Taoizm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2138 bajtów ,  8 miesięcy temu
m (poprawa przek., WP:SK, drtech)
Znaczniki: VisualEditor usuwanie dużej ilości tekstu (filtr nadużyć) Wycofane
== Taoizm filozoficzny ==
{{Taoizm}}
'''Taoizm filozoficzny''' (道家, ''daojia'') to jeden z głównych (obok [[konfucjanizm]]u i [[buddyzm]]u) kierunków klasycznejklasya filozofiina [[Chiny|chińskiej]].osiągnięcie Związanyharmonii jestwu nierozerwalnie z pojęciem [[dao]]. Dao jest esencją wszechświata, stanowiącą podłoże wszelkich zmian. Nie może być opisane słowami (a jeżeli – jak głosił [[Zhuangzi (filozof)|Zhuangzi]] – to tylko za pomocą paradoksów), gdyż ciągle się zmienia, ponadto każdy opis jest jedynie przybliżeniem rzeczywistości. Można jednak poprzez rozwój duchowy osiągnąć stan mędrca taoistycznego i tym samym harmonię z daowei.
TaoizmPod lekceważyłtym względem taoizm jest drobiazgowośćpodobwość [[konfucjanizm]]u i państwowotwórcze wysiłki [[legizm|legistów]], głosząc prostotę, pozorną słabość i ograniczenie porządku władzy i roli państwa do minimum. Sławne cytaty z [[Daodejing]] głoszą: „Im więcej ustaw i przepisów tym więcej przestępstw” i „Im mniej rządzi władca, tym lepiej powodzi się jego krajowi”. Taoizm filozoficzny miał również duży wpływ na rozwój [[Chan (buddyzm)|chanu]].
 
Innym ważnym pojęciem w taoizmie filozoficznym jest [[wu wei]]. Dosłowne tłumaczenie to niedziałanie, a raczej działanie bez wysiłku, działanie w harmonii z dao. Jest to proces akceptowania i harmonizowania swego działania z nurtem wszechświata. Doświadczając dao i w ten sposób poznając je, człowiek nabywa naturalnej cnoty [[de]], która pozwala na osiągnięcie harmonii wu wei.
Pod tym względem taoizm jest podobny do filozofii głoszonej przez stoików, owa zasada wu wei polega na tym, że istnieje jakiś plan (zdaniem stoików był to plan boski, taoiści uważali, że było to Dao). Stąd też niechęć do ingerencji w odwieczne prawa świata, gdyż takowa byłaby sprzeczna z Dao.
 
Innym niezwykle ważnym pojęciem jest [[Pu (taoizm)|pu]] (nieociosany kloc, pu w języku chińskim oznacza uczciwy, prosty) – własna, naturalna moc, którą posiadają rzeczy, w swym pierwotnym stanie. Jest ona niebywale krucha i delikatna. Odnalezienie w sobie tej mocy daje radość i szczęście, gdyż odnajdujemy rzeczy takimi jakie one są w rzeczywistości, czyli jaka jest ich prawdziwa natura. Jest to także powiązane z zasadą wu wei, gdyż nie działamy, czyli nie szukamy innej drogi zastosowania danego przedmiotu, a wykorzystujemy jego naturalne właściwości.
 
Taoizm lekceważył drobiazgowość [[konfucjanizm]]u i państwowotwórcze wysiłki [[legizm|legistów]], głosząc prostotę, pozorną słabość i ograniczenie porządku władzy i roli państwa do minimum. Sławne cytaty z [[Daodejing]] głoszą: „Im więcej ustaw i przepisów tym więcej przestępstw” i „Im mniej rządzi władca, tym lepiej powodzi się jego krajowi”. Taoizm filozoficzny miał również duży wpływ na rozwój [[Chan (buddyzm)|chanu]].
 
=== Etapy i przedstawiciele taoizmu filozoficznego<ref name=religieifilozofie>Źródło: http://religieifilozofie.prv.pl (za zgodą autora).</ref> ===
* Pierwszy okres taoizmu
** [[Yang Zhu]] (V – III w. p.n.e.)
* Drugi okres taoizmu
** [[Laozi]]
**: ''[[Daodejing]]''
* Trzeci okres taoizmu
** [[Zhuangzi (filozof)|Zhuangzi]] (369–286 p.n.e.)
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne