Skoczek narciarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skoczek narciarski – sportowiec uprawiający dyscyplinę skoków narciarskich.

Zawodnicy wyposażeni są w następujący sprzęt:

  • narty – zdecydowanie dłuższe i szersze od biegówek. Nie mogą jednak być dłuższe niż 146% wzrostu zawodnika, a ich szerokość nie może przekraczać 105 mm pod wiązaniami i 115 mm przy końcach (dokonując pomiarów 30 cm od końców)
  • wiązania – podczas upadku powinny odpiąć buty od nart, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Zawodnik, dzięki ruchomej tylnej części, może zmieniać kąt nachylenia ciała względem nart, co umożliwia znalezienie optymalnej pozycji w locie. Montowanie wiązań jest określone przepisami, m.in. od początku narty do początku buta obowiązuje odległość 57% długości całej narty
  • buty – pozwalają utrzymać stopę we właściwym położeniu, a jednocześnie nie ograniczają ruchów. Wykonane ze skóry
  • kombinezon – może mieć maksymalnie grubość 5 mm. Obowiązujące od sezonu 2012/2013 rozmiary kombinezonów są równe z wymiarami ciała zawodnika. Aby to sprecyzować FIS ustalił miejsca kontroli obwodów (m.in. obwód ramienia, uda, klatki piersiowej, obwód w pasie)
  • kask
  • gogle
  • rękawice

Występ na skoczni trwa ok. 25 sekund. Po zapaleniu się zielonego światła zawodnik opuszcza belkę i zjeżdża około stu metrów po rozbiegu. Osiągając prędkość 88–93 km/h lub ok. 100 km/h na skoczniach mamucich, wybija się na progu. Musi trafić w odpowiednie miejsce z dokładnością do 20 cm, a decyzję podejmuje w niecałe pół sekundy. Skoczek wybija się, lecąc w najwyższym punkcie na wysokości najwyżej 3–4 metrów. Opuszczając próg, skoczek rozchyla dzioby nart, dzięki czemu zwiększa powierzchnię nośną.

Faza lotu (obok siły wybicia z progu) odróżnia najlepszych skoczków od słabszych. Najbardziej utytułowany zawodnik Fin Matti Nykänen wychodził z progu bardzo płasko. Mimo pozoru szybkiego wylądowania, w drugiej fazie lotu "przeciągał" skok. Długie utrzymywanie pozycji aerodynamicznej wymaga dużej odwagi, wręcz brawury. Zbyt późne "złożenie się" do lądowania może zakończyć się upadkiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]