Barbara Hesse-Bukowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Hesse-Bukowska, pianistka, pedagog, XIV Lato z Chopinem w Busku-Zdroju, 16 lipca 2008 r.
XIV Lato z Chopinem – prof. Barbara Hesse-Bukowska w towarzystwie Aliny Janowskiej po koncercie drugiego dnia „Lata z Chopinem”, 16 lipca 2008 r., Busko-Zdrój

Barbara Hesse-Bukowska (ur. 8 lutego 1930 w Łodzi, zm. 9 grudnia 2013) – polska pianistka i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Laureatka II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1949 r. W 1953 r. otrzymała V nagrodę na Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu oraz Prix Chopin za wykonanie utworów Fryderyka Chopina.

Barbara Hesse-Bukowska występowała w salach koncertowych największych ośrodków muzycznych świata. Odbyła tournées z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej. Często koncertowała w Japonii, gdzie była ceniona również jako pedagog[potrzebne źródło]. W 1963 r. rozpoczęła działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Od 1972 jako docent (później jako profesor) prowadziła klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadziła także kursy mistrzowskie w Warszawie, Helsinkach, Hawanie, Sydney. Była członkiem jury konkursów pianistycznych w Leeds, Warszawie (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), Palm Beach, Sofii, Moskwie, Tajpej, Tokio, Toronto, Pekinie, Bangkoku, Paryżu, Wilnie i Barcelonie. Była przewodniczącą jury pierwszego konkursu Chopinowskiego w Toronto w 1999 roku.

Od wielu lat patronowała cyklicznej imprezie muzycznej „Lato z Chopinem” organizowanej w Busku-Zdroju[1].

Barbara Hesse-Bukowska otrzymała Złoty Krzyż Zasługi (1955) oraz Order Sztandaru Pracy II (1959) i I klasy (1984).

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Rozlach: Spełnione marzenia Barbary Hesse-Bukowskiej. Warszawa, Busko-Zdrój: Apla, 2010. ISBN 83-85953-69-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]