Puchar Świata w skokach narciarskich 2020/2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Zobacz też: Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2020/2021.
Puchar Świata w skokach narciarskich 2020/2021
2019/2020 2021/2022
Data 21 listopada 2020 –
28 marca 2021
Miejsce rozpoczęcia Polska Wisła
Miejsce zakończenia Słowenia Planica
Organizator FIS
Liczba zawodników 128
Liczba reprezentacji 19
Zwycięzcy
Puchar Świata Norwegia Halvor Egner Granerud
TCS Polska Kamil Stoch
Willingen Six Norwegia Halvor Egner Granerud
Planica 7 Niemcy Karl Geiger
PŚ w lotach Niemcy Karl Geiger
Puchar Narodów  Norwegia
Strona internetowa

Sezon 2020/2021 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 42. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 21 listopada 2020 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończył się 28 marca 2021 roku na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Pierwotnie miało się odbyć 35 konkursów – 28 indywidualnych, 6 drużynowych oraz jeden konkurs drużyn mieszanych, który powrócił do kalendarza Pucharu Świata po ponad 8 latach.

Oficjalny kalendarz został zatwierdzony 25 maja 2020 roku na kongresie FIS przeprowadzonym online[1]. W trakcie sezonu odbyły się dwie imprezy, na których rozdane zostały medale. W grudniu 2020 roku odbyły się zaległe Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w słoweńskiej Planicy, które pierwotnie miały się odbyć w marcu 2020 roku. W lutym przeprowadzono Mistrzostwa Świata w Narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Był to pierwszy w historii Puchar Świata, gdzie dwie miejscowości – Planica i Oberstdorf – organizowały konkurs Pucharu Świata i imprezę mistrzowską w jednym sezonie.

Sezon 2020/2021 był pierwszym, w którym funkcję dyrektora PŚ w skokach narciarskich pełnił Sandro Pertile.

Zawody w Sapporo, zaplanowane na 6–7 lutego 2021, zostały jeszcze przed rozpoczęciem sezonu odwołane z powodu pandemii COVID-19[2]. 2 grudnia 2020 poinformowano o odwołaniu z tego samego powodu zawodów w Zhangjiakou[3]. 10 grudnia potwierdzono dodanie do kalendarza zawodów w Klingenthal w miejsce tych w Sapporo[4]. 14 grudnia potwierdzono dwa dodatkowe konkursy w Polsce w miejsce odwołanej rywalizacji w Zhangjiakou[5], zaś 16 stycznia 2021 ogłoszono, że zostaną one rozegrane w Zakopanem[6]. 11 lutego 2021 z powodu pandemii odwołany został cały turniej Raw Air[7]. 4 marca 2021 poinformowano o dodaniu w zamian do kalendarza jednego dodatkowego konkursu w Planicy[8], niewchodzącego w skład cyklu Planica 7[9].

Konkurs w Oberstdorfie odbył się bez użycia systemu systemu KO, a do startu dopuszczono wszystkich 62 skoczków zgłoszonych do konkursu po tym, jak rozegrane 28 grudnia 2020 kwalifikacje odbyły się bez polskich skoczków z powodu wykrycia u Klemensa Murańki wirusa SARS-CoV-2[10], jednak potem kolejne dwa wykonane testy miały wynik negatywny, przez co Polacy zostali ponownie dopuszczeni[11].

Z powodu zgłoszenia 50 lub mniej zawodników do obu konkursów w Titisee-Neustadt (9–10 stycznia 2021)[12] i Klingenthal (6–7 lutego)[13][14], drugiego konkursu w Zakopanem (14 lutego)[15] oraz zawodów w Râșnovie (19 lutego)[16], zrezygnowano z rozgrywania przed tymi konkursami kwalifikacji. W niektórych przypadkach w zamian rozegrano za nie prolog, za zwycięstwo w którym przyznawano nagrodę finansową.

Kwalifikacje w Lahti, które miały zostać rozegrane 22 stycznia, zostały przełożone na 24 stycznia z powodu silnego wiatru[17]. Kwalifikacje do drugiego konkursu w Willingen 31 stycznia zostały odwołane z powodu silnego wiatru po skokach 26 zawodników[18]. Z tego samego powodu konkurs ograniczony został do jednej serii[19]. Również ze względu na silny wiatr odwołano kwalifikacje do drugiego konkursu w Planicy 26 marca 2021[20]. Z tego samego powodu konkurs ograniczony został do jednej serii[21], a rozgrywany następnego dnia konkurs drużynowy odwołano po skokach 21 zawodników, później podano informacje że konkurs drużynowy odbędzie się 28 marca i zostanie skrócony do jednej serii[22].

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość HS Szczegóły Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 21 listopada 2020 Polska Wisła HS134 szczegóły nocny, druż.  Austria
1. Michael Hayböck
2. Philipp Aschenwald
3. Daniel Huber
4. Stefan Kraft
 Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Pius Paschke
3. Karl Geiger
4. Markus Eisenbichler
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Klemens Murańka
3. Dawid Kubacki
4. Kamil Stoch
2. 22 listopada 2020 nocny Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Karl Geiger Austria Daniel Huber
3. 28 listopada 2020 Finlandia Ruka HS142 szczegóły nocny Niemcy Markus Eisenbichler Polska Piotr Żyła Polska Dawid Kubacki
4. 29 listopada 2020 nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Niemcy Markus Eisenbichler Polska Dawid Kubacki
5. 5 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił HS134 szczegóły nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Austria Daniel Huber Norwegia Robert Johansson
6. 6 grudnia 2020 nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Norwegia Robert Johansson Norwegia Marius Lindvik
Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2020Słowenia Planica, 11 – 13 grudnia 2020
7. 19 grudnia 2020 Szwajcaria Engelberg HS140 szczegóły nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Polska Kamil Stoch Słowenia Anže Lanišek
8. 20 grudnia 2020 nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Niemcy Markus Eisenbichler Polska Piotr Żyła
9. 29 grudnia 2020 Niemcy Oberstdorf HS137 szczegóły TCS, nocny Niemcy Karl Geiger Polska Kamil Stoch Norwegia Marius Lindvik
10. 1 stycznia 2021 Niemcy Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS Polska Dawid Kubacki Norwegia Halvor Egner Granerud Polska Piotr Żyła
11. 3 stycznia 2021 Austria Innsbruck HS128 TCS Polska Kamil Stoch Słowenia Anže Lanišek Polska Dawid Kubacki
12. 6 stycznia 2021 Austria Bischofshofen HS142 TCS, nocny Polska Kamil Stoch Norwegia Marius Lindvik Niemcy Karl Geiger
69. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowa Polska Kamil Stoch Niemcy Karl Geiger Polska Dawid Kubacki
13. 9 stycznia 2021 Niemcy Titisee-Neustadt HS142 szczegóły nocny Polska Kamil Stoch Norwegia Halvor Egner Granerud Polska Piotr Żyła
14. 10 stycznia 2021 nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Norwegia Daniel-André Tande Austria Stefan Kraft
15. 16 stycznia 2021 Polska Zakopane HS140 szczegóły nocny, druż.  Austria
1. Michael Hayböck
2. Jan Hörl
3. Philipp Aschenwald
4. Daniel Huber
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Kamil Stoch
3. Andrzej Stękała
4. Dawid Kubacki
 Norwegia
1. Daniel-André Tande
2. Halvor Egner Granerud
3. Marius Lindvik
4. Robert Johansson
16. 17 stycznia 2021 nocny Norwegia Marius Lindvik Słowenia Anže Lanišek Norwegia Robert Johansson
17. 23 stycznia 2021 Finlandia Lahti HS130 szczegóły nocny, druż.  Norwegia
1. Marius Lindvik
2. Daniel-André Tande
3. Robert Johansson
4. Halvor Egner Granerud
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Andrzej Stękała
3. Kamil Stoch
4. Dawid Kubacki
 Niemcy
1. Pius Paschke
2. Martin Hamann
3. Markus Eisenbichler
4. Karl Geiger
18. 24 stycznia 2021 nocny Norwegia Robert Johansson Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Karl Geiger
19. 30 stycznia 2021 Niemcy Willingen HS147 szczegóły W6, nocny Norwegia Halvor Egner Granerud Norwegia Daniel-André Tande Polska Kamil Stoch
20. 31 stycznia 2021 W6, nocny[a] Norwegia Halvor Egner Granerud Polska Piotr Żyła Niemcy Markus Eisenbichler
Willingen Six 2021 – klasyfikacja końcowa Norwegia Halvor Egner Granerud Norwegia Daniel-André Tande Niemcy Markus Eisenbichler
6 lutego 2021 Japonia Sapporo HS137 nocny[b] odwołany
7 lutego 2021 [b] odwołany
21. 6 lutego 2021 Niemcy Klingenthal HS140 szczegóły [c] Norwegia Halvor Egner Granerud Polska Kamil Stoch Słowenia Bor Pavlovčič
22. 7 lutego 2021 [c] Norwegia Halvor Egner Granerud Słowenia Bor Pavlovčič Niemcy Markus Eisenbichler
13 lutego 2021 Zhangjiakou HS140 nocny[b] odwołany
14 lutego 2021 nocny[b] odwołany
23. 13 lutego 2021 Polska Zakopane HS140 szczegóły nocny[d] Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Andrzej Stękała Norwegia Marius Lindvik
24. 14 lutego 2021 nocny[d] Norwegia Halvor Egner Granerud Słowenia Anže Lanišek Norwegia Robert Johansson
25. 19 lutego 2021 Rumunia Râșnov HS97 szczegóły Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Kamil Stoch Niemcy Karl Geiger
26. 20 lutego 2021 druż., miesz.  Norwegia
1. Maren Lundby
2. Daniel-André Tande
3. Silje Opseth
4. Halvor Egner Granerud
 Słowenia
1. Nika Križnar
2. Cene Prevc
3. Ema Klinec
4. Žiga Jelar
 Austria
1. Eva Pinkelnig
2. Daniel Tschofenig
3. Daniela Iraschko-Stolz
4. Manuel Fettner
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021Niemcy Oberstdorf, 23 lutego – 7 marca 2021
13 marca 2021 Norwegia Oslo HS134 szczegóły RA, druż.[b] odwołany
14 marca 2021 RA[b] odwołany
16 marca 2021 Norwegia Lillehammer HS140 RA, nocny[b] odwołany
18 marca 2021 Norwegia Trondheim HS138 RA, nocny[b] odwołany
20 marca 2021 Norwegia Vikersund HS240 RA, loty, nocny, druż.[b] odwołany
21 marca 2021 RA, loty, nocny[b] odwołany
Raw Air 2021 – klasyfikacja końcowa odwołany
27. 25 marca 2021 Słowenia Planica HS240 szczegóły loty Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Karl Geiger
28. 26 marca 2021 P7, loty[a] Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi Słowenia Bor Pavlovčič
29. 28 marca 2021 P7, loty, druż.[a][e]  Niemcy
1. Pius Paschke
2. Constantin Schmid
3. Markus Eisenbichler
4. Karl Geiger
 Japonia
1. Naoki Nakamura
2. Junshirō Kobayashi
3. Yukiya Satō
4. Ryōyū Kobayashi
 Austria
1. Daniel Huber
2. Markus Schiffner
3. Stefan Kraft
4. Michael Hayböck
30. 28 marca 2021 P7, loty Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler
Planica 7 (2021) – klasyfikacja końcowa Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler
Klasyfikacje generalne 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Puchar Świata w skokach narciarskich 2020/2021 Norwegia Halvor Egner Granerud Niemcy Markus Eisenbichler Polska Kamil Stoch
Puchar Świata w lotach narciarskich 2020/2021 Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Markus Eisenbichler
Puchar Narodów w skokach narciarskich 2020/2021  Norwegia  Polska  Niemcy

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Pucharu Świata 2020/2021 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS[23] Rekord skoczni Źr.
Odległość Rekordzista Data
POL Wisła Malinka Skocznia.JPG im. Adama Małysza Polska Wisła K120 HS134 139,0 m Austria Stefan Kraft 08.01.2013 [24]
Kuusamo Rukatunturi K-120.jpg Rukatunturi Finlandia Ruka K120 HS142 147,5 m Austria Stefan Kraft 25.11.2017 [25]
Japonia Ryōyū Kobayashi 25.11.2018
Niemcy Karl Geiger 29.11.2019
Г.Нижний Тагил, Горнолыжный комплекс "Аист" - panoramio.jpg Aist Rosja Niżny Tagił K120 HS134 142,5 m Norwegia Robert Johansson 05.12.2020 [26]
Engelberg HS140 (2).jpg Gross-Titlis-Schanze Szwajcaria Engelberg K125 HS140 144,0 m Słowenia Domen Prevc 18.12.2016 [27]
Japonia Ryōyū Kobayashi 16.12.2018
Schattenberg20061230.jpg Schattenbergschanze Niemcy Oberstdorf K120 HS137 143,5 m Norwegia Sigurd Pettersen 29.12.2003 [28]
Garmisch-Partenkirchen - Grosse Olympiaschanze.jpg Große Olympiaschanze Niemcy Garmisch-Partenkirchen K125 HS142 144,0 m Polska Dawid Kubacki 01.01.2021 [29]
Bergisel Ski-Jump (32053673714).jpg Bergisel Austria Innsbruck K120 HS128 138,0 m Austria Michael Hayböck 04.01.2015 [30]
Schanzenanlage B'Hofen.JPG Paul-Ausserleitner-Schanze Austria Bischofshofen K125 HS142 145,0 m Polska Dawid Kubacki 06.01.2019 [31]
Hochfirstschanze Niemcy Titisee-Neustadt K125 HS142 148,0 m Słowenia Domen Prevc 11.03.2016 [32]
Wielka Krokiew 03.jpg Wielka Krokiew Polska Zakopane K125 HS140 147,0 m Japonia Yukiya Satō 25.01.2020 [33]
Salpausselkä 02.jpg Salpausselkä Finlandia Lahti K116 HS130 138,0 m Norwegia Johann André Forfang 04.03.2017 [34]
Mühlenkopfschanze.jpg Mühlenkopfschanze Niemcy Willingen K130 HS147 153,0 m Polska Klemens Murańka 29.01.2021 [35][36]
Vogtland Arena Niemcy Klingenthal K125 HS140 146,5 m Niemcy Michael Uhrmann 02.02.2011 [37]
Trambulina Valea Cărbunării Rumunia Râșnov K90 HS97 103,0 m Austria Gregor Schlierenzauer 22.02.2020 [38]
Niemcy Constantin Schmid
Austria Stefan Kraft
Prenovljena letalnica bratov Gorišek, marec 2015.jpg Letalnica Słowenia Planica K200 HS240 252,0 m Japonia Ryōyū Kobayashi 24.03.2019 [39]

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 22.11 Ruka 28.11 Ruka 29.11 Niżny Tagił 5.12 Niżny Tagił 6.12 Engelberg 19.12 Engelberg 20.12 Oberstdorf 29.12 Garmisch-Partenkirchen 1.01 Innsbruck 4.01 Bischofshofen 6.01 Titisee-Neustadt 9.01 Titisee-Neustadt 10.01 Zakopane 17.01 Lahti 24.01 Willingen 30.01 Willingen 31.01 Klingenthal 06.02 Klingenthal 07.02 Zakopane 13.02 Zakopane 14.02 Râșnov 19.02 Planica 25.03 Planica 26.03 Planica 28.03
 Austria
Philipp Aschenwald 8 29 38 8 6 22 22 19 27 20 14 14 30 16 15 13 15 35 36 21
Niklas Bachlinger q 38 dns 32
Manuel Fettner 25 40 33 q 36 26 50 40 42 24 8
David Haagen 49 q 18
Michael Hayböck 10 16 12 48 34 9 6 15 14 14 8 21 41 24 32 25 17 4 14 10
Jan Hörl dsq q q 11 21 42 q 28 39 39 33 27 11 21 dns 24 61
Daniel Huber 3 2 q 12 13 13 14 17 10 16 10 4 17 15 7 38 27 dsq 10 6 9 5
Timon-Pascal Kahofer 47 22 49
Stefan Kraft 32 6 28 8 4 9 3 5 23 6 19 16 10 5 23 29 17
Thomas Lackner 4 q 26 49 24 23 28 39 29 29 40 18 34 42 28
Clemens Leitner 19 19 33 28
Elias Medwed dsq
Stefan Rainer q 42
Markus Schiffner 28 11 10 q 42 33 38 24 45 43 22 24
Gregor Schlierenzauer 44 30 24 32 dsq 38
Maximilian Steiner 23 q 24 43 49 46 q 49 35 49
Daniel Tschofenig 30 9
Ulrich Wohlgenannt 29 25 22 dsq 41
Marco Wörgötter q q 38
 Bułgaria
Władimir Zografski 46 37 q 29 31 46 44 30 40 q 25 44 34 31 44 44 21 q 46
 Czechy
Roman Koudelka q q 56 q
Čestmír Kožíšek q 44 q q 29 51 48 q q 38 48 47 35 45 44 q 60
Viktor Polášek q 36 q 38 27 52 46 45 q 47 47 q 38 49 46
Filip Sakala q q q
Vojtěch Štursa q 43 q 49 51
 Estonia
Artti Aigro 26 14 30 41 28 40 38 40 45 24 38 42 38 dsq 20 33 45 21 23
Kevin Maltsev q q q 48 q 43 38 59
 Finlandia
Antti Aalto 20 36 20 23 23 25 27 19 21 33 19 36 36 46 23 41 q 56
Mico Ahonen q q
Andreas Alamommo 42 48
Niko Kytösaho 40 43 46 18 31 49 21 33 20 25 35 24 48 49 43 40 q 43
Jarkko Määttä q 44 45 35 q 28
Eetu Nousiainen q q 37 44 q 45
Arttu Pohjola q q
Jonne Veteläinen q q
 Francja
Alessandro Batby 45
Mathis Contamine q q 59 q q 50 50 q 55
Valentin Foubert 55 q q 42 44 dsq q 63
 Japonia
Daiki Itō 41 21 29 31 38 24 45 29 37 39 dns q
Yūken Iwasa 47 34 q 52
Junshirō Kobayashi 15 17 27 36 28 19 37 28 17 34 17 33 23 18 31 20 30
Ryōyū Kobayashi 27 38 15 12 15 13 16 14 7 7 14 10 7 6 9 7 14 11 13 1 9 1 1 2 2
Naoki Nakamura q q 16 29 37 33 31 20 32 q 34 48 22 26 25 26 23 28 18 26 16 17
Keiichi Satō 17 32 41 14 5 23 46 16 26 20 16 31 45 21 20 16 13 15 8 16 8 36 36 31 22
Yukiya Satō 7 5 4 8 30 31 9 18 30 5 9 18 8 7 18 27 45 10 5 12 32 33 9 6 6
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes 9 34 38 15 6 47 23 29 q 27 35 26 25 30 36 40 35 35 27 q 44
Matthew Soukup 33 q 49 46 30 58 q q 46 49 q q 53
 Kazachstan
Sabirżan Muminow q 52 48 47 48 45 44 q 64
Siergiej Tkaczenko 50 48 q 47 q dns
Danił Wasiljew q 54 40
 Niemcy
Moritz Baer 48 43
Markus Eisenbichler 1 1 2 28 4 4 2 5 7 6 35 4 4 8 2 8 3 9 3 14 12 30 2 8 3
Richard Freitag 41 27
Severin Freund 25 23 9 39 18 q 39 25 39 36 20 23 24 16 27 37 17 31 21 30 31 14 q 27 25
Karl Geiger 2 9 8 1 5 16 3 25 11 25 3 11 23 32 38 23 22 3 3 1 1
Martin Hamann 18 15 35 11 20 11 21 43 11 13 37 14 39 17 28 33 31 28 10 34 24 34 q 39 28
Kilian Märkl 57 q
Pius Paschke 12 8 21 5 14 6 5 33 16 37 29 17 12 13 10 24 8 7 14 14 30 7 13 20 11
Luca Roth 53 q
Constantin Schmid 42 16 12 38 7 28 41 36 47 39 18 26 32 43 37 31 48 25 22 43 38 12 15 42 27
David Siegel dsq 34 38 45
Andreas Wellinger 39 34 42 40 39 q 32 46 q
 Norwegia
Sander Vossan Eriksen 13 31 34 19 12 22 47 50 41 43 q
Johann André Forfang dsq 5 20 7 18 20 35 9 25 26 13 34 32 13 45 23 12 42 19 11 11 13 8
Halvor Egner Granerud 4 4 1 1 1 1 1 4 2 15 12 2 1 23 4 1 1 1 1 7 1 29 37 18 16
Anders Håre 16 18 31 42 22 28 19 34
Robert Johansson 45 6 6 3 2 44 11 39 18 12 5 6 20 3 1 13 11 8 4 9 3 11 7 5 9
Marius Lindvik 24 27 47 26 3 10 14 3 q 2 8 5 1 33 6 26 41 dsq 3 4 13 34 33 dns
Thomas Aasen Markeng 34 19 37 28 q dns
Robin Pedersen 49
Daniel-André Tande 36 48 14 18 27 45 19 22 15 14 11 44 2 10 6 2 5 13 12 6 7 6 dns
Benjamin Østvold q 62
 Polska
Stefan Hula 29 41 35 41
Maciej Kot 20 25 31 44 35 31 48 38
Jarosław Krzak q
Dawid Kubacki 11 3 3 9 8 15 1 3 15 7 6 15 23 5 10 6 7 11 6 4 31 16 18
Klemens Murańka 22 9 q 34 22 30 22 41 32 27 32 4 30 36 38 19 16 q 48 29
Tomasz Pilch 43 30 42 43 37 40
Andrzej Stękała 19 11 33 7 15 7 10 18 8 5 21 5 15 20 21 21 18 2 dsq 22 18 36 15
Kamil Stoch 27 12 7 2 7 2 4 1 1 1 17 11 16 3 27 2 6 20 23 2 32 32 20
Paweł Wąsek 48 22 25 32 6 28 30 28 32 32 37 31
Jakub Wolny 33 15 44 11 9 33 22 17 18 14 20 36 35 19 14 10 26
Aleksander Zniszczoł 35 6 19 25 48 45 35 19 25 36 28 29 34 40 45
Piotr Żyła 5 2 23 5 3 21 3 4 7 3 16 q 11 9 2 4 17 8 33 5 10 7 13
 Rosja
Ilmir Chazietdinow 47 41
Jewgienij Klimow 31 7 29 17 36 26 50 47 23 41 19 27 29 20 15
Maksim Kołobow q
Dienis Korniłow 43 40 40 32 46 43 33 26 q 49
Michaił Maksimoczkin q 41
Ilja Mańkow q q 33 q 61
Nikołaj Matawin 45 43
Michaił Nazarow 21 16 43 37 20 26 21 35 18 22 22 17 19 22 14 12 24 19
Michaił Purtow 43
Danił Sadriejew dsq 25 42 q
Wadim Szyszkin 46 45
Roman Trofimow 47 27 23 dsq 46 53 24 q 50
 Rumunia
Daniel Cacina q q 42
 Słowenia
Tilen Bartol 39 33 32 q 24 21 43 31 34 37 12 40 43 29 47 26 31 34 25 25 47
Tjaš Grilc 65
Mark Hafnar q
Žiga Jelar 38 13 13 24 26 10 40 35 27 39 26 22 41 18 12 29 33 37 39 15 17 12 12
Rok Justin 35 40 q 58
Lovro Kos q 39 27 21
Anže Lanišek 6 39 10 9 17 3 4 9 12 2 q 12 15 2 7 10 16 5 9 4 2 28 26 14
Žak Mogel q 54
Bor Pavlovčič 20 7 17 13 11 8 35 33 44 q 41 21 4 15 3 2 5 13 5 3 7
Jernej Presečnik 28
Cene Prevc 37 10 19 29 23 q 37 36 24 17 26 22
Domen Prevc 32 17 12 37 30 38 40 42 8 30 22 30 17 16 8 4 4
Peter Prevc 30 29 18 36 13 14 33 17 13 11 12 21 13 31 12 19 11 23
Anže Semenič q 24 37 34 21 30 19
Timi Zajc 23 q 39 22 10 42 43 36 29 18 35 29 35
 Stany Zjednoczone
Decker Dean q 48 47 46 46 46 41 q 51
Patrick Gasienica q
Casey Larson q q 28 48 q 62 q 50 50 q 66
Andrew Urlaub q dsq q 45
 Szwajcaria
Simon Ammann q 46 45 35 32 39 q 32 q 43 49 12 9 20 39 26 21 39 q 40
Gregor Deschwanden 14 26 20 17 9 27 25 27 19 10 36 32 31 36 26 19 28 35 25 24 20 10 33 34 24
Sandro Hauswirth q q q 44 34 q 47 q 38
Dominik Peter 36 30 26 16 36 42 44 54 42 q 39 42 q 34 27 q 57
Andreas Schuler q q 44 43 44 47
 Ukraina
Witalij Kaliniczenko q 47 40 37
Jewhen Marusiak q 49 46 46
 Włochy
Giovanni Bresadola 45 23 40 50 60 q q 41 43 41 48
Alex Insam 41 46 q q q q 46 49 30 41 42 q 42
Daniel Moroder q
 1–3       4–30       poniżej 30      q – Zawodnik nie zakwalifikował się     dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie
dns – Zawodnik zakwalifikowany nie wystartował w konkursie     - – Zawodnik niezgłoszony do konkursu

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 21.11 Zakopane 16.01 Lahti 23.01 Râșnov 20.02 Planica 28.03
 Austria
1 1 4 3 3
Philipp Aschenwald + + +
Manuel Fettner +
Michael Hayböck + + + +
Jan Hörl +
Daniel Huber + + + +
Stefan Kraft + + +
Markus Schiffner +
Daniel Tschofenig +
 Czechy
9
Čestmír Kožíšek +
Viktor Polášek +
Filip Sakala +
Vojtěch Štursa +
 Finlandia
7 8 8
Antti Aalto + + +
Niko Kytösaho + + +
Jarkko Määttä + + +
Eetu Nousiainen + + +
 Francja
8
Alessandro Batby +
Valentin Foubert +
 Japonia
5 5 5 4 2
Daiki Itō +
Yūken Iwasa +
Junshirō Kobayashi + + +
Ryōyū Kobayashi + + + + +
Naoki Nakamura +
Keiichi Satō + +
Yukiya Satō + + + + +
 Niemcy
2 6 3 5 1
Markus Eisenbichler + + + +
Severin Freund +
Karl Geiger + + + + +
Martin Hamann +
Pius Paschke + + + + +
Constantin Schmid + +
 Norwegia
4 3 1 1 5
Johann André Forfang +
Halvor Egner Granerud + + + + +
Robert Johansson + + + +
Marius Lindvik + + + +
Daniel-André Tande + + + +
 Polska
3 2 2 7 6
Dawid Kubacki + + + + +
Klemens Murańka +
Andrzej Stękała + + +
Kamil Stoch + + + +
Jakub Wolny +
Piotr Żyła + + + +
 Rosja
7 6 7
Jewgienij Klimow + + +
Dienis Korniłow +
Michaił Maksimoczkin +
Ilja Mańkow +
Michaił Nazarow +
Roman Trofimow + + +
 Rumunia
9
Daniel Cacina +
Sorin Mitrofan +
 Słowenia
6 4 6 2 4
Tilen Bartol +
Žiga Jelar + + + +
Anže Lanišek + + +
Bor Pavlovčič + +
Cene Prevc + +
Domen Prevc +
Peter Prevc + + + +
Timi Zajc +
 Stany Zjednoczone
9
Decker Dean +
Patrick Gasienica +
Casey Larson +
Andrew Urlaub +
 Szwajcaria
8 8 7 9
Simon Ammann + +
Gregor Deschwanden + + + +
Sandro Hauswirth + + + +
Dominik Peter + + + +
Andreas Schuler + +
 Włochy
9
Giovanni Bresadola +
Francesco Cecon +
Alex Insam +
Daniel Moroder +

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2020/2021[40]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Norwegia Halvor Egner Granerud 25 1572
2. Niemcy Markus Eisenbichler 25 1190
3. Polska Kamil Stoch 23 955
4. Japonia Ryōyū Kobayashi 25 919
5. Norwegia Robert Johansson 25 884
6. Niemcy Karl Geiger 21 826
7. Polska Piotr Żyła 22 825
8. Polska Dawid Kubacki 23 786
9. Słowenia Anže Lanišek 23 775
10. Norwegia Marius Lindvik 22 612
11. Japonia Yukiya Satō 25 581
12. Austria Daniel Huber 21 561
13. Słowenia Bor Pavlovčič 20 559
14. Norwegia Daniel-André Tande 22 543
15. Niemcy Pius Paschke 25 514
16. Polska Andrzej Stękała 23 473
17. Austria Stefan Kraft 17 429
18. Austria Michael Hayböck 20 347
19. Norwegia Johann André Forfang 23 338
20. Japonia Keiichi Satō 25 291
21. Austria Philipp Aschenwald 20 265
22. Słowenia Domen Prevc 17 241
23. Słowenia Peter Prevc 18 230
24. Niemcy Martin Hamann 24 216
25. Słowenia Žiga Jelar 23 207
26. Szwajcaria Gregor Deschwanden 25 206
27. Polska Jakub Wolny 17 195
28. Rosja Michaił Nazarow 18 176
29. Niemcy Severin Freund 23 160
30. Niemcy Constantin Schmid 25 151
31. Polska Klemens Murańka 18 141
32. Kanada Mackenzie Boyd-Clowes 19 115
33. Japonia Junshirō Kobayashi 17 113
34. Japonia Naoki Nakamura 19 111
35. Rosja Jewgienij Klimow 15 110
36. Austria Thomas Lackner 14 93
37. Finlandia Antti Aalto 17 90
38. Słowenia Cene Prevc 11 83
39. Austria Jan Hörl 13 82
40. Polska Aleksander Zniszczoł 15 81
41. Szwajcaria Simon Ammann 16 77
42. Austria Markus Schiffner 11 76
43. Estonia Artti Aigro 19 63
Norwegia Sander Vossan Eriksen 10 63
45. Polska Paweł Wąsek 12 62
46. Słowenia Timi Zajc 12 60
47. Słowenia Tilen Bartol 20 58
48. Norwegia Anders Håre 8 52
49. Austria Manuel Fettner 10 50
50. Finlandia Niko Kytösaho 17 47
51. Słowenia Anže Semenič 6 30
Austria Daniel Tschofenig 2 30
53. Austria Clemens Leitner 4 27
54. Szwajcaria Dominik Peter 14 25
55. Japonia Daiki Itō 10 21
56. Rosja Roman Trofimow 8 19
Bułgaria Władimir Zografski 16 19
58. Polska Maciej Kot 8 17
Austria Ulrich Wohlgenannt 5 17
60. Norwegia Thomas Aasen Markeng 4 15
Austria Maximilian Steiner 8 15
62. Słowenia Lovro Kos 3 14
63. Austria David Haagen 2 13
64. Austria Timon-Pascal Kahofer 3 9
65. Włochy Giovanni Bresadola 9 8
Austria Gregor Schlierenzauer 6 8
67. Rosja Danił Sadriejew 3 6
68. Rosja Dienis Korniłow 9 5
69. Niemcy Richard Freitag 2 4
Czechy Viktor Polášek 11 4
71. Stany Zjednoczone Casey Larson 6 3
Finlandia Jarkko Määttä 4 3
Słowenia Jernej Presečnik 1 3
74. Polska Stefan Hula 4 2
Czechy Čestmír Kožíšek 11 2
76. Włochy Alex Insam 8 1
Polska Tomasz Pilch 6 1
Kanada Matthew Soukup 8 1

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2020/2021[41][42]

Miejsce Reprezentacja Występy[g] Zaw. pkt.[h] Ind. Druż. Razem
1.  Norwegia 30 8 4079 1350 5429
2.  Polska 30 11 3538 1200 4738
3.  Niemcy 30 7 3061 1300 4361
4.  Austria 29 15 2022 1500 3522
5.  Słowenia 30 11 2260 975 3235
6.  Japonia 30 6 2036 1075 3111
7.  Rosja 24 5 316 275 591
8.  Szwajcaria 29 3 308 200 508
9.  Finlandia 20 3 140 200 340
10.  Kanada 20 2 116 116
11.  Estonia 20 1 63 63
12.  Francja 6 0 0 25 25
13.  Bułgaria 16 1 19 19
14.  Włochy 13 2 9 0 9
15.  Czechy 14 2 6 0 6
16.  Stany Zjednoczone 11 1 3 0 3

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Pucharu Świata w lotach 2020/2021[43][44]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Niemcy Karl Geiger 3 260
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 3 260
3. Niemcy Markus Eisenbichler 3 172
4. Słowenia Bor Pavlovčič 3 141
5. Słowenia Domen Prevc 3 132
6. Austria Daniel Huber 3 114
7. Norwegia Robert Johansson 3 110
8. Japonia Yukiya Satō 3 109
9. Austria Michael Hayböck 3 94
10. Polska Piotr Żyła 3 82
11. Norwegia Johann André Forfang 3 76
12. Słowenia Žiga Jelar 3 58
13. Niemcy Pius Paschke 3 55
14. Polska Jakub Wolny 3 49
15. Słowenia Peter Prevc 3 44
16. Rosja Michaił Nazarow 3 41
17. Japonia Naoki Nakamura 2 29
Polska Andrzej Stękała 3 29
19. Norwegia Halvor Egner Granerud 3 28
Polska Dawid Kubacki 3 28
21. Słowenia Anže Lanišek 3 26
22. Austria Stefan Kraft 3 24
23. Niemcy Constantin Schmid 3 20
24. Estonia Artti Aigro 2 18
25. Rosja Jewgienij Klimow 1 16
Austria Markus Schiffner 2 16
27. Słowenia Lovro Kos 2 14
Słowenia Cene Prevc 2 14
29. Słowenia Anže Semenič 2 13
30. Japonia Junshirō Kobayashi 2 12
31. Polska Kamil Stoch 3 11
32. Austria Philipp Aschenwald 3 10
Niemcy Severin Freund 2 10
34. Japonia Keiichi Satō 3 9
35. Szwajcaria Gregor Deschwanden 3 7
Austria Jan Hörl 2 7
37. Słowenia Tilen Bartol 2 6
38. Niemcy Martin Hamann 2 3
Finlandia Jarkko Määttä 1 3
40. Polska Klemens Murańka 2 2
Słowenia Timi Zajc 2 2

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu 69. Turnieju Czterech Skoczni[45]

Miejsce Zawodnik Występy[f] Punkty
1. Polska Kamil Stoch 4 1110,6
2. Niemcy Karl Geiger 4 1062,5
3. Polska Dawid Kubacki 4 1057,8
4. Norwegia Halvor Egner Granerud 4 1057,4
5. Polska Piotr Żyła 4 1037,2
6. Polska Andrzej Stękała 4 1032,5
Japonia Ryōyū Kobayashi 4 1032,5
8. Austria Stefan Kraft 4 1019,1
9. Słowenia Peter Prevc 4 1018,0
10. Austria Daniel Huber 4 1014,7
11. Austria Philipp Aschenwald 4 1003,5
12. Norwegia Daniel-André Tande 4 1002,9
13. Japonia Yukiya Satō 4 988,7
14. Japonia Keiichi Satō 4 985,0
15. Finlandia Antti Aalto 4 952,4
16. Niemcy Markus Eisenbichler 4 885,3
17. Norwegia Robert Johansson 4 863,8
18. Japonia Junshirō Kobayashi 4 856,6
19. Norwegia Johann André Forfang 4 830,5
20. Szwajcaria Gregor Deschwanden 4 830,3
...

Klasyfikacja Willingen Six[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Willingen Six 2021[46]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Halvor Egner Granerud 574,0
2. Norwegia Daniel-André Tande 533,0
3. Niemcy Markus Eisenbichler 517,4
4. Polska Piotr Żyła 512,6
5. Polska Dawid Kubacki 503,7
6. Słowenia Bor Pavlovčič 487,6
7. Norwegia Marius Lindvik 482,4
Japonia Ryōyū Kobayashi 482,4
9. Polska Kamil Stoch 481,9
10. Norwegia Robert Johansson 476,2
...

Klasyfikacja Planica 7[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Planica 7 2021[47]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Niemcy Karl Geiger 902,2
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 894,6
3. Niemcy Markus Eisenbichler 880,9
4. Słowenia Domen Prevc 878,4
5. Słowenia Bor Pavlovčič 876,9
6. Austria Daniel Huber 871,7
7. Japonia Yukiya Satō 859,3
8. Norwegia Robert Johansson 848,8
9. Austria Michael Hayböck 829,0
10. Norwegia Halvor Egner Granerud 827,5
...

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów[edytuj | edytuj kod]

Przed każdymi zawodami Pucharu Świata rozgrywa się kwalifikacje, wyłaniające uczestników konkursu głównego, przy czym na skoczniach dużych awansuje 50 najlepszych skoczków, a na skoczniach mamucich (konkursy lotów) awansuje 40 najlepszych zawodników.

Nie przeprowadza się kwalifikacji do ostatniego konkursu indywidualnego w sezonie (tzw. finału Pucharu Świata), w którym prawo startu ma wyłącznie najlepszych 30 zawodników klasyfikacji generalnej PŚ. Gdyby kraj organizujący tę rywalizację (Słowenia) miał mniej niż 4 skoczków w tej grupie, mógłby wystawić dodatkowo tylu zawodników, aby wypełnić ten limit.

Nr Data kwalifikacji Data konkursu Miejsce Zawodnik
1. 20 listopada 2020 22 listopada 2020 Polska Wisła Polska Kamil Stoch
2. 27 listopada 2020 28 listopada 2020 Finlandia Ruka Polska Dawid Kubacki
3. 29 listopada 2020 29 listopada 2020 Niemcy Pius Paschke
4. 4 grudnia 2020 5 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił Niemcy Markus Eisenbichler
5. 6 grudnia 2020 6 grudnia 2020 Norwegia Marius Lindvik
6. 18 grudnia 2020 19 grudnia 2020 Szwajcaria Engelberg Japonia Yukiya Satō
7. 20 grudnia 2020 20 grudnia 2020 Norwegia Halvor Egner Granerud
8. 28 grudnia 2020 29 grudnia 2020 Niemcy Oberstdorf Austria Philipp Aschenwald
9. 31 grudnia 2020 1 stycznia 2021 Niemcy Garmisch-Partenkirchen Słowenia Anže Lanišek
10. 2 stycznia 2021 3 stycznia 2021 Austria Innsbruck Norwegia Halvor Egner Granerud
11. 5 stycznia 2021 6 stycznia 2021 Austria Bischofshofen Polska Kamil Stoch
12. 8 stycznia 2021 9 stycznia 2021 Niemcy Titisee-Neustadt kwalifikacje odwołane[i]
13. 10 stycznia 2021 10 stycznia 2021 kwalifikacje odwołane[j]
14. 15 stycznia 2021 17 stycznia 2021 Polska Zakopane Japonia Yukiya Satō
15. 24 stycznia 2021 24 stycznia 2021 Finlandia Lahti Polska Piotr Żyła
16. 29 stycznia 2021 30 stycznia 2021 Niemcy Willingen Polska Andrzej Stękała
17. 31 stycznia 2021 31 stycznia 2021 kwalifikacje odwołane[k]
18. 5 lutego 2021 6 lutego 2021 Niemcy Klingenthal kwalifikacje odwołane[i]
19. 7 lutego 2021 7 lutego 2021 kwalifikacje odwołane[l]
20. 12 lutego 2021 13 lutego 2021 Polska Zakopane Norwegia Robert Johansson
21. 14 lutego 2021 14 lutego 2021 kwalifikacje odwołane[m]
22. 18 lutego 2021 19 lutego 2021 Rumunia Râșnov kwalifikacje odwołane[n]
23. 24 marca 2021 25 marca 2021 Słowenia Planica Japonia Ryōyū Kobayashi
24. 26 marca 2021 26 marca 2021 kwalifikacje odwołane[k]

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie indywidualnym inaugurującym nowy sezon żółty plastron, przeznaczony dla lidera, nosił Stefan Kraft – zwycięzca poprzedniej edycji PŚ.

Nr Zawodnik Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1. Niemcy Markus Eisenbichler 22 listopada 2020 Polska Wisła 5 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił 3
2. Norwegia Halvor Egner Granerud 5 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił Zwycięzca klasyfikacji PŚ 2020/2021 22
Halvor Egner GranerudMarkus Eisenbichler

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Narodów należy do kraju, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu.

Nr Państwo Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1.  Austria 21 listopada 2020 Polska Wisła 22 listopada 2020 Polska Wisła 1
2.  Niemcy 22 listopada 2020 Polska Wisła 6 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił 4
3.  Norwegia 6 grudnia 2020 Rosja Niżny Tagił 3 stycznia 2021 Austria Innsbruck 5
4.  Polska 3 stycznia 2021 Austria Innsbruck 17 stycznia 2021 Polska Zakopane 5
5.  Norwegia 17 stycznia 2021 Polska Zakopane Zwycięzcy klasyfikacji PN 2020/2021 15
Reprezentacja Norwegii w skokach narciarskichReprezentacja Polski w skokach narciarskichReprezentacja Norwegii w skokach narciarskichReprezentacja Niemiec w skokach narciarskichReprezentacja Austrii w skokach narciarskich

Kwoty startowe[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczone zostaną kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dane periody Pucharu Świata 2020/2021. Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Państwa niewymienione w tabeli mogą wystawić maksymalnie 2 skoczków. Państwo będące gospodarzem zawodów może w swoim kraju dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków.

W przypadku, gdy w dany weekend rozgrywane są zawody indywidualne i drużynowe, każdy kraj mający kwotę niższą niż 4 skoczków, wyjątkowo może wystawić do konkursu indywidualnego 4 zawodników posiadających prawo startu w PŚ.

Informacje o periodach[edytuj | edytuj kod]

  • I period: Letnie Grand Prix
  • II period: Letnie Grand Prix
  • III period: 21 listopada – 20 grudnia (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • IV period: 29 grudnia – 10 stycznia (6 konkursów)
  • V period: 16 stycznia – 31 stycznia (4 konkursy indywidualne, 2 drużynowe)
  • VI period: 6 lutego – 20 lutego (5 konkursów indywidualnych, 1 mieszany)
  • VII period: 13 marca – 28 marca (3 konkursy indywidualne, 1 drużynowy)
I i II period III period[48] IV period[49] V period[50] VI period[51] VII period[52]
Letnie
Grand
Prix
Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja
7  Niemcy 7  Austria 7  Austria 7  Austria 7  Austria
 Norwegia  Polska  Polska  Polska  Słowenia
 Słowenia 6  Niemcy  Słowenia 6  Niemcy 6  Japonia
6  Austria  Norwegia 6  Niemcy  Norwegia  Niemcy
 Japonia  Słowenia  Norwegia  Słowenia  Norwegia
 Polska 5  Japonia 5  Japonia 5  Japonia  Polska
4  Czechy 4  Finlandia 4  Rosja 4  Rosja 4  Rosja
 Szwajcaria  Szwajcaria  Szwajcaria  Szwajcaria  Szwajcaria
3  Bułgaria 3  Czechy 3  Czechy 3  Estonia 3  Finlandia
 Finlandia  Kanada  Finlandia  Finlandia  Kanada
 Rosja  Rosja  Kanada  Kanada

Grupa krajowa[edytuj | edytuj kod]

Państwo będące gospodarzem zawodów może dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo (w kwalifikacjach) grupę krajową, składającą się maksymalnie z 6 skoczków. W tabeli poniżej podano liczbę jej członków (o ile wykorzystano ten przywilej).

Wisła 22.11 Ruka 28.11 Ruka 29.11 Niżny Tagił 5.12 Niżny Tagił 6.12 Engelberg 19.12 Engelberg 20.12 Oberstdorf 29.12 Garmisch-Partenkirchen 1.01 Innsbruck 4.01 Bischofshofen 6.01 Titisee-Neustadt 9.01 Titisee-Neustadt 10.01 Zakopane 17.01 Lahti 24.01 Willingen 30.01 Willingen 31.01 Klingenthal 06.02 Klingenthal 07.02 Zakopane 13.02 Zakopane 14.02 Râșnov 19.02 Planica 25.03 Planica 26.03 Planica 28.03
6 5 5 6 6 6 6 6 6 4 6 6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rozegrano jedną serię.
  2. a b c d e f g h i j Konkurs odwołany ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.
  3. a b Konkurs w zastępstwie odwołanych zawodów w Sapporo.
  4. a b Konkurs w zastępstwie odwołanych zawodów w Zhangjiakou.
  5. Konkurs przeniesiony z 27 marca 2021 z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  6. a b c Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  7. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
  8. Liczba zawodników zdobywających punkty dla danej reprezentacji w konkursach indywidualnych.
  9. a b Kwalifikacje odwołane z powodu zgłoszenia niewystarczającej liczby zawodników. W zamian rozegrany został prolog konkursu, w którym zwyciężył Halvor Egner Granerud.
  10. Kwalifikacje odwołane z powodu zgłoszenia niewystarczającej liczby zawodników.
  11. a b Kwalifikacje odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  12. Kwalifikacje odwołane z powodu zgłoszenia niewystarczającej liczby zawodników. W zamian rozegrany został prolog konkursu, w którym zwyciężył Robert Johansson.
  13. Kwalifikacje odwołane z powodu zgłoszenia niewystarczającej liczby zawodników. W zamian rozegrany został prolog konkursu, w którym zwyciężył Dawid Kubacki.
  14. Kwalifikacje odwołane z powodu zgłoszenia niewystarczającej liczby zawodników. W zamian rozegrany został prolog konkursu, w którym zwyciężył Markus Eisenbichler.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarze na sezon 2020/2021 zatwierdzone – po posiedzeniu Rady FIS, Skijumping.pl [dostęp 2020-05-26] (pol.).
  2. Dominik Formela: Puchar Świata w Sapporo odwołany!. skijumping.pl, 2020-11-12. [dostęp 2020-11-21].
  3. Adam Bucholz: Puchar Świata 2020/2021 bez próby przedolimpijskiej w Zhangjiakou. skijumping.pl, 2020-12-02. [dostęp 2020-12-02].
  4. Adam Bucholz: Klingenthal zastąpi Sapporo w Pucharze Świata. Zakopane z dodatkowym weekendem?. skijumping.pl, 2020-12-10. [dostęp 2020-12-10].
  5. Adam Bucholz: Polska z trzecim weekendem Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2020-12-14. [dostęp 2020-12-14].
  6. Adam Bucholz: Zakopane z lutowym terminem Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2021-01-16. [dostęp 2021-01-16].
  7. Adam Bucholz: Raw Air 2021 odwołany!. skijumping.pl, 2021-02-11. [dostęp 2021-02-11].
  8. Adam Bucholz: Planica z dodatkowym konkursem Pucharu Świata, Granerud zdobywcą Kryształowej Kuli. skijumping.pl, 2021-03-04. [dostęp 2021-03-04].
  9. Adam Bucholz: Długi weekend na Letalnicy - turniej Planica 7 bez zmian. skijumping.pl, 2021-03-16. [dostęp 2021-03-16].
  10. Dominik Formela: Reprezentacja Polski wykluczona z zawodów w Oberstdorfie!. skijumping.pl, 2020-12-28. [dostęp 2020-12-29].
  11. Adam Bucholz: TCS w Oberstdorfie: Polscy skoczkowie wystartują w konkursie!. skijumping.pl, 2020-12-29. [dostęp 2020-12-29].
  12. Adam Bucholz: PŚ w Titisee-Neustadt: Już o 14:15 początek treningów (lista startowa prologu). skijumping.pl, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-08].
  13. Adam Bucholz: PŚ w Klingenthal: 50 zawodników na starcie, prolog zamiast kwalifikacji. skijumping.pl, 2021-02-04. [dostęp 2021-02-04].
  14. Adam Bucholz: PŚ w Klingenthal: Już o 13:00 początek prologu (lista startowa konkursu). skijumping.pl, 2021-02-07. [dostęp 2021-02-07].
  15. Adam Bucholz: PŚ w Zakopanem: Prolog zamiast kwalifikacji (lista startowa). skijumping.pl, 2021-02-14. [dostęp 2021-02-14].
  16. Adam Bucholz: PŚ w Rasnovie: Czwartek z konkursem kobiet i prologiem mężczyzn (listy startowe). skijumping.pl, 2021-02-17. [dostęp 2021-02-17].
  17. Adam Bucholz: PŚ w Lahti: Piątkowe treningi i kwalifikacje odwołane! Nowy program zawodów. skijumping.pl, 2021-01-22. [dostęp 2021-01-22].
  18. Adam Bucholz: PŚ w Willingen: Kwalifikacje odwołane!. skijumping.pl, 2021-01-31. [dostęp 2021-04-01].
  19. Adam Bucholz: PŚ w Willingen: Granerud wygrywa jednoseryjny konkurs, Żyła drugi, Murańka czwarty!. skijumping.pl, 2021-01-31. [dostęp 2021-01-31].
  20. Adam Bucholz: PŚ w Planicy: Kwalifikacje odwołane!. skijumping.pl, 2021-03-26. [dostęp 2021-03-26].
  21. Adam Bucholz: PŚ w Planicy: Geiger wygrywa jednoseryjny konkurs, Żyła i Wolny w dziesiątce. skijumping.pl, 2021-03-26. [dostęp 2021-03-26].
  22. Adam Bucholz: PŚ w Planicy: Zawody drużynowe odwołane, dwa konkursy w niedzielę!. skijumping.pl, 2021-03-27. [dostęp 2021-03-27].
  23. Homologated Jumping Hills (ang.). fis-ski.com, 2018-11-09. [dostęp 2018-11-09].
  24. Malinka, Wisła (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  25. Ruka, Kuusamo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  26. Nizhniy Tagil (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  27. Engelberg (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  28. Audi Arena, Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  29. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  30. Bergisel, Innsbruck (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  31. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  32. Hochfirstschanze, Neustadt (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  33. Wielka Krokiew, Zakopane (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-19].
  34. Salpausselkä, Lahti (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  35. Mühlenkopf, Willingen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  36. Adam Bucholz: Nowy rozmiar skoczni w Willingen. skijumping.pl, 2020-09-04. [dostęp 2020-09-06].
  37. Klingenthal (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  38. Valea Cărbunării, Rasnov (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-29].
  39. Letalnica, Planica (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  40. Klasyfikacja Pucharu Świata w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-03-28].
  41. Klasyfikacja Pucharu Narodów w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-03-28].
  42. Calendar & Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2021-03-28].
  43. Klasyfikacja Pucharu Świata w Lotach w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-03-28].
  44. Cup Standings World Cup (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2021-03-28].
  45. Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-01-06].
  46. Klasyfikacja Willingen Six w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-01-31].
  47. Klasyfikacja Planica 7 w sezonie 2020/2021. skijumping.pl. [dostęp 2021-03-28].
  48. Adam Bucholz: Limity startowe na 3. period PŚ i PK 2020/2021 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2020-10-15].
  49. Adam Bucholz: Limity startowe na 4. period PŚ i PK 2020/2021 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2020-12-20].
  50. Adam Bucholz: Limity startowe na 5. period PŚ i PK 2020/2021 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2021-01-10].
  51. Adam Bucholz: Limity startowe na 6. period PŚ i PK 2020/2021 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2021-01-31].
  52. Adam Bucholz: Limity startowe na 7. period PŚ i PK 2020/2021 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2021-03-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]