Lotnisko Poznań-Kobylnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Państwo  Polska
Miejscowość Kobylnica k. Poznania
Typ użytku publicznego
Kod ICAO EPPK
Wysokość 86 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek : trawa, 700 × 100 m
Częstotliwości radiowe
Kwadrat (Aero): 122,90 MHz
Położenie na mapie gminy Swarzędz
Mapa lokalizacyjna gminy Swarzędz
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Lotnisko Poznań-Kobylnica
Ziemia52°26′05,51″N 17°02′37,28″E/52,434864 17,043689
Strona internetowa

Lotnisko Poznań-Kobylnica (kod ICAO: EPPK) – lotnisko użytku publicznego niepodlegające certyfikacji[1] Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej. Zlokalizowane jest w Kobylnicy koło Poznania, na terenie gminy Swarzędz. Często określane jest również jako Ligowiec (nazwę tę nosi pobliski przystanek kolejowy).

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko posiada trawiasty pas startowy 100 × 700 m, 70-250° oraz niewielką betonową płytę do startu modeli. Teren lotniska ma kształt trójkąta, ograniczony z trzech stron 2-kilometrowymi zelektryfikowanymi liniami kolejowymi. Na terenie lotniska znajdują się również hangary oraz budynek biurowy Aeroklubu. Lotnisko jest otwarte dla wszystkich statków powietrznych w terminach i godzinach ustalonych przez zarządzającego tym lotniskiem i podanych do publicznej wiadomości w AIP Polska VFR[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej – utworzyli je Niemcy w 1942 r. Oddział poznański (Gruppe 5 Wartheland) paramilitarnej organizacji lotniczej NSFK zorganizował Segeflug – Übungsstelle des NSFliegerkorpus Rossgarten (Rossgarten – niemiecka nazwa Kobylnicy). W 1945 r. o lotnisko i jego okolice toczyły się ciężkie walki. Stopniowo wypierano Niemców z terenów KoziegłowyZieliniecKobylnica. Nocą z 28 na 29 stycznia 1945 dwa radzieckie pułki – 244 gwardii nacierający od strony Janikowa i 246 od strony Zielińca pokonały niemiecką obronę zdobywając lotnisko. Bronił go zapasowy batalion powietrznodesantowy. Lotnisko stanowiło ważne miejsce podczas walk o Poznań, ponieważ służyło jako lotnisko dla bombowców Po-2. Po odejściu Rosjan lotnisko przejął ośrodek szkoleniowy Ministerstwa Komunikacji, który udzielił gościny Aeroklubowi Poznańskiemu. W latach 1947-1953 szkolenie szybowcowe prowadziła Liga Lotnicza – stąd właśnie wzięła się nazwa Ligowiec. W 1994 r. na lotnisku odbywały się Mistrzostwa Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni. Zawody oglądał premier Waldemar Pawlak, który odbył lot samolotem ultralekkim oraz wręczył zwycięzcom nagrody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ULC: Aktualizacja Rejestru Lotnisk Cywilnych (pol.). lotniczapolska.pl, 2017-04-28. [dostęp 2017-05-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]