Dlouhé stráně

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dlouhé stráně
Ilustracja
Widok na połać szczytową góry Dlouhé stráně
Państwo  Czechy
Położenie Loučná nad Desnou
Pasmo Wysoki Jesionik
(czes. Hrubý Jeseník)
(Sudety)
Wysokość 1353 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dlouhé stráně
Dlouhé stráně
Ziemia50°04′16,7″N 17°09′24,2″E/50,071306 17,156722

Dlouhé stráně (niem. Lange Lenth[1]) – szczyt (góra) o wysokości 1353 m n.p.m. w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Morawach, w obrębie gminy Loučná nad Desnou, oddalony o około 5,5 km na południowy zachód od szczytu góry Pradziad (czes. Praděd)[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Dlouhé stráně są górą dobrze rozpoznawalną z daleka, bo zrównanym kształtem połaci szczytowej zaadaptowanej na zbiornik wodny przypominają kształtem trapez. To również jeden z wyższych szczytów Wysokiego Jesionika, Masywu Pradziada i Wysokiej Holi (czes. Pradědská hornatina) oraz najwyższa góra grzbietu bocznego Masywu Pradziada i Wysokiej Holi biegnącego od góry Hubertka do przełęczy Vlčí sedlo.

Otaczają ją liczne szczyty: od zachodu Mravenečník, od północnego zachodu Kamenec (1)[a] i Medvědí hora, od północnego wschodu Tupý vrch, od południowego wschodu Malá Jezerná i Vřesník, od południa Jestřábí vrch i od południowego zachodu Nad Myslivnou. Stoki góry do wysokości około 1300 m n.p.m. są zalesione borem świerkowym, jedynie okolice zbiornika i alei wokół niego są odsłonięte.

Widok z dolnej alei wokół góry Dlouhé stráně na przełęcz Pláň oraz szczyty gór: Vřesník, Jelení hřbet, Břidličná hora i Pecný, poniżej Břidličnej hory szczyt Homole

Pomiędzy szczytami gór Dlouhé stráně i Vřesník znajduje się przełęcz o nazwie Pláň, położona na wysokości 1311 m n.p.m. i współrzędnych geograficznych 50°04′10,4″N 17°09′37,0″E/50,069556 17,160278.

Szczyt[edytuj | edytuj kod]

Punktem widokowym jest szczyt góry usytuowany przy południowym półkolu zbiornika ze znajdującymi się tam blokami skalnymi oraz tablicą informacyjną o nazwie Dlouhé stráně vyhlídka i podaną wysokością 1353 m. Przy niej umieszczono pulpit z informacją o widocznych szczytach i miejscowościach w kierunku południowym[3].

Punkt widokowy na szczycie góry Dlouhé stráně
Widok ze szczytu góry Dlouhé stráně na szczyty: Pradziad, Petrovy kameny i Vysoká hole

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Pod względem geologicznym góra zbudowana jest ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów. Podczas drążenia skalnych tuneli geolodzy stwierdzili występowanie w masywie góry również paragnejsów z domieszkami amfibolitów i pegmatytów[4].

Wody[edytuj | edytuj kod]

Do 1978 połać szczytowa góry Dlouhé stráně była kształtu kopulastego. Wtedy to po podjęciu przez rząd Czechosłowacji decyzji o rozpoczęciu prac nad budową górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně i przystąpieniu do rozplantowania jego połaci zmieniła ona swój wygląd[5].

Wybudowany na górze Dlouhé stráně, blisko jej szczytu, zbiornik górny ma w rzucie poziomym kształt nieregularnego owalu o długości około 710 m i szerokości około 240 m. Głębokość zbiornika to około 26 m. Wzdłuż korony zbiornika umieszczono zabezpieczające poręcze. W rzucie pionowym, w przekroju zbiornik ma kształt trapezu.

Korona zbiornika położona jest na wysokości 1350 m n.p.m. Obok zbiornika na dwóch poziomach: wokół jego korony i 50 m poniżej przebiegają asfaltowe aleje, z których roztaczają się krajobrazy na pobliskie góry.

Góra ze stokami należy do zlewni Morza Czarnego, do którego wpływa rzeka Dunaj, będąca przedłużeniem płynących do niej wód m.in. z górskich potoków. Blisko szczytu mają swoje źródła trzy potoki: Borový p., Kamenitý p. i Studený p. (2)[b]. Ponadto w odległości około 1900 m na północ od szczytu na Borovým potoku, na wysokości około 810 m n.p.m. znajduje się wodospad (czes. Vodopád na Borovém potoce) o łącznej wysokości 14 m. Dojście do niego następuje z niebieskiego szlaku turystycznego Szlak niebieski , biegnącego ze skrzyżowania Pod Medvědí horou[6].

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Cała góra znajduje się w obrębie wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (czes. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Góra jest bardzo popularna, chętnie odwiedzana przez turystów i rowerzystów[7]. Do najbliższej miejscowości Loučná nad Desnou z bazą hoteli i pensjonatów, położonej na zachód od szczytu jest około 4,5 km.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt góry prowadzi jeden szlak turystyczny na trasie[8]:

Szlak czerwony Kouty nad Desnou – góra Skály (2)[c] – przełęcz Obrázek – Medvědí hora – Kamenec (1) – góra Mravenečník – szczyt Dlouhé stráně – górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně – U Okenní štoly.

Istnieje możliwość zwiedzenia górnego zbiornika łączoną trasą biegnącą z Kout nad Desnou, kolejką krzesełkową na stok Medvědí hora[9], skąd asfaltową ścieżką można pieszo dotrzeć do górnego zbiornika oraz na sam szczyt[10].

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Wokół góry na stokach przebiegają również trzy szlaki rowerowe. Szczególnie popularny jest podjazd na aleje góry Dlouhé stráně. Trasa przebiega bowiem drogą asfaltową z Kout nad Desnou doliną rzeki Divoká Desná z malowniczymi krajobrazami na sąsiednie góry.

Stripe-marked biketrail red.svg Loučná nad Desnou – góra Seč – góra Čepel – góra Mravenečník – Medvědí hora – Kamenec (1) – góra Dlouhé stráně – góra Velká Jezerná – dolina rzeki Divoká Desná – Kouty nad Desnou – góra Černá stráň – przełęcz Přemyslovské sedlo – góra Tři kameny – góra Ucháč – góra Jelení skok – góra Loveč – góra Lískovec – Loučná nad Desnou[11];
Stripe-marked biketrail blue.svg Pod Ztracenými kameny – góra Špičák – góra Jestřábí vrch – przełęcz Branka – góra Homole – góra Vřesník – góra Dlouhé stráně – góra Mravenečník – Kozí hřbet – góra Čepel – Jedlový vrch;
Stripe-marked biketrail green.svg Góra Dlouhé stráně – góra Vřesník – góra Homole – góra Vřesník – góra Dlouhé stráně – góra Mravenečník – Kamenec (1) – góra Dlouhé stráně.

Ponadto istnieje możliwość zjazdu z góry na hulajnodze ze zlokalizowanej w Koutach nad Desnou (Helia Sport) specjalnej wypożyczalni, bądź wypożyczyć ją bezpośrednio na górze[12]. Warto dodać, że jest to najdłuższa trasa zjazdowa na Morawach[12].

Podjazdy drogowe[edytuj | edytuj kod]

12% stoupání (cz).svg Kouty nad Desnou – górna aleja Dlouhé stráně (długość całej trasy: 14,1 km; różnica wysokości: 739 m; średnie nachylenie podjazdu: 5,2 %)[13][14].

Nieco mniej popularny jest podjazd na górę z miejscowości Loučná nad Desnou czerwonym szlakiem rowerowym Stripe-marked biketrail red.svg, z uwagi na podniszczoną nawierzchnię asfaltową[15][16].

Trasy narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W okresach ośnieżenia wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego Szlak czerwony i niebieskiego szlaku rowerowego Stripe-marked biketrail blue.svg, przebiegają trasy narciarstwa biegowego.

W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W miejscowości Loučná nad Desnou w odległości około 5 km na północny zachód od szczytu góry Dlouhé stráně znajduje się hotel o nazwie Dlouhé Stráně[17].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdujących się w tym samym paśmie dwóch innych szczytów o tej samej nazwie: Kamenec (2) położonego 3,3 km na południowy wschód od przełęczy Skřítek i Kamenec (3) położonego 1,7 km na wschód od miejscowości Bělá pod Pradědem
 2. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie potoku Studený p. (1), płynącego pomiędzy stokami gór Malý Děd i Velký Jezerník
 3. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie innego szczytu o tej samej nazwie Skály (1), położonego 4,5 km na zachód od miejscowości Vrbno pod Pradědem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dlouhé stráně (1353 m) (Lange Lenth) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2016-12-23].
 2. Dlouhé stráně (1353 m) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2014-12-09].
 3. Vyhlídka Dlouhé stráně. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2014-12-09].
 4. Prof. ing. Jiří Barták, ing. Jiří Smolík: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. (PDF) (cz.). W: Tunel. [on-line]. Ita-aites.cz, 2006. [dostęp 2014-12-03].
 5. PhDr. Alois Matuška: V JESENÍKÁCH BYL "ODŘÍZNUT" VRCHOL HORY: Elektrárna Dlouhé Stráně je navštěvovanější než některé hrady a zámky v zemi (cz.). W: Matuškův blog [on-line]. Matuskuv-blog.estranky.cz. [dostęp 2015-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)].
 6. Vodopád na Borovém potoce. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2014-12-09].
 7. Dlouhé stráně (1350 m.n.m.) - nejvýše položená dráha v ČR. (cz.). Inline-online.cz. [dostęp 2014-12-03].
 8. Góry bliskie sercu. Czeski cud. (pol.). Sudeckiedrogi.wordpress.com, 2012-05-24. [dostęp 2015-01-10].
 9. Sedačková lanovka Kouty nad Desnou - Dlouhé Stráně (cz.). W: Lanové dráhy v České republice [on-line]. lanove-drahy.cz. [dostęp 2017-08-07].
 10. Do elektrowni Dlouhé Stráně. (pol.). Jetik.info. [dostęp 2014-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-07)].
 11. Cyklotrasa 6155 Kouty – PVE DS. (cz.). Ejeseniky.com. [dostęp 2015-01-30].
 12. a b HULAJNOGI. Górskie centrum sportu i rozrywki (pol.). kouty.cz. [dostęp 2017-09-02].
 13. Profil podjazdu Skrzyżowanie PVE Dlouhé Stráně – góra Dlouhé stráně.. Mcsteam.com. [dostęp 2014-12-09].
 14. Dlouhé stráně od Kouty nad Desnou (Czechy) (1327 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].
 15. Baza podjazdów. Loučná nad Desnou – Dlouhé stráně. (ang.). Climbbybike.com. [dostęp 2014-12-11].
 16. Dlouhé stráně od Loučná nad Desnou (Czechy) (1327 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].
 17. Hotel Dlouhé Stráně. (pol.). Navstivtejeseniky.cz. [dostęp 2014-12-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]