Lotnisko Poznań-Kobylnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kobylnica k. Poznania

Typ

użytku publicznego

Kod ICAO

EPPK

Wysokość

85,6 m n.p.m.

Drogi startowe
Kierunek :

trawa, 750 × 100 m

Położenie na mapie gminy Swarzędz
Mapa konturowa gminy Swarzędz, po lewej znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Poznań-Kobylnica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Poznań-Kobylnica”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Poznań-Kobylnica”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Poznań-Kobylnica”
Ziemia52°26′05,51″N 17°02′37,28″E/52,434864 17,043689
Strona internetowa

Lotnisko Poznań-Kobylnica (kod ICAO: EPPK) – lotnisko użytku publicznego niepodlegające certyfikacji[1] Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej. Zlokalizowane jest w Kobylnicy koło Poznania, na terenie gminy Swarzędz. Często określane jest również jako Ligowiec (nazwę tę nosi pobliski przystanek kolejowy).

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko posiada trawiasty pas startowy 100 × 750 m[2], 70-250° oraz niewielką betonową płytę do startu modeli. Teren lotniska ma kształt trójkąta, ograniczony z trzech stron 2-kilometrowymi zelektryfikowanymi liniami kolejowymi. Na terenie lotniska znajdują się również hangary oraz budynek biurowy Aeroklubu. Lotnisko jest otwarte dla wszystkich statków powietrznych w terminach i godzinach ustalonych przez zarządzającego tym lotniskiem i podanych do publicznej wiadomości w AIP Polska VFR[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej – utworzyli je Niemcy w 1942. Oddział poznański (Gruppe 5 Wartheland) paramilitarnej organizacji lotniczej NSFK zorganizował Segeflug – Übungsstelle des NSFliegerkorpus Rossgarten (Rossgarten – niemiecka nazwa Kobylnicy). W 1945 o lotnisko i jego okolice toczyły się ciężkie walki. Stopniowo wypierano Niemców z terenów KoziegłowyZieliniecKobylnica. Nocą z 28 na 29 stycznia 1945 dwa radzieckie pułki – 244 gwardii nacierający od strony Janikowa i 246 od strony Zielińca pokonały niemiecką obronę zdobywając lotnisko. Bronił go zapasowy batalion powietrznodesantowy. Lotnisko stanowiło ważne miejsce podczas walk o Poznań, ponieważ służyło jako lotnisko dla bombowców Po-2. Po odejściu Rosjan lotnisko przejął ośrodek szkoleniowy Ministerstwa Komunikacji, który udzielił gościny Aeroklubowi Poznańskiemu. W latach 1947–1953 szkolenie szybowcowe prowadziła Liga Lotnicza – stąd właśnie wzięła się nazwa Ligowiec. W 1994 na lotnisku odbywały się Mistrzostwa Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni. Zawody oglądał premier Waldemar Pawlak, który odbył lot samolotem ultralekkim oraz wręczył zwycięzcom nagrody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Aktualizacja Rejestru Lotnisk Cywilnych - Lotnicza Polska -, web.archive.org, 5 maja 2017 [dostęp 2019-07-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-05].
  2. Aeroklub Poznański, www.aeroklub.poznan.pl [dostęp 2019-07-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tekst dotyczący historii lotniska został opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie Swarzędz po sąsiedzku