Malý Jezerník

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malý Jezerník
Ilustracja
Widok ze stoku góry Medvědí hřbet na górę Malý Jezerník
Państwo  Czechy
Położenie Bělá pod Pradědem,
Loučná nad Desnou
Pasmo Wysoki Jesionik
(czes. Hrubý Jeseník)
(Sudety)
Wysokość 1208 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Malý Jezerník
Malý Jezerník
Ziemia50°06′27,5″N 17°11′31,6″E/50,107639 17,192111

Malý Jezerník (niem. Hungerstein[1]) – szczyt (góra) o wysokości 1208 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1200 m n.p.m.) w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na historycznej granicy Śląska i Moraw, na granicy gmin Bělá pod Pradědem i Loučná nad Desnou, oddalony o około 4 km na północny zachód od szczytu góry Pradziad (czes. Praděd)[2][3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Malý Jezerník ma wydłużony grzbiet, ciągnący się na kierunku wschód – zachód, pomiędzy przełęczą Sedlo pod Malým Jezerníkem, położoną na wysokości 1112 m n.p.m. i przełęczą ku górze Velký Jezerník, położoną na wysokości 1200 m n.p.m. oraz kopulastą, nieco spłaszczoną powierzchnię szczytową[2]. Leży na północnym ramieniu grzbietu głównego (grzebieniu) góry Pradziad, biegnącym od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo. Położony jest w części Wysokiego Jesionika o nazwie Masyw Pradziada i Wysokiej Holi (czes. Pradědská hornatina) z dwoma zasadniczymi stokami: północnym, biegnącym do przełęczy położonej na wysokości 1091 m n.p.m. ku szczytowi góry Malý Klín i południowo zachodnim, biegnącym do przełęczy Petrovka oraz niżej ku dolinie rzeki Divoká Desná[2]. Stok ten od sąsiedniej góry Medvědí hřbet dzieli żleb Hladový důl z płynącym w nim potokiem Hladový p[2].

Widok z przełęczy Sedlo pod Malým Jezerníkem na górę Malý Jezerník

Jest szczytem trudno rozpoznawalnym i niezbyt charakterystycznym. Otaczają go liczne szczyty: od północy Malý Klín, od północnego wschodu Sokolí skála (2)[a], od południowego wschodu Velký Jezerník i Velký Jezerník-JZ, od południa Medvědí hřbet, od południowego zachodu Nad Petrovkou i od północnego zachodu Výrovka[2].

Szczyt[edytuj | edytuj kod]

Połać szczytowa góry Malý Jezerník
Skrzyżowanie szlaków o nazwie Kamzík

Przez wypłaszczoną połać szczytową przebiega czerwony szlak turystyczny Szlak czerwony , z umieszczonym na nim deskowym chodnikiem[4] (z uwagi na podmokły obszar torfowiskowy) oraz zlokalizowaną tablicą informacyjną o nazwie Malý Jezerník i podaną wysokością 1200 m n.p.m.[3]. Kluczowym miejscem góry jest skrzyżowanie szlaków o nazwie Kamzík, z umieszczoną na nim tablicą informacyjną i podaną wysokością 1190 m n.p.m. oraz postawioną przy niej wiatą turystyczną[5]. Szczyt góry zlokalizowany jest kilka metrów od czerwonego szlaku turystycznego Szlak czerwony , w niewielkiej odległości od tablicy przystanku Malý Jezerník (ok. 50 m), na niewielkiej polanie wśród nieznacznego zalesienia, na lewo od szlaku idąc od przełęczy Sedlo pod Malým Jezerníkem[2]. Na połaci szczytowej nie ma punktu geodezyjnego. Dojście na szczyt jest orientacyjne i nie jest zalecane z uwagi na podmokłość terenu. Połać szczytowa poza częścią nieznacznego zalesienia jest punktem widokowym, z którego rozpościera się panorama na okoliczne szczyty. W odległości około 270 m na północny zachód od szczytu, na wysokości około 1195 m n.p.m. blisko czerwonego szlaku turystycznego Szlak czerwony , położone jest skalisko o nazwie Kamzík, będące również punktem widokowym[5].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Pod względem geologicznym część stoków góry Malý Jezerník należy do jednostki określanej jako warstwy vrbneńskie, a część do jednostki określanej jako kopuła Desny[6] i zbudowana jest z gnejsów, fyllitów i kwarcytów.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Połać szczytowa wraz z całym grzebieniem masywu Pradziada jest granicą głównego europejskiego działu wodnego między zlewiskami Mórz: Bałtyckiego (dorzecze Odry), na stoku północnym i Czarnego (dorzecze Dunaju), na stoku południowo zachodnim. Na stoku północnym ma swój początek potok: Bukový p. oraz na stoku południowo zachodnim potok, będący dopływem rzeki Divoká Desná[2]. Poza tym na potoku Hladový p. znajduje się wodospad o nazwie Vodopád u Hladového potoka[7], położony na wysokości około 895 m n.p.m. stoku góry. Dojście do niego jest trudne, bowiem nie prowadzi tam żadna ścieżka[7].

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Nieznaczna część stoku północnego góry Malý Jezerník znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Vysoký vodopád, będącego częścią wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (czes. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W odległości około 1750 m na południowy wschód od szczytu, na wysokości 1304 m n.p.m. położone jest najstarsze schronisko turystyczne w paśmie Wysokiego Jesionika Švýcárna oraz w odległości około 3,4 km na północny zachód od szczytu, na przełęczy Červenohorské sedlo znajduje się cały kompleks turystyczny, z hotelem górskim Červenohorské Sedlo i bazą pensjonatów[2]. Natomiast do bazy hoteli rozsianych wokół góry Pradziad jest około 4,5 km.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W obrębie góry znajdują się trzy szlaki turystyczne[2]:

Szlak czerwony Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – przełęcz Hřebenová – szczyt Výrovka – przełęcz Sedlo pod Malým Jezerníkem – szczyt Malý Jezerník – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad[8] – przełęcz Sedlo Barborka – góra Petrovy kamenyOvčárna – przełęcz Sedlo u Petrových kamenů – szczyt Vysoká hole – szczyt Kamzičník – góra Velký Máj – przełęcz Sedlo nad Malým kotlem – góra Jelení hřbetJelení studánka – przełęcz Sedlo pod Jelení studánkou – góra Jelenka – góra OstružnáRýmařov[9];
Szlak zielony Kouty nad Desnou – góra Hřbety – góra Nad Petrovkou – Kamzík – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – przełęcz Sedlo Barborka – góra Petrovy kameny – Ovčárna – Karlova Studánka;
Szlak niebieski Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – góra Výrovka – Kamzík[8],

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Wytyczono również dwa szlaki rowerowe na trasach[2]:

Stripe-marked biketrail blue.svg Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – góra Výrovka – Kamzík – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – góra Malý Děd – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – przełęcz Sedlo Barborka – góra Petrovy kameny – Ovčárna – Hvězda[10];
Stripe-marked biketrail blue.svg Videlské sedlo – Rezerwat przyrody Vysoký vodopád – góra Malý Děd – góra Velký Jezerník – góra Malý Jezerník – góra Malý Klín – góra Velký Klín – góra Jeřáb – góra Velký Klínovec – Červenohorské sedlo[11].

Trasy narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W okresach ośnieżenia wzdłuż szlaków turystycznych i rowerowych przebiegają trasy narciarstwa biegowego[12][13]. W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie szczytu Sokolí skála (1), położonego blisko szczytu góry Sokol

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Malý Jezerník (Hungerstein) (1208 m) 1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2017-02-24].
 2. a b c d e f g h i j Malý Jezerník (1208 m) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2015-05-17].
 3. a b Malý Jezerník (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2015-05-17].
 4. Ing. Pavel Křížek: Oprava turistického chodníku přes Málý a velký Jezerník. (PDF) (cz.). W: „Lesu zdar”. 1/2004 [on-line]. Lesycr.cz, styczeń 2004. [dostęp 2015-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 5. a b Kamzík (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2015-05-17].
 6. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
 7. a b Vodopády Jesníků a okolí. Vodopád u Hladového potoka (cz.). Vodopady.info. [dostęp 2015-05-17].
 8. a b Góry bliskie sercu. Z Czervonohorskiego na Pradziad (pol.). Sudeckiedrogi.wordpress.com, 2013-08-04. [dostęp 2015-05-17].
 9. Leszek Frelich: Wyprawa do mokradeł na Małym Jezerniku [Pomysł na weekend] (pol.). Opole.gazeta.pl, 2013-08-16. [dostęp 2015-05-17].
 10. Trasy rowerowe – Z Hvězdy na Czervenogórskie Sedlo (pol.). Czeskiegory.pl. [dostęp 2015-11-07].
 11. Cyklotrasa 6154 Červenohorské sedlo – Videlské sedlo (cz.). Ejeseniky.com. [dostęp 2015-05-17].
 12. Jesioniki na biegówkach. Objaśnienia i profile tras. (JPEG) ↓.
 13. Narciarstwo. Trasy biegowe. Jesenická magistrála (cz.). Jeseniky.net. [dostęp 2015-05-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]