Rząd Jarosława Kaczyńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
 Polska
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
Premier Jarosław Kaczyński
Partie Prawo i Sprawiedliwość,
Samoobrona,
Liga Polskich Rodzin
Kadencja od 14 lipca 2006
do 16 listopada 2007
Poprzedni rząd Kazimierza Marcinkiewicza
Następny pierwszy rząd Donalda Tuska
Prezes RM Jarosław Kaczyński ze swoimi ministrami, 14 lipca 2006
Polska
Godło RP
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Polski
Portal Portal Polska

Rada Ministrów Jarosława Kaczyńskiego, której prezesem był Jarosław Kaczyński, powołana i zaprzysiężona 14 lipca 2006 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 19 lipca 2006 rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu. Jarosław Kaczyński podał gabinet do dymisji 5 listopada 2007 czyniąc to dwukrotnie, przed prezydentem RP i na forum Sejmu w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu VI kadencji. Dymisja została przyjęta i Rada Ministrów pełniła obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów 16 listopada 2007.

Rada Ministrów Jarosława Kaczyńskiego kontynuowała politykę RM Kazimierza Marcinkiewicza; na stanowiskach ministerialnych nie dokonano większych zmian.

Wotum zaufania[edytuj | edytuj kod]

19 lipca 2006 r. o godz. 21.47 rząd, po wygłoszeniu przez premiera exposé, otrzymał od Sejmu wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 240 posłów, przeciw opowiedziało się 205. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 223 głosy. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne: Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej, Liga Polskich Rodzin i Narodowe Koło Parlamentarne. Przeciw były kluby Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kryzys w 2006[edytuj | edytuj kod]

21 września 2006 po spotkaniu z radą polityczną PiS Jarosław Kaczyński złożył do prezydenta wniosek o odwołanie ze stanowiska wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera. Nazajutrz prezydent RP Lech Kaczyński odwołał Leppera ze składu rządu. W ten sposób Samoobrona praktycznie stała się w Sejmie partią opozycyjną.

26 września 2006 w programie Teraz My ujawniono filmowy zapis propozycji wystąpienia z Samoobrony składanej Renacie Beger przez ministrów z rządu PiS i pozostania w koalicji. Posłanka Samoobrony zażądała w zamian m.in. stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Beger zaoferowała też przejście pięciu innych posłów Samoobrony do klubu parlamentarnego PiS. W zamian minister Lipiński zaoferował pomoc prawną w pozbyciu się groźby spłacenia weksli, a także rozważenie możliwości zabezpieczenia ich ze środków Sejmu do czasu wygranego procesu, aby nie doszło do wejścia komornika do biur poselskich. Weksle, o których była mowa, zostały wystawione przez Samoobronę i miały być realizowane w sytuacji, gdy którykolwiek z posłów opuści klub parlamentarny lub zostanie z niego usunięty.

Nagrane zostały trzy rozmowy Renaty Beger: dwie z Adamem Lipińskim i jedna z Wojciechem Mojzesowiczem. Lipiński przyznał, że o całej sprawie (a co najmniej o stanowisku dla Beger po zmianie klubu) wiedział premier Jarosław Kaczyński. Według ministra Lipińskiego „premier się na razie nie zgodził”. Jednocześnie, wbrew sugestiom posłanki, odmówił pomocy w postępowaniach sądowych prowadzonych przeciwko niej.

Kryzys w 2007[edytuj | edytuj kod]

9 lipca 2007 prezydent RP Lech Kaczyński zdymisjonował Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi za aferę korupcyjną wykrytą przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w Ministerstwie Rolnictwa, w którą ma też być zamieszany sam Lepper. Wieczorem tego samego dnia Prezydium Samoobrony zdecydowało o wyjściu partii z koalicji rządowej.

10 lipca 2007 klub parlamentarny Samoobrony zdecydował o wyjściu partii z koalicji, lecz ostateczną decyzję klub zostawił przewodniczącemu Andrzejowi Lepperowi. Przewodniczący zadecydował, że Samoobrona pozostaje „warunkowo” w koalicji do czasu wyjaśnienia sprawy, które spodziewane jest na 13 lipca. Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Platforma Obywatelska również złożyła wniosek o samorozwiązanie i dodatkowo złożyła 19 wniosków o wotum nieufności dla wszystkich ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego.

13 lipca 2007 Prezydium Samoobrony ponownie zdecydowało o wyjściu partii z koalicji, jednak ostateczną decyzję pozostawiło przewodniczącemu Andrzejowi Lepperowi, który po spotkaniu z przewodniczącym LPR Romanem Giertychem podjął decyzję o pozostaniu Samoobrony w koalicji rządowej, a także zdecydował wspólnie z LPR o powołaniu wspólnej partii o nazwie „Liga i Samoobrona” (LiS).

30 lipca LiS zażądało od PiS powołania Krzysztofa Sikory na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przywrócenia Daniela Pawłowca na stanowisko wiceszefa UKIE i powołania komisji śledczej ds. akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Wicepremier Przemysław Gosiewski powiedział tym postulatom „3 razy nie”.

31 lipca 2007 prezydent Lech Kaczyński powołał posła PiS Wojciecha Mojzesowicza na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czym złamana została przez PiS umowa koalicyjna zapewniająca Samoobronie Ministerstwo Rolnictwa.

5 sierpnia 2007 Rada Krajowa Samoobrony stwierdziła w uchwale, że koalicja została zerwana przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, ogłosiła, że partii nie wiąże już umowa koalicyjna i zobowiązała swoich ministrów: Andrzeja Aumillera (minister budownictwa) i Annę Kalatę (minister pracy i polityki społecznej) do oddania się do dyspozycji premiera.

LPR postulowała zmianę na stanowisku premiera oraz złożenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu Ludwika Dorna i poparcie wniosków PO o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności dla ministrów pochodzących z rekomendacji PiS. 8 sierpnia 2007 premier odwołał ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka, ponieważ znalazł się w kręgu podejrzanych o przeciek ws. akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa w lipcu 2007. Janusz Kaczmarek w specjalnym oświadczeniu dla PAP napisał, że nie jest źródłem przecieku, a w kręgu podejrzeń ws. przecieku są też inni ministrowie. Kaczmarek twierdzi, że prokuratura pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry nie jest w stanie wyjaśnić tej sprawy i potrzebna jest sejmowa komisja śledcza. Nowym szefem MSWiA został Władysław Stasiak. 10 sierpnia wicepremier Roman Giertych w imieniu LPR zaproponował ponowne rozmowy koalicyjne między PiS a Samoobroną i LPR, w wyniku których miałby zostać wyłoniony rząd bez partyjnych liderów – Giertycha, Kaczyńskiego, Leppera. Na czele nowego rządu mógłby stanąć zdaniem Giertycha Kazimierz Marcinkiewicz, Zyta Gilowska, Zbigniew Ziobro lub Kazimierz Michał Ujazdowski. Giertych powiedział, że LPR nie poprze wniosków o samorozwiązanie Sejmu.

Po odwołaniu z urzędu ministra MSWiA Janusz Kaczmarek mówił w wywiadach prasowych, że źródłem przecieku ws. akcji CBA mógł być minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro11 sierpnia informację tę potwierdził były wicepremier Andrzej Lepper, Ziobro miał powiedzieć o akcji CBA Lepperowi 14 czerwca 2007 podczas spotkania w Kancelarii Premiera. Kaczmarek powiedział też, że Ziobro szukał „haków” na ministra Zbigniewa Wassermanna i był inspiratorem artykułów prasowych stawiających Wassermanna w złym świetle.

11 sierpnia 2007 Roman Giertych poinformował po spotkaniu z premierem, że Jarosław Kaczyński zerwał umowę koalicyjną. Tego samego dnia Rada Polityczna PiS podjęła uchwałę, w której decyduje się na zerwanie koalicji PiS-Samoobrona-LPR oraz na przedterminowe wybory parlamentarne, które odbędą się prawdopodobnie 21 października.

13 sierpnia prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera zdymisjonował ministrów z LPR: Romana Giertycha i Rafała Wiecheckiego oraz Samoobrony RP: Annę Kalatę i Andrzeja Aumillera. W kolejnych dniach zdymisjonowani zostali wiceministrowie z LPR i Samoobrony.

W koalicji z PiS były także: Ruch Ludowo-Narodowy (prezes RLN Bogusław Kowalski był od 23 maja 2006 do 23 listopada 2007 sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu) i PSL „Piast” (wiceprezes PSL „Piast” Krzysztof Tołwiński był od 18 września 2007 do 16 listopada 2007 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa). W rządzie byli także przedstawiciele reaktywowanego przez Artura Balazsa SKL-u: Zbigniew Religa (minister zdrowia, początkowo w Partii Centrum) oraz Mirosław Mielniczuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej od 7 sierpnia 2006 do 20 listopada 2007 (wszedł do Rządu z rekomendacji Samoobrony nie będąc jej członkiem).

Skład Rady Ministrów (w momencie ustąpienia)[edytuj | edytuj kod]

Funkcja Zdjęcie Imię i nazwisko Partia polityczna Data powołania
Prezes Rady Ministrów
JKRUK 20090429 JAROSŁAW KACZYŃSKI PREMIER PIS IMG 6470.jpg
Jarosław Kaczyński   Prawo i Sprawiedliwość 14 lipca 2006
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister finansów
Zyta Gilowska bezpartyjna 10 września 2007
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister-członek Rady Ministrów,
przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów
JKRUK 20090429 PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI IMG 6399.jpg
Przemysław Gosiewski   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister budownictwa
Miroslaw Barszcz.jpg
Mirosław Barszcz bezpartyjny 13 sierpnia 2007
Minister-członek Rady Ministrów
Mariusz Błaszczak Sejm 2014 01.JPG
Mariusz Błaszczak   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister spraw zagranicznych,
Przewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej
Anna Fotyga (2007).jpg
Anna Fotyga   Prawo i Sprawiedliwość 10 września 2007
Minister rozwoju regionalnego
JKRUK 20090429 GRAŻYNA GĘSICKA IMG 6411.jpg
Grażyna Gęsicka   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk bezpartyjny 13 sierpnia 2007
Minister sportu i turystyki
Elzbieta Jakubiak.jpg
Elżbieta Jakubiak bezpartyjna 23 lipca 2007
Minister skarbu państwa Wojciech Jasiński   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister pracy i polityki społecznej
J Kluzik-Rostkowska2.jpg
Joanna Kluzik-Rostkowska   Prawo i Sprawiedliwość 13 sierpnia 2007
Minister edukacji narodowej Ryszard Legutko.jpg Ryszard Legutko bezpartyjny[a] 13 sierpnia 2007
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz   Prawo i Sprawiedliwość 31 lipca 2007
Minister transportu JKRUK 20100418 JERZY POLACZEK IMG 7325A.jpg Jerzy Polaczek   Prawo i Sprawiedliwość 12 września 2007
Minister zdrowia
Zbigniew Religa.jpg
Zbigniew Religa   Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe[b] 11 września 2007
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński bezpartyjny 11 września 2007
Minister obrony narodowej
Aleksander Szczygło (2009).jpg
Aleksander Szczygło   Prawo i Sprawiedliwość 10 września 2007
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Władysław Stasiak 01.jpg
Władysław Stasiak bezpartyjny 8 sierpnia 2007
Minister środowiska Jan Szyszko   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister kultury i dziedzictwa narodowego
JKRUK 20100418 KAZIMIERZ MICHAL UJAZDOWSKI IMG 7431.jpg
Kazimierz Ujazdowski   Prawo i Sprawiedliwość 12 września 2007
Minister-członek Rady Ministrów,
Koordynator służb specjalnych
Zbigniew Wassermann   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister gospodarki Piotr Woźniak bezpartyjny 11 września 2007
Minister sprawiedliwości,
prokurator generalny
Posel-ziobro-zbigniew-2013-11m.jpg Zbigniew Ziobro   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007

Wcześniejsi członkowie[edytuj | edytuj kod]

Funkcja Zdjęcie Imię i nazwisko Partia polityczna Kadencja
początek koniec
Minister finansów Stanisław Kluza bezpartyjny 14 lipca 2006 22 września 2006
Minister budownictwa Antoni Jaszczak   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 3 listopada 2006
Minister obrony narodowej
Sikorski.jpg
Radosław Sikorski bezpartyjny[c] 14 lipca 2006 7 lutego 2007
Wiceprezes Rady Ministrów
Ludwik Dorn Sejm 2014(cropped).JPG
Ludwik Dorn   Prawo i Sprawiedliwość 14 lipca 2006 27 kwietnia 2007 (do 7 lutego 2007 minister spraw wewnętrznych i administracji)
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister rolnictwa i rozwoju wsi
Andrzej Lepper.jpg
Andrzej Lepper   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 22 września 2006
16 października 2006 9 lipca 2007
Minister sportu
Lipiec Tomasz.jpg
Tomasz Lipiec bezpartyjny 14 lipca 2006 9 lipca 2007
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Janusz Kaczmarek.JPG
Janusz Kaczmarek bezpartyjny 8 lutego 2007 8 sierpnia 2007
Minister budownictwa Andrzej Aumiller   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 3 listopada 2006 13 sierpnia 2007
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister edukacji narodowej
Roman Giertych   Liga Polskich Rodzin 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007
Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007
Minister gospodarki wodnej Rafał Wiechecki   Liga Polskich Rodzin 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007

W dniu zaprzysiężenia 14 lipca 2006[edytuj | edytuj kod]

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów[edytuj | edytuj kod]

Gabinet Polityczny Prezesa Rady Ministrów[edytuj | edytuj kod]

Komitet Integracji Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Pozostali członkowie:

Wizyty zagraniczne prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego[edytuj | edytuj kod]

2006[edytuj | edytuj kod]

2007[edytuj | edytuj kod]

Zmiany w składzie Rady Ministrów[edytuj | edytuj kod]

 • 22 września 2006
  • Odwołanie:
   • Andrzeja Leppera z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi (powołany na te urzędy 14 lipca 2006).
   • Stanisława Kluzy z urzędu ministra finansów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
  • Powołanie:
   • Zyty Gilowskiej na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów.
 • 16 października 2006
  • Powołanie:
   • Andrzeja Leppera na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • 3 listopada 2006
 • 7 lutego 2007
  • Odwołanie:
   • Ludwika Dorna z urzędu ministra spraw wewnętrznych i administracji (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Radosława Sikorskiego z urzędu ministra obrony narodowej (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
  • Powołanie:
 • 7 lutego 2007
  • Powołanie:
 • 27 marca 2007
 • 27 kwietnia 2007
  • Odwołanie:
   • Ludwika Dorna z urzędu wiceprezesa Rady Ministrów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
 • 8 maja 2007
 • 9 lipca 2007
  • Odwołanie:
   • Andrzeja Leppera z urzędów wiceprezesa Mady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi (powołany na te urzędy 16 października 2006).
   • Tomasza Lipca z urzędu ministra sportu (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
 • 23 lipca 2007
 • 31 lipca 2007
 • 8 sierpnia 2007
  • Odwołanie:
   • Janusza Kaczmarka z urzędu ministra spraw wewnętrznych i administracji (powołany na ten urząd 8 lutego 2007).
  • Powołanie:
 • 13 sierpnia 2007
 • 7 września 2007
  • Odwołanie:
   • Mariusza Błaszczaka z urzędu ministra-członka Rady Ministrów (powołany na ten urząd 27 marca 2007).
   • Anny Fotygi z urzędów ministra spraw zagranicznych]] (powołana na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Grażyny Gęsickiej z urzędu ministra rozwoju regionalnego (powołana na te urzędy 14 lipca 2006).
   • Zyty Gilowskiej z urzędów wiceprezesa rady ministrów i ministra finansów (powołana na te urzędy 22 września 2006).
   • Przemysława Gosiewskiego z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów i ministra-członka Rady Ministrów (powołany na te urzędy 14 lipca 2006 i 8 maja 2007).
   • Wojciecha Jasińskiego z urzędu ministra skarbu państwa (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Jerzego Polaczka z urzędu ministra transportu (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Religi z urzędu ministra zdrowia (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Michała Seweryńskiego z urzędu ministra nauki i szkolnictwa wyższego (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Aleksandra Szczygły z urzędu ministra obrony narodowej (powołany na ten urząd 7 lutego 2007).
   • Jana Szyszki z urzędu ministra środowiska (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Kazimierza Michała Ujazdowskiego z urzędu ministra kultury i dziedzictwa narodowego (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Wassermanna z urzędu ministra-członka Rady Ministrów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Piotra Grzegorza Woźniaka z urzędu ministra gospodarki (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Ziobrę z urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego (powołany na te urzędy 14 lipca 2006).
 • 10 września 2007
 • 11 września 2007
 • 12 września 2007

Dymisja[edytuj | edytuj kod]

5 listopada 2007 w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego premier Jarosław Kaczyński podał kierowaną przez siebie Radę Ministrów do dymisji. Stało się to na kilka godzin przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, co oznacza, że przyjęty przez premiera Kaczyńskiego tryb złożenia dymisji gabinetu (art. 162 ust. 2 pkt 3 Konstytucji RP) jest dobrowolnym ustąpieniem z urzędu, nie zaś obligatoryjną dymisją wynikającą z postanowień Konstytucji (art. 162 ust. 1). Według nich dotychczasowy prezes Rady Ministrów podaje Radę Ministrów do dymisji na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu.

Premier Kaczyński ponowił akt dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu VI kadencji.

Prezydent RP postanowieniem z 5 listopada 2007 przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej pełnienie obowiązków konstytucyjnych do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów (art. 162 ust. 3), które nastąpiło 16 listopada 2007.

Z chwilą przyjęcia dymisji rządu dymisję złożyli wszyscy sekretarze i podsekretarze stanu oraz wojewodowie i wicewojewodowie (art. 38 ustawy o Radzie Ministrów).

Uwagi

 1. Członek klubu parlamentarnego PiS.
 2. Członek klubu parlamentarnego PiS.
 3. Członek klubu parlamentarnego PiS.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
rząd Kazimierza Marcinkiewicza
Coat of arms of Poland-official.png Rządy w III Rzeczypospolitej
od 2006 do 2007
Coat of arms of Poland-official.png Następca
Pierwszy rząd Donalda Tuska