Dlouhé stráně

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dlouhé stráně
Widok na połać szczytową góry Dlouhé stráně
Widok na połać szczytową góry Dlouhé stráně
Państwo  Czechy
Pasmo Wysoki Jesionik
(czes. Hrubý Jeseník)
(Sudety)
Wysokość 1353 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dlouhé stráně
Dlouhé stráně
Ziemia50°04′16,7″N 17°09′24,2″E/50,071306 17,156722

Dlouhé stráně (niem. Lange Lenth[1]) – szczyt (góra) o wysokości 1353 m n.p.m. w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Morawach, oddalony o około 5,5 km na południowy zachód od szczytu góry Pradziad (czes. Praděd)[2].

Charakterystyka[edytuj]

Lokalizacja[edytuj]

Dlouhé stráně są górą dobrze rozpoznawalną z daleka, bo zrównanym kształtem połaci szczytowej zaadaptowanej na zbiornik wodny przypominają kształtem trapez. To również jeden z wyższych szczytów Wysokiego Jesionika, Masywu Pradziada i Wysokiej Holi (czes. Pradědská hornatina) oraz najwyższa góra grzbietu bocznego Masywu Pradziada i Wysokiej Holi biegnącego od góry Hubertka do przełęczy Vlčí sedlo.

Otaczają ją liczne szczyty: od zachodu Mravenečník, od północnego zachodu Kamenec (1)[a] i Medvědí hora, od północnego wschodu Tupý vrch, od południowego wschodu Malá Jezerná i Vřesník, od południa Jestřábí vrch i od południowego zachodu Nad Myslivnou. Stoki góry do wysokości około 1300 m n.p.m. są zalesione borem świerkowym, jedynie okolice zbiornika i alei wokół niego są odsłonięte.

Widok z dolnej alei wokół góry Dlouhé stráně na przełęcz Pláň oraz szczyty gór: Vřesník, Jelení hřbet, Břidličná hora i Pecný, poniżej Břidličnej hory szczyt Homole

Pomiędzy szczytami gór Dlouhé stráně i Vřesník znajduje się przełęcz o nazwie Pláň, położona na wysokości 1311 m n.p.m. i współrzędnych geograficznych 50°04′10,4″N 17°09′37,0″E/50,069556 17,160278.

Szczyt[edytuj]

Punktem widokowym jest szczyt góry usytuowany przy południowym półkolu zbiornika ze znajdującymi się tam blokami skalnymi oraz tablicą informacyjną o nazwie Dlouhé stráně vyhlídka i podaną wysokością 1353 m. Przy niej umieszczono pulpit z informacją o widocznych szczytach i miejscowościach w kierunku południowym[3].

Punkt widokowy na szczycie góry Dlouhé stráně
Widok ze szczytu góry Dlouhé stráně na szczyty: Pradziad, Petrovy kameny i Vysoká hole

Geologia[edytuj]

Pod względem geologicznym góra zbudowana jest ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów. Podczas drążenia skalnych tuneli geolodzy stwierdzili występowanie w masywie góry również paragnejsów z domieszkami amfibolitów i pegmatytów[4].

Wody[edytuj]

Do 1978 połać szczytowa góry Dlouhé stráně była kształtu kopulastego. Wtedy to po podjęciu przez rząd Czechosłowacji decyzji o rozpoczęciu prac nad budową górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně i przystąpieniu do rozplantowania jego połaci zmieniła ona swój wygląd[5].

Wybudowany na górze Dlouhé stráně, blisko jej szczytu, zbiornik górny ma w rzucie poziomym kształt nieregularnego owalu o długości około 710 m i szerokości około 240 m. Głębokość zbiornika to około 26 m. Wzdłuż korony zbiornika umieszczono zabezpieczające poręcze. W rzucie pionowym, w przekroju zbiornik ma kształt trapezu.

Korona zbiornika położona jest na wysokości 1350 m n.p.m. Obok zbiornika na dwóch poziomach: wokół jego korony i 50 m poniżej przebiegają asfaltowe aleje, z których roztaczają się krajobrazy na pobliskie góry.

Góra ze stokami należy do zlewni Morza Czarnego, do którego wpływa rzeka Dunaj, będąca przedłużeniem płynących do niej wód m.in. z górskich potoków. Blisko szczytu mają swoje źródła trzy potoki: Borový p., Kamenitý p. i Studený p. (2)[b]. Ponadto w odległości około 1900 m na północ od szczytu na Borovým potoku, na wysokości około 810 m n.p.m. znajduje się wodospad (czes. Vodopád na Borovém potoce) o łącznej wysokości 14 m. Dojście do niego następuje z niebieskiego szlaku turystycznego Szlak niebieski , biegnącego ze skrzyżowania Pod Medvědí horou[6].

Ochrona przyrody[edytuj]

Cała góra znajduje się w obrębie wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (czes. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt.

Turystyka[edytuj]

Góra jest bardzo popularna, chętnie odwiedzana przez turystów i rowerzystów[7]. Do najbliższej miejscowości Loučná nad Desnou z bazą hoteli i pensjonatów, położonej na zachód od szczytu jest około 4,5 km.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Na szczyt góry prowadzi jeden szlak turystyczny na trasie[8]:

Szlak czerwony Kouty nad Desnou – góra Skály (2)[c] – przełęcz Obrázek – Medvědí hora – Kamenec (1) – góra Mravenečník – szczyt Dlouhé stráně – górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně – góra Vřesník – Malá Jezerná.

Istnieje możliwość zwiedzenia górnego zbiornika łączoną trasą biegnącą z Kout nad Desnou, kolejką krzesełkową na stok Medvědí hora[9], skąd asfaltową ścieżką można pieszo dotrzeć do górnego zbiornika oraz na sam szczyt[10].

Szlaki rowerowe[edytuj]

Wokół góry na stokach przebiegają również trzy szlaki rowerowe. Szczególnie popularny jest podjazd na aleje góry Dlouhé stráně. Trasa przebiega bowiem drogą asfaltową z Kout nad Desnou doliną rzeki Divoká Desná z malowniczymi krajobrazami na sąsiednie góry.

Stripe-marked biketrail red.svg Loučná nad Desnou – góra Seč – góra Čepel – góra Mravenečník – Medvědí hora – Kamenec (1) – góra Dlouhé stráně – góra Velká Jezerná – dolina rzeki Divoká Desná – Kouty nad Desnou – góra Černá stráň – przełęcz Přemyslovské sedlo – góra Tři kameny – góra Ucháč – góra Jelení skok – góra Loveč – góra Lískovec – Loučná nad Desnou[11];
Stripe-marked biketrail blue.svg Pod Ztracenými kameny – góra Špičák – góra Jestřábí vrch – przełęcz Branka – góra Homole – góra Vřesník – góra Dlouhé stráně – góra Mravenečník – Kozí hřbet – góra Čepel – Jedlový vrch;
Stripe-marked biketrail green.svg Góra Dlouhé stráně – góra Vřesník – góra Homole – góra Vřesník – góra Dlouhé stráně – góra Mravenečník – Kamenec (1) – góra Dlouhé stráně.

Ponadto istnieje możliwość zjazdu z góry na hulajnodze ze zlokalizowanej w Koutach nad Desnou (Helia Sport) specjalnej wypożyczalni, bądź wypożyczyć ją bezpośrednio na górze[12]. Warto dodać, że jest to najdłuższa trasa zjazdowa na Morawach[12].

Podjazdy drogowe[edytuj]

12% stoupání (cz).svg Kouty nad Desnou – górna aleja Dlouhé stráně (długość całej trasy: 14,1 km; różnica wysokości: 739 m; średnie nachylenie podjazdu: 5,2 %)[13][14].

Nieco mniej popularny jest podjazd na górę z miejscowości Loučná nad Desnou czerwonym szlakiem rowerowym Stripe-marked biketrail red.svg, z uwagi na podniszczoną nawierzchnię asfaltową[15][16].

Trasy narciarskie[edytuj]

W okresach ośnieżenia wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego Szlak czerwony i niebieskiego szlaku rowerowego Stripe-marked biketrail blue.svg, przebiegają trasy narciarstwa biegowego.

W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego.

Ciekawostki[edytuj]

 • W miejscowości Loučná nad Desnou w odległości około 5 km na północny zachód od szczytu góry Dlouhé stráně znajduje się hotel o nazwie Dlouhé Stráně[17].

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdujących się w tym samym paśmie dwóch innych szczytów o tej samej nazwie: Kamenec (2) położonego 3,3 km na południowy wschód od przełęczy Skřítek i Kamenec (3) położonego 1,7 km na wschód od miejscowości Bělá pod Pradědem
 2. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie potoku Studený p. (1), płynącego pomiędzy stokami gór Malý Děd i Velký Jezerník
 3. oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie innego szczytu o tej samej nazwie Skály (1), położonego 4,5 km na zachód od miejscowości Vrbno pod Pradědem

Przypisy

 1. Dlouhé stráně (1353 m) (Lange Lenth) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2016-12-23].
 2. Dlouhé stráně (1353 m) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2014-12-09].
 3. Vyhlídka Dlouhé stráně. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2014-12-09].
 4. Prof. ing. Jiří Barták, ing. Jiří Smolík: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. (PDF) (cz.). W: Tunel. [on-line]. Ita-aites.cz, 2006. [dostęp 2014-12-03].
 5. PhDr. Alois Matuška: V JESENÍKÁCH BYL "ODŘÍZNUT" VRCHOL HORY: Elektrárna Dlouhé Stráně je navštěvovanější než některé hrady a zámky v zemi (cz.). W: Matuškův blog [on-line]. Matuskuv-blog.estranky.cz. [dostęp 2015-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)].
 6. Vodopád na Borovém potoce. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2014-12-09].
 7. Dlouhé stráně (1350 m.n.m.) - nejvýše položená dráha v ČR. (cz.). Inline-online.cz. [dostęp 2014-12-03].
 8. Góry bliskie sercu. Czeski cud. (pol.). Sudeckiedrogi.wordpress.com, 2012-05-24. [dostęp 2015-01-10].
 9. Sedačková lanovka Kouty nad Desnou - Dlouhé Stráně (cz.). W: Lanové dráhy v České republice [on-line]. lanove-drahy.cz. [dostęp 2017-08-07].
 10. Do elektrowni Dlouhé Stráně. (pol.). Jetik.info. [dostęp 2014-12-03].
 11. Cyklotrasa 6155 Kouty – PVE DS. (cz.). Ejeseniky.com. [dostęp 2015-01-30].
 12. a b HULAJNOGI. Górskie centrum sportu i rozrywki (pol.). kouty.cz. [dostęp 2017-09-02].
 13. Profil podjazdu Skrzyżowanie PVE Dlouhé Stráně – góra Dlouhé stráně.. Mcsteam.com. [dostęp 2014-12-09].
 14. Dlouhé stráně od Kouty nad Desnou (Czechy) (1327 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].
 15. Baza podjazdów. Loučná nad Desnou – Dlouhé stráně. (ang.). Climbbybike.com. [dostęp 2014-12-11].
 16. Dlouhé stráně od Loučná nad Desnou (Czechy) (1327 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].
 17. Hotel Dlouhé Stráně. (pol.). Navstivtejeseniky.cz. [dostęp 2014-12-14].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]