Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotnisko
Opole-Polska Nowa Wieś
Drewniany hangar - obecnie należy do Aeroklubu Opolskiego
Drewniany hangar - obecnie należy do Aeroklubu Opolskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Polska Nowa Wieś
Typ sportowe
Właściciel Aeroklub Opolski im. Lotników Powstania Warszawskiego
Rok otwarcia 1937
Kod IATA QPM
Kod ICAO EPOP
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 188 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 07/25: trawa, 750 × 100 m
Kierunek 13L/31R: trawa, 650 × 100 m
Kierunek 13R/31L: trawa, 650 × 100 m
Częstotliwości radiowe
Kwadrat (Aero): KWADRAT/AERO
122,20 MHz
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
QPM
QPM
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
QPM
QPM
Ziemia 50°37′57″N 17°46′58″E/50,632500 17,782778
Strona internetowa

Lotnisko Opole-Polska Nowa Wieś (kod ICAO: EPOP) – lotnisko sportowe Aeroklubu Opolskiego im. Lotników Powstania Warszawskiego. Zlokalizowane jest w Polskiej Nowej Wsi, w odległości 15 km od centrum Opola, na terenie gminy Komprachcice.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko posiada trzy trawiaste drogi startowe w ramach pola wzlotów:

  • centralną na kierunku 07/25 o wymiarach 750 m × 100 m,
  • dwie równoległe do siebie, wytyczone na lewo i prawo od centralnej:
    • na kierunku 13L/31R o wymiarach 650 m × 100 m,
    • na kierunku 13R/31L o wymiarach 650 m × 100 m.

Na terenie lotniska znajduje się również hangar i budynek biurowy aeroklubu. Lotnisko sąsiaduje z jednostką wojskową. Lotnisko ma połączenie z Opolem miejską linią autobusową nr 8 (przystanek około 1 km od lotniska).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa lotniska rozpoczęła się w 1936. Oficjalnie miało to być jedno z wielu w tej części Śląska lotnisk sportowych (Fliegerhorst Neudorf O/S.), ale planowanych przez Naczelne Dowództwo Wehrmachtu i umiejscawianych w miejscach ważnych strategicznie. Podobne powstały m.in. w Kamieniu Śląskim (Fliegehorst Groß Stein), Strzelcach Opolskich (Fliegehorst Gross Strehlitz) czy Ligocie Dolnej koło Góry św. Anny (Fliegehorst Nieder Ellguth). Dużym atutem była bliskość granicy z Polską (15-20 minut lotu), dzięki czemu mogło być wykorzystywane nie tylko do szkolenia pilotów i jako baza zaopatrzeniowa, ale również w akcjach zbrojnych.

Obszar pod przyszłe lotnisko zakupiono z rąk prywatnych oraz od Nadleśnictwa Tułowice (Oberförsterei Tillowitz). Miejsce z trzech stron było otoczone lasem, a kilka stojących tam budynków mieszkalnych wykupiono, mieszkańcom natomiast wybudowano domy w innej części wsi.

Podczas budowy do niezbędnych prac zatrudniano miejscowych chłopów. Pole startowe miało powierzchnię 800 na 750 metrów, powstało wiele drewnianych baraków, stawianych na granitowo-ceglanych podmurówkach (w jednym znajdowało się kasyno oficerskie, w innym szpital polowy i izba chorych). Do lotniska doprowadzono nitkę kolejową, która łączyła się z linię Opole - Nysa. Na obrzeżach powstały 23 bunkry-magazyny (Munitionslager) na amunicję oraz bomby lotnicze. Następnie wybudowano trzy hangary tunelowe stalowe i jeden drewniany, liczne pomieszczenia zaopatrzeniowe, zbiorniki na materiały płynne oraz duże zaplecze gospodarczo-kwaterunkowe. Z założenia lotnisko miało być samowystarczalne.

Uroczystego otwarcia dokonano w 1937. W 1939 do Fliegerhorst Neudorf O/S. przeniesiono tzw. "sportową Grupę Lotniczą" (Lutfsportgruppe) z lotniska Jeżów Sudecki (Grunau) ze słynną pilotką doświadczalną Hanną Reitsch w składzie. W trakcie kampanii wrześniowej z lotniska startowały samoloty i bombowce, a lotnisko odwiedził sam Adolf Hitler (10 września) oraz Hermann Göring (12 września)[1], który przyleciał samolotem Focke-Wulf Fw 200 "Condor" o nazwie własnej Grenzmark, będącym wówczas najnowocześniejszą niemiecką maszyną używaną przez sztab wodza Rzeszy.

W grudniu 1939 utworzono przy lotnisku szkolę lotniczą (Flugschule A/B 116 Neudorf O/s.). Funkcjonowała do czerwca 1941, a następnie przeniesiono ją, a w jej miejsce otworzono szkołę pilotów wojskowych FFS A/B 4 (Flugzeugführerschule). Zapotrzebowanie na pilotów wpływało na intensywność szkoleń i ich poziom - mieszkańcy okolicznych wsi nazywali pieszczotliwie adeptów Asphaltpiloten (asfaltowi piloci). Szkoła działała do końca 1944.

W styczniu 1945 lotnisko znalazło się w zasięgu ostrzału Armii Czerwonej. Ostatnimi hitlerowskimi jednostkami, które opuściły teren 19 marca były estońskie oddziały Waffen-SS. Czerwonoarmiści zajęli je praktycznie bez walki.

Obecnie teren byłego Fliegerhorst Neudorf O/S. należy do Aeroklubu Opolskiego, ale część pozostaje w rękach wojska. Wiele budynków istnieje do dzisiaj - drewniany hangar Luftwaffe służy cywilom, pozostałe wojsku. W pobliskim lesie znajdują się ruiny innych budynków; linia kolejowa do jednostki wojskowej jest jednak cały czas czynna.

W 1984 na lotnisku wydarzyła się katastrofa lotnicza, w której zginęło 12 osób.

W literaturze[edytuj | edytuj kod]

Na Lotnisku Polska Nowa Wieś jest osadzona fabuła powieści "Modliszka"[2] a także kilku opowiadań opartych na autentycznych wydarzeniach z historii lotniska (m.in "Fliegerhorst Neudorf"[3]) autorstwa byłego członka Aeroklubu Opolskiego Aleksandra Sowy[4].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Informacje techniczne o lotnisku EPOP, AIP Polska, [1] (wymaga nieodpłatnej rejestracji). Stan z 2007-09-27.
  • M.Leśniewski, Historia pewnego poligonu..., Odkrywca 3 / 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]