Port lotniczy Gdynia-Kosakowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port lotniczy Gdynia-Kosakowo
Państwo  Polska
Miejscowość Gdynia, Kosakowo
Typ cywilne, wojskowe
Kod IATA QYD
Kod ICAO EPOK
Strefa czasowa UTC +1
Drogi startowe
Kierunek 13/31: Beton, 2500 × 60 m
Kierunek 08/26: Asfaltobeton, 790 × 30 m
Położenie na mapie gminy Kosakowo
Mapa lokalizacyjna gminy Kosakowo
QYD
QYD
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego
QYD
QYD
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
QYD
QYD
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
QYD
QYD
Ziemia54°34′46,90″N 18°31′01,90″E/54,579694 18,517194
Strona internetowa
Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo Sp. z o.o.
Forma prawna Sp. z o.o.
Data założenia 28 sierpnia 2007
Data likwidacji 7 maja 2014
Państwo  Polska
Siedziba 81-382 Gdynia, Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54
Numer KRS 0000287038
Prezes Janusz Stateczny
Akcjonariusze/
udziałowcy
Gmina Miasta Gdyni
Gmina Kosakowo
Branża transport lotniczy
Produkty usługi zarządzania i administrowania portem lotniczym, operator lotniska
Kapitał zakładowy 91 310 000,00 PLN
Strona internetowa

Port lotniczy Gdynia-Kosakowo (inne funkcjonujące nazwy: Gdynia-Oksywie, Gdynia-Babie Doły) (kod IATA: QYD, kod ICAO: EPOK) – niedokończony port lotniczy. 7 maja 2014 Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną obiektu[1]. Lotnisko miało być przeznaczone dla obsługi tanich linii lotniczych, formalnie jest to w dalszym ciągu lotnisko wojskowe Gdynia-Oksywie/Babie Doły, położone w gminie Kosakowo nieopodal gdyńskich dzielnic Obłuże i Babie Doły, w odległości 32 km od lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Niewielki fragment południowej części lotniska (zakończenie głównej drogi startowej) znajduje się na obszarze Obłuża. Teren całego lotniska Gdynia-Kosakowo liczy 700 hektarów, a 85 procent podejść do lądowania na lotnisko odbywa się nad wodą.

Infrastruktura[edytuj]

Lotnisko posiada dwie utwardzone drogi startowe: betonową na kierunku 13/31 o długości 2500 m, szerokości 60 m i nośności PCN 52 R/B/W/T, jak i asfaltobetonową na kierunku 08/26 o długości 790 m, szerokości 30 m i nośności PCN 19 F/B/Y/T[2].

Od listopada 2007 na lotnisku działa system ILS, czyli radiowy systemem nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotów w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. W 2009 wybudowano wieżę kontroli lotów o wysokości 22,3 metra, będącą jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Historia[edytuj]

4 kwietnia 1936 miał miejsce pierwszy lot samolotu pasażerskiego na trasie Gdynia – Warszawa. W tym czasie samoloty korzystały z lotniska w Rumi-Zagórzu.

Lotnisko w Kosakowie powstało jeszcze przed II wojną światową na terenie dawnego folwarku Amalienfelde[3] jako dodatkowe lotnisko dla portu lotniczego w Rumi. W czasie okupacji z lotniska startowały samoloty Luftwaffe przeprowadzające próby związane z torpedami[4]. Po wojnie teren przejęło wojsko.

W 2006 podpisano umowę w sprawie wykorzystania tego lotniska na potrzeby lotnictwa cywilnego. Stroną zarządzającą miał być zarząd lotniska w Gdańsku-Rębiechowie. W sierpniu 2007 samorządy Gdyni i Kosakowa powołały spółkę „Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo”[5], której celem jest zorganizowanie pracy portu. Od 2007 na terenie lotniska trwają prace budowlane nad dostosowaniem infrastruktury do nowych potrzeb.

6 marca 2008 opublikowane zostało streszczenie raportu wykonanego na zlecenie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy przez firmę konsultingową PriceWaterHouseCoopers dotyczące „Oceny zasadności i koncepcji przejęcia roli zarządzającego w porcie lotniczym Gdynia Kosakowo”.

3 września 2009 ogłoszony został przetarg na plan generalny portu lotniczego[6], natomiast 18 grudnia oddano do użytku nową wieżę kontroli lotów[7].

18 października 2010 został ogłoszony przetarg na budowę terminalu pasażerskiego[8].

W 2010 została powołana samorządowa spółka Pomorska Kolej Metropolitalna, której jednym z celów jest skomunikowanie portu lotniczego w Kosakowie z aglomeracją trójmiejską.

W grudniu 2010 rozstrzygnięto konkurs na projekt terminala w Gdyni-Kosakowie, który wygrała warszawska firma ATI. W początku 2012 r. prace budowlane przy jego realizacji rozpoczęła firma Sport Halls z Wrocławia, która za 20,9 mln zł w niespełna rok wybuduje terminal GA (General Aviation): parterowy obiekt o powierzchni zabudowy 3,9 tys. m² i kubaturze 21,3 tys. m³. Jednocześnie realizowana jest budowa budynku dla lotniskowej straży pożarnej.

Do realizacji pozostaje jeszcze modernizacja płyty postojowej dla samolotów (przewidywana realizacja w trybie zaprojektuj i wybuduj) oraz budowa bazy paliwowej.

Planuje się, że przez pierwsze lata istnienia lotnisko będzie przyjmować niewielkie samoloty biznesowe, loty cargo i czarterowe. Według założeń biznesowych port lotniczy w Gdyni do roku 2030 będzie w stanie przyjąć 1,5 mln pasażerów rocznie. Zakłada się, że po 10 latach wydatki portu lotniczego będą pokrywane przez przychody[9].

2 VII 2013 Komisja Europejska ogłosiła, że wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie finansowania budowy lotniska cywilnego w Gdyni. W szczególności wątpliwości KE wzbudziły zawarte w biznesplanie szacunki dotyczące wielkości ruchu lotniczego oraz przychodów w sytuacji, w której położony nieopodal port lotniczy w Gdańsku nie jest przeciążony (2012 – 2,9 mln osób przy przepustowości 5 mln) i oferuje niższe opłaty lotniskowe niż te przewidziane dla portu Gdynia-Kosakowo. Władze Gdyni w zgłoszeniu do KE badającego prawidłowość zachowania równowagi rynkowej w momencie udzielenia spółce Port Lotniczy Gdynia Kosakowo kwoty 52 mln euro dotacji (ca ~ 217 mln zł, według kursu Euro na dzień 12 VIII 2013), przekazały nieprawdziwe dane dotyczące poziomu ruchu pasażerskiego i przepustowości lotniska w Gdańsku.

Mając to na uwadze, 28 czerwca 2013 prezydent Gdyni zaproponował zawarcie umowy, na mocy której Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o. pełniłby funkcję podmiotu zarządzającego lotniskiem gdyńskim oraz operującego na infrastrukturze portu lotniczego Gdynia-Kosakowo[10].

W dniu 11 lutego 2014 zapadła decyzja Komisji Europejskiej stwierdzającej nielegalność przyznanej dotacji spółce Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo.Komisja Europejska stwierdziła, że środki publiczne przekazane przez gminy Gdynia i Kosakowo na rzecz portu lotniczego Gdynia-Kosakowo przyznają beneficjentowi nienależną przewagę konkurencyjną, w szczególności nad lotniskiem w Gdańsku, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa – informuje Marta Angrocka-Krawczyk z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce[11].

Komisja Europejska prowadziła postępowanie na wniosek władz Gdyni[12][13].

W planie generalnym lotniska opracowanym w roku 2010, znalazła się informacja że działania podejmowane przez władze Gdyni względem lotniska w Kosakowie prędzej czy później mogą spotkać się z zarzutem Komisji Europejskiej o niezgodnym z regułami wspólnego rynku postępowaniu. Fakt ten jest pomijany przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w debacie publicznej[14].

Zarząd Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo Sp. z o.o. złożył w dniu 12 marca 2014 r. wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej[15].

Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił 7 maja 2014 r. upadłość spółki zarządzającej portem lotniczym[16].

Od 2006 roku na terenie lotniska odbywa się Open'er Festival

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]