Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Zobacz też: Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2019/2020.
Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Data 23 listopada 2019 –
15 marca 2020
Miejsce rozpoczęcia Polska Wisła
Miejsce zakończenia Norwegia Vikersund
Organizator FIS
Strona internetowa

Sezon 2019/2020 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 41. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się on 23 listopada 2019 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończy się finałowym konkursem turnieju Raw Air 15 marca 2020 roku w Vikersund. Zaplanowanych zostało 36 konkursów, w których skład wchodzi trzydzieści konkursów indywidualnych oraz sześć drużynowych.

Oficjalny kalendarz zawodów został zatwierdzony podczas kongresu FIS w dniach 27–31 maja w Cavtacie[1]. Organizatora zawodów w dniach 21–22 lutego 2020 ogłoszono 22 lipca 2019, a została nim rumuńska miejscowość Râșnov. Wcześniej w terminie tym planowano rozegranie konkursów w amerykańskim Iron Mountain[2].

Zaplanowany na 1 grudnia 2019 konkurs na Rukatunturi został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru[3].

Liderzy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość HS Szczegóły Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 23 listopada 2019 Polska Wisła HS134 szczegóły nocny, druż.  Austria
1. Philipp Aschenwald
2. Daniel Huber
3. Jan Hörl
4. Stefan Kraft
 Norwegia
1. Daniel-André Tande
2. Thomas Aasen Markeng
3. Marius Lindvik
4. Robert Johansson
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Jakub Wolny
3. Kamil Stoch
4. Dawid Kubacki
2. 24 listopada 2019 Norwegia Daniel-André Tande Słowenia Anže Lanišek Polska Kamil Stoch
3. 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo HS142 szczegóły nocny Norwegia Daniel-André Tande Austria Philipp Aschenwald Słowenia Anže Lanišek
1 grudnia 2019 nocny[a] odwołany
4. 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił HS134 szczegóły nocny Japonia Yukiya Satō Niemcy Karl Geiger Austria Philipp Aschenwald
5. 8 grudnia 2019 nocny
6. 14 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal HS140 szczegóły nocny, druż.
7. 15 grudnia 2019 nocny
8. 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg HS140 szczegóły nocny
9. 22 grudnia 2019
10. 29 grudnia 2019 Niemcy Oberstdorf HS137 szczegóły TCS, nocny
11. 1 stycznia 2020 Niemcy Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS
12. 4 stycznia 2020 Austria Innsbruck HS130 TCS
13. 6 stycznia 2020 Austria Bischofshofen HS142 TCS, nocny
68. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowa
14. 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo HS135 szczegóły nocny
15. 12 stycznia 2020 nocny
16. 18 stycznia 2020 Niemcy Titisee-Neustadt HS142 szczegóły TNF, nocny
17. 19 stycznia 2020 TNF
Titisee-Neustadt Five 2020 – klasyfikacja końcowa
18. 25 stycznia 2020 Polska Zakopane HS140 szczegóły nocny, druż.
19. 26 stycznia 2020 nocny
20. 1 lutego 2020 Japonia Sapporo HS137 szczegóły nocny
21. 2 lutego 2020
22. 8 lutego 2020 Niemcy Willingen HS145 szczegóły WF, nocny
23. 9 lutego 2020 WF, nocny
Willingen Five 2020 – klasyfikacja końcowa
24. 15 lutego 2020 Austria Bad Mitterndorf HS235 szczegóły loty
25. 16 lutego 2020 loty
26. 21 lutego 2020 Rumunia Râșnov HS97 szczegóły
27. 22 lutego 2020
28. 29 lutego 2020 Finlandia Lahti HS130 szczegóły nocny, druż.
29. 1 marca 2020
30. 7 marca 2020 Norwegia Oslo HS134 szczegóły RA, druż.
31. 8 marca 2020 RA
32. 10 marca 2020 Norwegia Lillehammer HS140 RA
33. 12 marca 2020 Norwegia Trondheim HS138 RA, nocny
34. 14 marca 2020 Norwegia Vikersund HS240 RA, loty, nocny, druż.
35. 15 marca 2020 RA, loty
Raw Air 2020 – klasyfikacja końcowa
Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2020Słowenia Planica, 20– 22 marca 2020
Klasyfikacje generalne 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020
Puchar Świata w lotach narciarskich 2019/2020
Puchar Narodów w skokach narciarskich 2019/2020

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Miejsca zawodów w Azji

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Pucharu Świata 2019/2020 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS[4] Rekord skoczni Źr.
Odległość Rekordzista Data
POL Wisła Malinka Skocznia.JPG im. Adama Małysza Polska Wisła K120 HS134 139,0 m Austria Stefan Kraft 08.01.2013 [5]
Kuusamo Rukatunturi K-120.jpg Rukatunturi Finlandia Kuusamo K120 HS142 147,5 m Austria Stefan Kraft 25.11.2017 [6]
Japonia Ryōyū Kobayashi 25.11.2018
Niemcy Karl Geiger 29.11.2019
link=Plik:Г.Нижний_Тагил,_Горнолыжный_комплекс_%22Аист%22_-_panoramio.jpg Aist Rosja Niżny Tagił K120 HS134 141,5 m Norwegia Johann André Forfang 02.12.2017 [7]
Vogtland Arena Niemcy Klingenthal K125 HS140 146,5 m Niemcy Michael Uhrmann 02.02.2011 [8]
Engelberg HS140 (2).jpg Gross-Titlis-Schanze Szwajcaria Engelberg K125 HS140 144,0 m Słowenia Domen Prevc 18.12.2016 [9]
Japonia Ryōyū Kobayashi 16.12.2018
Schattenberg20061230.jpg Schattenbergschanze Niemcy Oberstdorf K120 HS137 143,5 m Norwegia Sigurd Pettersen 29.12.2003 [10]
Garmisch-Partenkirchen - Grosse Olympiaschanze.jpg Große Olympiaschanze Niemcy Garmisch-Partenkirchen K125 HS142 143,5 m Szwajcaria Simon Ammann 01.01.2010 [11]
Bergisel Ski-Jump (32053673714).jpg Bergisel Austria Innsbruck K120 HS130 138,0 m Austria Michael Hayböck 04.01.2015 [12]
Schanzenanlage B'Hofen.JPG Paul-Ausserleitner-Schanze Austria Bischofshofen K125 HS142 145,0 m Polska Dawid Kubacki 06.01.2019 [13]
Trampolino Giuseppe dal Ben 2012-38.JPG Trampolino Dal Ben Włochy Predazzo K120 HS135 136,0 m Polska Adam Małysz 22.02.2003 [14]
Japonia Ryōyū Kobayashi 12.01.2019
Hochfirstschanze Niemcy Titisee-Neustadt K125 HS142 148,0 m Słowenia Domen Prevc 11.03.2016 [15]
Wielka Krokiew 03.jpg Wielka Krokiew Polska Zakopane K125 HS140 143,5 m Polska Dawid Kubacki 19.01.2019 [16]
The OKURAYAMA Jump Stadium..jpg Ōkurayama Japonia Sapporo K123 HS137 148,5 m Polska Kamil Stoch 26.01.2019 [17]
Mühlenkopfschanze.jpg Mühlenkopfschanze Niemcy Willingen K130 HS145 152,0 m Finlandia Janne Ahonen 09.01.2005 [18]
Słowenia Jurij Tepeš 01.02.2014
Kulm Austria Bad Mitterndorf K200 HS235 244,0 m Słowenia Peter Prevc 16.01.2016 [19]
Trambulina Valea Cărbunării Rumunia Râșnov K90 HS97 105,5 m Niemcy David Siegel 24.02.2016 [20]
Salpausselkä 02.jpg Salpausselkä Finlandia Lahti K116 HS130 138,0 m Norwegia Johann André Forfang 04.03.2017 [21]
Holmenkollbakken in background.jpg Holmenkollbakken Norwegia Oslo K120 HS134 144,0 m Norwegia Robert Johansson 09.03.2019 [22]
Lillehammer Ski Jump.jpg Lysgårdsbakken Norwegia Lillehammer K123 HS140 146,0 m Szwajcaria Simon Ammann 05.12.2009 [23]
Granåsen Skijump Arena.JPG Granåsen Norwegia Trondheim K124 HS138 146,0 m Polska Kamil Stoch 15.03.2018 [24][25]
Ski flying Vikersund 2011.jpg Vikersundbakken Norwegia Vikersund K200 HS240 253,5 m Austria Stefan Kraft 18.03.2017 [26]

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 24.11 Kuusamo 30.11 Niżny Tagił 7.12 Niżny Tagił 8.12 Klingenthal 15.12 Engelberg 21.12 Engelberg 22.12 Oberstdorf 29.12 Garmisch-Partenkirchen 1.01 Innsbruck 4.01 Bischofshofen 6.01 Predazzo 11.01 Predazzo 12.01 Titisee-Neustadt 18.01 Titisee-Neustadt 19.01 Zakopane 26.01 Sapporo 1.02 Sapporo 2.02 Willingen 8.02 Willingen 9.02 Bad Mitterndorf 15.02 Bad Mitterndorf 16.02 Râșnov 21.02 Râșnov 22.02 Lahti 1.03 Oslo 8.03 Lillehammer 10.03 Trondheim 12.03 Vikersund 15.03
 Austria
Philipp Aschenwald 18 2 3
Michael Hayböck q 36 21
Jan Hörl 12 9 15
Daniel Huber 19 5 19
Stefan Kraft 21 4 7
Gregor Schlierenzauer 30 14 4 44
 Bułgaria
Władimir Zografski 32 44 30 q
 Czechy
Roman Koudelka q 37 34 41
Viktor Polášek 49 q 49 32
Filip Sakala 36 q 43 q
Vojtěch Štursa q q 48 q
 Estonia
Artti Aigro 38
Martti Nõmme q
 Finlandia
Antti Aalto 40 34 33
Andreas Alamommo 47 47 q q
Niko Kytösaho q 21
Jarkko Määttä q 42
Eetu Nousiainen 48 q 50 47
Juho Ojala q
Arttu Pohjola q
Jonne Veteläinen q
 Japonia
Daiki Itō 5 35 11 31
Noriaki Kasai q q q 45
Junshirō Kobayashi 10 17 26
Ryōyū Kobayashi 4 6 6
Naoki Nakamura 13 43 36 49
Yukiya Satō 17 32 1
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes 41 34 40 42
Matthew Soukup q q
 Kazachstan
Sabirżan Muminow q q q
Siergiej Tkaczenko q 39 46
 Niemcy
Moritz Baer 42 31 19
Markus Eisenbichler 50 23 31 36
Richard Freitag 24 15 18
Karl Geiger 7 7 2
Stephan Leyhe 34 33 10
Pius Paschke 26 20 28
Constantin Schmid 31 25 23
 Norwegia
Johann André Forfang 16 dsq 13
Robert Johansson 11 dsq 25
Marius Lindvik 14 29 12 34
Thomas Aasen Markeng 22 10 q
Robin Pedersen 9 24 17
Daniel-André Tande 1 1 21
 Polska
Stefan Hula 38 22 q
Kacper Juroszek q
Maciej Kot 25 18 27
Dawid Kubacki 7 12 5
Klemens Murańka q 46 45 39
Adam Niżnik q
Tomasz Pilch q
Andrzej Stękała q
Kamil Stoch 3 16 9
Paweł Wąsek 39
Jakub Wolny 33 27 32
Aleksander Zniszczoł 44
Piotr Żyła 35 13 24 35
 Rosja
Aleksandr Bażenow q q
Ilmir Chazietdinow 42 q
Jewgienij Klimow 40 41
Dienis Korniłow 46 q q
Michaił Maksimoczkin 44 48
Michaił Nazarow q q 46 q
Wadim Szyszkin q q
Roman Trofimow 28 39 q 37
Dmitrij Wasiljew q
 Słowenia
Tilen Bartol 29 q 38 43
Rok Justin 27 q 47 q
Anže Lanišek 2 3 14
Domen Prevc 23 11 37 40
Peter Prevc 15 28 8
Anže Semenič q 30 q q
Timi Zajc 6 8 q
 Stany Zjednoczone
Kevin Bickner q 45 q q
Decker Dean q
Casey Larson q
 Szwajcaria
Simon Ammann 19 29
Gregor Deschwanden 45 33 38
Killian Peier 20 48 16
Dominik Peter 43 26
Andreas Schuler 37 41
 Ukraina
Witalij Kaliniczenko q
Jewhen Marusiak q
 Włochy
Alex Insam q q q q
 1–3       4–30       poniżej 30      q – Zawodnik nie zakwalifikował się     dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie
dns – Zawodnik zakwalifikowany nie wystartował w konkursie     - – Zawodnik niezgłoszony do konkursu

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 23.11 Klingenthal 14.12 Zakopane 25.01 Lahti 29.02 Oslo 7.03 Vikersund 14.03
 Austria
1
Philipp Aschenwald +
Jan Hörl +
Daniel Huber +
Stefan Kraft +
 Czechy
9
Roman Koudelka +
Viktor Polášek +
Filip Sakala +
Vojtěch Štursa +
 Finlandia
8
Andreas Alamommo +
Niko Kytösaho +
Jarkko Määttä +
Eetu Nousiainen +
 Japonia
6
Junshirō Kobayashi +
Ryōyū Kobayashi +
Naoki Nakamura +
Yukiya Satō +
 Niemcy
5
Markus Eisenbichler +
Richard Freitag +
Karl Geiger +
Stephan Leyhe +
 Norwegia
2
Robert Johansson +
Marius Lindvik +
Thomas Aasen Markeng +
Daniel-André Tande +
 Polska
3
Dawid Kubacki +
Kamil Stoch +
Jakub Wolny +
Piotr Żyła +
 Rosja
10
Jewgienij Klimow +
Dienis Korniłow +
Michaił Nazarow +
Roman Trofimow +
 Słowenia
4
Anže Lanišek +
Peter Prevc +
Anže Semenič +
Timi Zajc +
 Szwajcaria
7
Gregor Deschwanden +
Killian Peier +
Dominik Peter +
Andreas Schuler +

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Stan na 7 grudnia 2019, po 3/29 konkursów[27]

Miejsce Zawodnik Występy[b] Punkty
1. Norwegia Daniel-André Tande 3 210
2. Słowenia Anže Lanišek 3 158
3. Austria Philipp Aschenwald 3 153
4. Niemcy Karl Geiger 3 152
5. Japonia Ryōyū Kobayashi 3 130
6. Japonia Yukiya Satō 3 114
7. Polska Kamil Stoch 3 104
8. Polska Dawid Kubacki 3 103
9. Austria Stefan Kraft 3 96
10. Słowenia Timi Zajc 2 72
11. Austria Daniel Huber 3 69
Japonia Daiki Itō 3 69
Austria Gregor Schlierenzauer 3 69
14. Austria Jan Hörl 3 67
15. Słowenia Peter Prevc 3 51
16. Norwegia Robin Pedersen 3 50
17. Japonia Junshirō Kobayashi 3 45
18. Norwegia Marius Lindvik 3 42
19. Niemcy Richard Freitag 3 36
20. Norwegia Johann André Forfang 3 35
Norwegia Thomas Aasen Markeng 2 35
22. Słowenia Domen Prevc 3 32
23. Norwegia Robert Johansson 3 30
24. Polska Piotr Żyła 3 27
25. Niemcy Stephan Leyhe 3 26
Szwajcaria Killian Peier 3 26
27. Polska Maciej Kot 3 23
28. Japonia Naoki Nakamura 3 20
29. Niemcy Pius Paschke 3 19
30. Szwajcaria Simon Ammann 2 14
Niemcy Constantin Schmid 3 14
32. Niemcy Moritz Baer 3 12
33. Austria Michael Hayböck 2 10
Finlandia Niko Kytösaho 1 10
35. Polska Stefan Hula 2 9
36. Niemcy Markus Eisenbichler 3 8
37. Szwajcaria Dominik Peter 2 5
38. Słowenia Rok Justin 2 4
Polska Jakub Wolny 3 4
40. Rosja Roman Trofimow 2 3
41. Słowenia Tilen Bartol 2 2
42. Słowenia Anže Semenič 1 1
Bułgaria Władimir Zografski 1 1

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Stan na 7 grudnia 2019, po 4/35 konkursów[28][29]

Miejsce Reprezentacja Występy[c] Ind. Druż. Razem
1.  Austria 4 464 400 864
2.  Norwegia 4 402 350 752
3.  Polska 4 270 300 570
 Słowenia 4 320 250 570
5.  Japonia 4 378 150 528
6.  Niemcy 4 267 200 467
7.  Szwajcaria 4 45 100 145
8.  Finlandia 4 10 50 60
9.  Rosja 4 3 0 3
10.  Bułgaria 3 1 1

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów[edytuj | edytuj kod]

Przed każdymi zawodami Pucharu Świata rozgrywa się kwalifikacje, wyłaniające uczestników konkursu głównego, przy czym na skoczniach dużych awansuje 50 najlepszych skoczków, a na skoczniach mamucich (konkursy lotów) awansuje 40 najlepszych zawodników.

Nie przeprowadza się kwalifikacji do ostatniego konkursu indywidualnego w sezonie (tzw. finału Pucharu Świata), w którym prawo startu ma wyłącznie najlepszych 30 zawodników klasyfikacji generalnej PŚ. Gdyby kraj organizujący tę rywalizację (Norwegia) miał mniej niż 4 skoczków w tej grupie, mógłby wystawić dodatkowo tylu zawodników, aby wypełnić ten limit.

Nr Data kwalifikacji Data konkursu Miejsce Zawodnik
1. 22 listopada 2019 24 listopada 2019 Polska Wisła Niemcy Karl Geiger
2. 29 listopada 2019 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo Słowenia Timi Zajc
1 grudnia 2019 kwalifikacje odwołane[d]
3. 6 grudnia 2019 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił Norwegia Johann André Forfang
4. 8 grudnia 2019 8 grudnia 2019 Norwegia Johann André Forfang
5. 13 grudnia 2019 15 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal
6. 20 grudnia 2019 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg
7. 22 grudnia 2019 22 grudnia 2019
8. 28 grudnia 2019 29 grudnia 2019 Niemcy Oberstdorf
9. 31 grudnia 2019 1 stycznia 2020 Niemcy Garmisch-Partenkirchen
10. 3 stycznia 2020 4 stycznia 2020 Austria Innsbruck
11. 5 stycznia 2020 6 stycznia 2020 Austria Bischofshofen
12. 10 stycznia 2020 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo
13. 12 stycznia 2020 12 stycznia 2020
14. 17 stycznia 2020 18 i 19 stycznia 2020 Niemcy Titisee-Neustadt
15. 24 stycznia 2020 26 stycznia 2020 Polska Zakopane
16. 31 stycznia 2020 1 lutego 2020 Japonia Sapporo
17. 2 lutego 2020 2 lutego 2020
18. 7 lutego 2020 8 i 9 lutego 2020 Niemcy Willingen
19. 14 lutego 2020 15 lutego 2020 Austria Bad Mitterndorf
20. 16 lutego 2020 16 lutego 2020
21. 20 lutego 2020 21 lutego 2020 Rumunia Râșnov
22. 22 lutego 2020 22 lutego 2020
23. 28 lutego 2020 1 marca 2020 Finlandia Lahti
24. 6 marca 2020 8 marca 2020 Norwegia Oslo
25. 9 marca 2020 10 marca 2020 Norwegia Lillehammer
26. 11 marca 2020 12 marca 2020 Norwegia Trondheim
27. 13 marca 2020 15 marca 2020 Norwegia Vikersund

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie indywidualnym inaugurującym nowy sezon żółty plastron, przeznaczony dla lidera, nosił Ryōyū Kobayashi – zwycięzca poprzedniej edycji PŚ.

Nr Zawodnik Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1. Norwegia Daniel-André Tande 24 listopada 2019 Polska Wisła Lider klasyfikacji PŚ 2019/2020 3
Daniel Andre Tande

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Narodów należy do kraju, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu.

Nr Państwo Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1.  Austria 23 listopada 2019 Polska Wisła 24 listopada 2019 Polska Wisła 1
2.  Norwegia 24 listopada 2019 Polska Wisła 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił 2
3.  Austria 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił Lider klasyfikacji PN 2019/2020 1
Reprezentacja Austrii w skokach narciarskichReprezentacja Norwegii w skokach narciarskichReprezentacja Austrii w skokach narciarskich

Kwoty startowe[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczone zostaną kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dane periody Pucharu Świata 2019/2020. Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Państwa niewymienione w tabeli mogą wystawić maksymalnie 2 skoczków. Państwo będące gospodarzem zawodów może w swoim kraju dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków.

W przypadku, gdy w dany weekend rozgrywane są zawody indywidualne i drużynowe, każdy kraj mający kwotę niższą niż 4 skoczków, wyjątkowo może wystawić do konkursu indywidualnego 4 zawodników posiadających prawo startu w PŚ.

Informacje o periodach[edytuj | edytuj kod]

  • I period: Letnie Grand Prix
  • II period: Letnie Grand Prix
  • III period: 23 listopada – 22 grudnia (8 konkursów indywidualnych, 2 drużynowe)
  • IV period: 29 grudnia – 6 stycznia (4 konkursy indywidualne)
  • V period: 11 stycznia – 2 lutego (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • VI period: 8 lutego – 1 marca (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • VII period: 7 marca – 15 marca (4 konkursy indywidualne, 2 drużynowe)
I i II period III period[30]
Letnie
Grand
Prix
Kw. Reprezentacja
7  Niemcy
 Polska
 Słowenia
6  Austria
 Japonia
 Norwegia
4  Czechy
 Szwajcaria
3  Bułgaria
 Finlandia
 Rosja

Grupa krajowa[edytuj | edytuj kod]

Państwo będące gospodarzem zawodów może dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo (w kwalifikacjach) grupę krajową, składającą się maksymalnie z 6 skoczków[e]. W tabeli poniżej podano liczbę jej członków (o ile wykorzystano ten przywilej).

Wisła HS134 Kuusamo HS142 Niżny Tagił HS134 Niżny Tagił HS134 Klingenthal HS140 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Oberstdorf HS137 Garmisch-Partenkirchen HS140 Innsbruck HS130 Bischofshofen HS140 Predazzo HS135 Predazzo HS135 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Zakopane HS140 Sapporo HS140 Sapporo HS140 Willingen HS145 Willingen HS145 Bad Mitterndorf HS235 Bad Mitterndorf HS235 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Lahti HS130 Oslo HS134 Lillehammer HS140 Trondheim HS140 Vikersund HS240
6 5 6 6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  2. Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  3. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
  4. Kwalifikacje odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  5. Wyjątkiem jest ostatni konkurs sezonu (finał), do którego nie przeprowadza się kwalifikacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Bucholz: Bez powrotu do USA - zatwierdzono kalendarze LGP 2019 i PŚ 2019/2020. skijumping.pl, 2019-05-30. [dostęp 2019-06-28].
  2. Adam Bucholz: Rasnov zorganizuje zawody Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2019-07-22. [dostęp 2019-07-24].
  3. Adam Bucholz: PŚ w Ruce: Niedzielny konkurs odwołany!. skijumping.pl, 2019-12-01. [dostęp 2019-12-01].
  4. Homologated Jumping Hills (ang.). fis-ski.com, 2018-11-09. [dostęp 2018-11-09].
  5. Malinka, Wisła (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  6. Ruka, Kuusamo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  7. Nizhniy Tagil (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  8. Klingenthal (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  9. Engelberg (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  10. Audi Arena, Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  11. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  12. Bergisel, Innsbruck (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  13. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  14. Predazzo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-12].
  15. Hochfirstschanze, Neustadt (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  16. Wielka Krokiew, Zakopane (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-19].
  17. Ōkurayama, Sapporo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-26].
  18. Mühlenkopf, Willingen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  19. Kulm, Bad Mitterndorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  20. Valea Cărbunării, Rasnov (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-29].
  21. Salpausselkä, Lahti (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  22. Holmenkollen, Oslo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  23. Lysgård, Lillehammer (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  24. Granåsen, Trondheim (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  25. Homologations: Trondheim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-03-13].
  26. Skiflygingsbakke, Vikersund (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  27. Klasyfikacja Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2019-12-07].
  28. Klasyfikacja Pucharu Narodów w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2019-12-07].
  29. Calendar & Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-12-07].
  30. Adam Bucholz: Limity startowe na 3. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-10-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]