słupsk-Redzikowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Słupsk-Redzikowo
Państwo  Polska
Miejscowość Redzikowo, Słupsk
Kod IATA OSP
Wysokość 66 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 09/27: beton, 2200 m
Położenie na mapie gminy wiejskiej Słupsk
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Słupsk
OSP
OSP
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
OSP
OSP
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
OSP
OSP
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu słupskiego
OSP
OSP
Ziemia54°28′43″N 17°06′23″E/54,478611 17,106389

Port lotniczy Słupsk-Redzikowo – nieczynny port lotniczy zlokalizowany w Redzikowie koło Słupska. Obecnie nie przyjmuje lotów pasażerskich, lecz obsługiwał w swojej historii regularny ruch pasażerski. Trwały wysiłki samorządu miasta Słupska mające na celu wznowienie regularnego ruchu. Wznowić ruch w tym porcie chciała spółka Port Lotniczy Gdańsk. We wrześniu 2006 prowadzono na ten temat rozmowy z samorządem Słupska.

W obecnej sytuacji niemożliwe jest przywrócenie pierwotnej funkcji lotniska cywilnego. Planowano przywrócenie funkcji lotniska cywilnego i pozyskanie podróżnych działając w oparciu o tanie linie lotnicze. Proponowano zmianę toponimicznej nazwy obecnie wojskowego lotniska w Redzikowie na nową, obejmującą większe aglomeracje w jego pobliżu, np. Słupsk Pomorze Airport. Aktualnie na terenie dawnego portu lotniczego trwa budowa Tarczy Antyrakietowej[1].

Historia portu[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Redzikowie powstało w początkach XX wieku jako lotnisko wojskowe. W 1916 niemieckie władze wojskowe rozpoczęły budowę lotniska pod nazwą Stolp-West. Do 1919 wybudowano hangary oraz budynki obsługi lotniska. W 1920 uruchomiono port lotniczy, który przyjmował wiele samolotów prywatnych, a w 1927 port Słupsk-Zachód (Stolp-West) przyjmował międzylądowania na linii BerlinGdańsk. W latach 30. port lotniczy był na powrót zajęty do celów militarnych, i wybudowano też nowe hangary. Z tego portu nastąpił atak lotniczy na Polskę we wrześniu 1939.

Po II wojnie światowej port lotniczy był w użytkowaniu cywilnym i wojskowym. W roku 1975 wprowadzono kursujące dwa razy dziennie połączenie lotnicze z Warszawą. Były okresy, kiedy można było polecieć również do Wrocławia i Katowic. Utrzymało się ono do początku lat 90. Były też próby wznowienia ruchu w latach 90. W przedsięwzięcie to zaangażowały się m.in. państwowe przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) i polski biznesmen, ale już po jednym kursie przekonano się o nierentowności połączenia i wycofano je. W 1999 zlikwidowano stacjonującą w porcie lotniczym jednostkę wojskową – 28 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, a w jego miejsce powstała baza zapasowa pułku lotniczego z Malborka.

Po lotnictwie została droga startowa, obsługująca jeszcze ok. 300 lądowań rocznie, jednostka sanitarna stacjonująca na lotnisku i osiedle wojskowe w Redzikowie.

Byłe połączenia[edytuj | edytuj kod]

Przed drugą wojną światową:

  • Berlin,
  • Szczecin,
  • Gdańsk,
  • Królewiec.

Od 1975 do ok. 1990, okresowo:

  • Warszawa,
  • Wrocław,
  • Katowice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Każdy kraj ma prawo do obrony, www.polska-zbrojna.pl [dostęp 2017-07-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]