Roza Tamarkina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roza Tamarkina
Imię i nazwisko Ро́за Влади́мировна Тама́ркина
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1920
Kijów
Data i miejsce śmierci 5 sierpnia 1950
Moskwa
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna

Roza Tamarkina (ros. Ро́за Влади́мировна Тама́ркина, ur. 23 marca 1920 w Kijowie; zm. 5 sierpnia 1950 w Moskwie) – radziecka pianistka; laureatka II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku kilku lat. W 1928 roku wstąpiła do klasy dziecięcej Konserwatorium Kijowskiego. W latach 1932–1940 uczyła się w Konserwatorium Moskiewskim (kolejno na kursie niższym i wyższym). Odbyła aspiranturę u Aleksandra Goldenweisera i Konstantego Igumnowa.

W 1946 roku rozpoczęła pracę pedagogiczną w Konserwatorium Moskiewskim.

Kariera pianistyczna[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutowała publicznie w wieku piętnastu lat. Od 1936 roku występowała regularnie w różnych miastach ZSRR. W tym samym roku wygrała konkurs Radiokomitetu ZSRR dla młodzieży. W 1937 roku wystąpiła na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, gdzie była jedną z najmłodszych uczestniczek. Ostatecznie na Konkursie zajęła II miejsce. Zwyciężył jej rodak Jakow Zak.

W czasie drugiej wojny światowej przebywała w Nowosybirsku. Po wojnie wznowiła karierę pianistyczną. W październiku 1949 roku, z okazji 100. rocznicy śmierci Chopina, wykonała Koncert f-moll Chopina w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Był to jej ostatni publiczny koncert.

Zmarła 5 sierpnia 1950 na skutek choroby nowotworowej.

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

W jej repertuarze znajdowały się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta, Ferenca Liszta, Roberta Schumanna i Siergieja Rachmaninowa.

Nagrała kilka płyt, m.in. z muzyką Chopina i Rachmaninowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Dybowski, Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie, wyd. Selene, Warszawa 2005, s. 98–101. ISBN 83-910515-1-X.
  • Rosa Tamarkina (ang.). naxos.com. [dostęp 2015-01-01].