Lista najwyższych budynków w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Warszawskie wieżowce)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Warszawie znajduje się ok. 70 budynków mających ponad 65 m wysokości. Są to głównie wieżowce oraz, w mniejszym stopniu, świątynie. Wieżowiec (jeśli bardzo wysoki, nazywany jest potocznie drapaczem chmur) – wysoki wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do wież i masztów) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją oficjalne regulacje, ale na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca wpływają (oprócz wysokości) kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce jak również do najwyższych w Europie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okres przed II wojną światową[edytuj | edytuj kod]

Budynek przy ul. Zielnej 39

Pierwszy wysokościowiec w Warszawie powstał w czasach Królestwa Polskiego. Budynek naśladujący średniowieczną wieżę zamkową zbudowany został przy ulicy Zielnej 39 w latach 1906–1908 dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów „Cedergren” (plan wykonał Bronisław Rogójski)[1]. Jego wysokość od podstawy fundamentów do szczytu wynosiła 51 m. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji żelbetowych w Europie. Składał się z wieży z ośmioma wysokimi piętrami i niższej części czteropiętrowej. W 1922 budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna i dzięki temu znany jest on do dziś jako PAST-a. Budynek PAST-y zasłynął jednak przede wszystkim z zaciętych walk, jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego. Pierwszy z prawdziwego zdarzenia drapacz chmur (lub „niebotyk” jak go wtedy nazywano) powstał w Warszawie w 1934 r. przy placu Napoleona (obecnie Powstańców Warszawy). Liczący 17 pięter i 66 metrów wieżowiec Prudentialu zaprojektował w stylu luksusowego funkcjonalizmu Marcin Weinfeld, za stalową konstrukcję biurowca odpowiedzialny był Stefan Bryła. Zarówno wieżowiec Prudentialu, jak i PAST-a podzieliły podczas II wojny światowej los całej Warszawy. Mimo poważnych uszkodzeń, oba przetrwały wojnę, w czym pomogła im ich solidna konstrukcja. Po wojnie zostały odbudowane w nieco zmienionym kształcie. Prudential został przeprojektowany przez Weinfelda, który nadał mu socrealistyczny kostium, na potrzeby Hotelu Miejskiego (później Hotel Warszawa).

1945–1999[edytuj | edytuj kod]

W latach 1952–1955 w samym centrum zniszczonego miasta wzniesiono Pałac Kultury i Nauki, liczący początkowo 231 metrów (obecnie 237 metrów). W latach 60. powstał 67-metrowy dom studencki „Riviera” oraz trzy blisko 80-metrowe wieżowce mieszkalne Ściany Wschodniej. Lata 70. i otwarcie się Polski na Zachód skutkowało zapotrzebowaniem na prestiżowe hotele i biurowce. Zbudowano wtedy m.in. ponad 100-metrowy Hotel Forum (dziś Novotel) oraz biurowce Intraco I i Intraco II (dziś Oxford Tower). W wyniku poważnego kryzysu lat 80. i braku dewiz wszystkie większe budowy wieżowców w Warszawie zostały wstrzymane (wieżowiec na pl. Bankowym i Hotel Marriott) lub całkowicie anulowane.

Koniec lat 80. i początek 90. to gwałtowne przemiany w Polsce, koniec PRL i powrót do gospodarki rynkowej. Ukończone zostały ciągnące się latami budowa 140-metrowego Hotelu Marriott oraz 100-metrowego Błękitnego Wieżowca przy placu Bankowym. W końcu lat 90. powstały m.in. FIM Tower i Ilmet. Prawdziwie rekordowy był rok 1999, kiedy ukończono budowę Millenium Plaza, Warszawskiego Centrum Finansowego oraz przede wszystkim 208-metrowego Warsaw Trade Tower, który ma obecnie najwyżej położone piętra użytkowe w Warszawie.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Rondo 1 (192m)
Złota 44 (192m)
PAST, 1906–1908, (51,5m)

W latach 2000–2001 wzniesiono siedziby polskich przedsiębiorstw: PZU Tower i TP S.A. Tower. Lata 2003–2005 to budowa hotelu Westin oraz trzeciego co do wysokości pięciogwiazdkowego hotelu w Europie: Intercontinental. W latach 2000 i 2004 powstały odpowiednio 105-metrowa Babka Tower oraz wieżowiec mieszkalny: Łucka City. Na początku 2006 roku do użytku oddany został wieżowiec biurowy Rondo 1, na początku roku 2007 część handlowa kompleksu Złote Tarasy i hotelu Hilton, a w 2011 roku oddany został JM Tower.

Rynek biurowców powoli ulega nasyceniu. Obecnie zauważalną tendencją na warszawskim rynku jest zastępowanie budynków stosunkowo młodych, wzniesionych najczęściej w latach 90., bardziej funkcjonalnymi, nowoczesnymi obiektami. Przykładami takich inwestycji są: powstały w 2013 r. budynek mieszkalny Złota 44 w miejscu, wybudowanej w latach 1989–1991, pierwszej w Warszawie galerii handlowej City Center oraz powstały w 2016 r. biurowiec Q22 w miejscu Hotelu Mercure. W planach są kolejne tego typu inwestycje, między innymi w miejscach obecnych budynków: Kaskada, Holiday Inn, Atrium International, Kolmex oraz Ilmet[2].

Poprawa infrastruktury komunikacyjnej w ścisłym centrum Warszawy, wskutek budowy drugiej linii metra (M2) spowodowało intensyfikację prac związanych z budową nowych budynków wieżowych zlokalizowanych w okolicach rond ONZ oraz Daszyńskiego, stanowiąc oś dynamicznie rozwijającej się tej części miasta. Oddano do użytku między innymi takie wieżowce jak: Cosmopolitan Twarda 2/4 (2013), Q22 (2016), Warsaw Spire (2016), Mennica Legacy Tower (2020), The Warsaw Hub (2020), Warsaw Unit (2021), Skyliner (2021).

W Warszawie, z uwagi na dużą liczbę istniejących budynków, których wysokość przekracza 150 metrów, tych których budowa jest obecnie prowadzona, jak również planowanych do budowy w niedalekiej przyszłości, zaliczanie do kategorii wieżowców budynków poniżej 150 metrów byłoby mylące i nieprecyzyjne. Wskutek zrealizowanych dotychczas inwestycji w budynki wieżowe w Warszawie, stolica Polski plasuje się w ścisłym gronie europejskich metropolii, pod względem liczby budynków, których wysokość przekracza 150 metrów, zajmując wysokie szóste miejsce. Z 13 budynkami Warszawa ustępuje miejsca takim miastom jak: Stambuł (42), Moskwa (37), Londyn (23), Paryż (18), Frankfurt (14).

Strefa wysokiej zabudowy[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem części urbanistów i architektów budynki wysokościowe w Warszawie, choć niejednokrotnie ciekawe w formie i nowoczesne, w ostatnich latach budowane są w sposób chaotyczny – punktowo, w wielu rejonach miasta – i często niespójny z otoczeniem. W innych wielkich miastach europejskich dla zabudowy wysokościowej wyznaczane są określone rejony: we Frankfurcie nad Menem wysokościowce rozmieszczone są wzdłuż jednej arterii komunikacyjnej, w Paryżu – wyłącznie na obszarze tzw. La Défense – poza śródmieściem.

Władze Warszawy pomimo wykonania opracowań analitycznych lokalizacji nowych wieżowców i zmian w panoramie miasta[3], nie zdecydowały się jak dotąd wyznaczyć konkretnych rejonów, gdzie mają być budowane wysokościowce i pozwalają na wznoszenie ich w różnych miejscach, bez spójnej koncepcji. Obszar zagęszczenia budynków wieżowych bywa przez warszawskich urbanistów określany jako Ścisłe centrum Warszawy[4] nazywając tak kwartał ulic wokół Pałacu Kultury i Nauki, ograniczony ulicami: Marszałkowską, Alejami JerozolimskimiEmilii Plater i Świętokrzyską lub jako strefy (pasma) zabudowy wysokościowej[5].

W świadomości mieszkańców funkcjonuje nazwa Centrum, mająca mniejszy zasięg niż Śródmieście, rozumiana najczęściej jako skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi (rondo Dmowskiego) ze stojącymi obok charakterystycznymi budynkami Rotundy PKO i Hotelu Novotel (d. Forum), w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Do tego miejsca kierują drogowskazy (tablice kierunkowe), stąd też liczone są wszystkie odległości drogowe z Warszawy. W zachodnim narożniku skrzyżowania (od strony Pałacu Kultury) znajduje się słup kilometrowy z wyszczególnionymi odległościami do najważniejszych miast w kraju i za granicą.

Na potrzeby rynku nieruchomościowego została wymyślona nazwa Centralnego Obszaru Biznesu (pochodząca od angielskiej nazwy Central Business District), nie funkcjonująca jednak w szerokiej świadomości mieszkańców.

Problemem, który nierozerwalnie wiąże się z powstającą w Warszawie nowoczesną architekturą jest realizowana w niewystarczającym stopniu ochrona panoramy miasta, w tym: tła widokowego Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które w latach 70. zmienił Intraco I, a ostatnio North Gate oraz kontrowersyjna[6] kamienica Plac Zamkowy – Business with Heritage[7] przy ul. Senatorskiej (istnieje niebezpieczeństwo wykreślenia Starego Miasta z tej listy m.in. gdyby gdzieś w pobliżu powstały jakieś biurowce) oraz Traktu Królewskiego stanowiącego wraz z otoczeniem tzw. Pomnik historii. Zagrożona jest integralność zespołów architektury XX w. (np. Ściany Wschodniej – pojawiły się pomysły wzniesienia wysokościowców w miejscu domu handlowego Sezam i kina Relax). Budynki lokalizowane są na podstawie doraźnych decyzji o warunkach zabudowy zamiast planów miejscowych, niekiedy wydawane są decyzje sprzeczne z równolegle przygotowywanymi projektami planów miejscowych (jak w rejonie Żoliborza Południowego). Również inwestorzy prowadzą działania ignorujące opracowywane projekty planów, nawet bardzo zaawansowane (promowany pomysł „Parku Światła” w rejonie stadionu Skry, objętym planem miejscowym Pola Mokotowskiego, już po wyłożeniu tego planu do publicznego wglądu i upływie terminu zgłaszania wniosków).

Panorama Warszawy z mostu Siekierowskiego, 2020

Lista najwyższych budynków w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Warszawy
Geographylogo.svg
Budynki powyżej 60 metrów, zbudowane powyżej 100 metrów (niebieski), zbudowane poniżej 100 metrów (jasny niebieski) i w trakcie realizacji (żółty)

Legenda:

 •      300+

 •      250-299

 •      200-249

 •      175-199

 •      150-174

 •      125-149

 •      100-124

Zestawienie wszystkich warszawskich budynków o wysokości powyżej 60 metrów.

Lp. Nazwa Adres Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
kondygnacji
Rok
ukończenia
Inwestor Architekt Styl architektoniczny Dzielnica Osiedle Przeznaczenie
1 Varso Place ul. Chmielna 73 310 230 54 2022 HB Reavis Foster and Partners,

HRA Architekci

Wola Mirów biurowy
2 Pałac Kultury i Nauki pl. Defilad 1 237 188 43 1955 ZSRR Lew Rudniew Socrealizm Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
3 Warsaw Spire[8] pl. Europejski 1, 2 i 6 220 180 49 2016 Ghelamco Jaspers & Eyers Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Wola Mirów biurowy
4 Warsaw Trade Tower ul. Chłodna 51 208 184 43 1999 Daewoo Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL Postmodernizm Wola Mirów biurowy
5 Warsaw Unit[9] ul. Pańska 112 202 202 46 2021 Ghelamco APA Wojciechowski Wola Mirów biurowy
6 Skyliner ul. Prosta 67 195 195 45 2021[10] Karimpol Group APA Wojciechowski Wola Czyste biurowy
7 Q22 al. Jana Pawła II 22[11] 195 160 42 2016[12] Echo Investment Kuryłowicz & Associates, Buro Happold Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
8 Złota 44 (znany także jako Żagiel Libeskinda) ul. Złota 44 192 192 55 2013 BBI Development Daniel Libeskind Dekonstruktywizm Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
9 Rondo 1 Rondo ONZ 1 192 159 40 2006 Larry Oltmanns High-tech Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
10 Generation Park ul. Prosta 36 180 140 40 2021 Skanska JEMS Architekci Wola Mirów biurowy
11 Centrum LIM al. Jerozolimskie 65/79 170 140 43 1989 LIM Joint Venture (PLL LOT – Marriott Hotels) Jerzy Skrzypczak, Andrzej Bielobradek, Tadeusz Stefański Styl międzynarodowy Śródmieście Śródmieście Południowe biurowy

hotelarski

12 Warsaw Financial Center ul. Emilii Plater 53 165 144 32 1998 Golub & Company A. Epstein & Sons International, Kohn Pedersen Fox Associates Postmodernizm Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
13 InterContinental Warszawa ul. Emilii Plater 49 164 154 45 2004 UBM Realitätenentwicklung Aktiengesellschaft Tadeusz Spychała, Wojciech Popławski, Williband Fürst Styl międzynarodowy Śródmieście Śródmieście Północne hotelarski
14 Cosmopolitan Twarda 2/4 ul. Twarda 2/4 160 160 44 2013 Tacit Development Pracownia Murphy/Jahn Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
15 Ch8 (dawniej Intraco II, Elektrim i Oxford Tower) ul. Tytusa Chałubińskiego 8 150 140 46 1979 BPA Byggproduktion AB Jerzy Skrzypczak, Halina Świergocka-Kaim, Wojciech Grzybowski, Jan Zdanowicz, Jerzy Janczak Styl międzynarodowy Śródmieście Śródmieście Południowe biurowy
Lp. Nazwa Adres Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
kondygnacji
Rok
ukończenia
Inwestor Architekt Styl architektoniczny Dzielnica Osiedle Przeznaczenie
16 Mennica Legacy Tower ul. Pereca 21 141 133 32 2020 Golub GetHouse, Mennica Polska Goettsch Partners Wola Mirów biurowy
17 Intraco I ul. Stawki 2 138 107 39 1975 BPA Byggproduktion AB Peter Diebitsch Modernizm Śródmieście Muranów biurowy
18 The Warsaw Hub 1 (d. Sienna Towers) Rondo Daszyńskiego 130 130 31 2020 Ghelamco AMC – Andrzej M. Chołdzyński Wola Czyste biurowy
19 The Warsaw Hub 2 (d. Sienna Towers) Rondo Daszyńskiego 130 130 31 2020 Ghelamco AMC – Andrzej M. Chołdzyński Wola Czyste biurowy
20 Spektrum (dawniej TP SA Tower, Orange Tower i Twarda Tower) ul. Twarda 18 128 122 35 2003 Telekomunikacja Polska Apar-Projekt, Arca A&C Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
21 Łucka City ul. Łucka 15 120 106 30 2004 J.W. Construction Maria Berko-Haas, Marek Sędzierski Wola Mirów mieszkalny
22 Błękitny Wieżowiec pl. Bankowy 2 120 100 27 1991 Jerzy Czyż, Andrzej Skopiński, Jan Furman, Lech Robaczyński, Marzena Leszczyńska Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
23 Atlas Tower (dawniej Reform Plaza i Millennium Plaza) al. Jerozolimskie 123a 116 112 28 1999 Reform Company Vahap Toy Postmodernizm Ochota Filtry biurowy
24 Central Tower (dawniej FIM Tower i ORCO Tower) al. Jerozolimskie 81 115 115 26 1996 Ochota Filtry biurowy
25 Novotel Warszawa Centrum (dawniej Hotel Forum) ul. Marszałkowska 94-98 111 106 33 1974 Śródmieście Śródmieście Południowe hotelarski
26 Złote Tarasy ul. Złota 59 105 105 26 2007 Jerde Partnership Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
27 Babka Tower al. Jana Pawła II 80 105 96 28 2000 JEMS Architekci Śródmieście Muranów mieszkalny
28 Ilmet (w trakcie rozbiórki) al. Jana Pawła II 15 103 83 22 1997 Miljenko Dumencic, Mirosław Kartowicz Wola Mirów biurowy
29 Stadion Narodowy al. ks. Józefa Poniatowskiego 1 113 70 9 2012 Skarb Państwa JSK Architekci, gmp International, Schlaich Bergermann und Partner, Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz,Hubert Nienhoff[13] Praga-Południe Kamionek sportowy
Lp. Nazwa Adres Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
kondygnacji
Rok
ukończenia
Inwestor Architekt Styl architektoniczny Dzielnica Osiedle Przeznaczenie
30 JM Tower ul. Grzybowska 45 98 92 29 2011 J.M. Property Wola Mirów biurowy

hotelarski

31 PZU Tower (d. Les Tours Business Research Center) al. Jana Pawła II 24 97 94 25 2000 Tadeusz Spychała, Wojciech Popławski, Willibald Furst Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
32 Prime Corporate Center ul. Grzybowska 78 96

83

23 2016[14] Wola Mirów biurowy
33 Widok Towers[15] al. Jerozolimskie 44 95 94 26 2020 S+B Plan Bau Warschau Piotr Bujnowski, Martin Tröthan Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
34 Hotel Hilton ul. Grzybowska 63 94 94 26 2007 HGC S.A Biuro Projektów Kazimierski i Ryba sp.j. Wola Mirów hotelarski
35 North Gate ul. Bonifraterska 17 94 87 25 2008 Śródmieście Nowe Miasto biurowy
36 The Westin Warsaw al. Jana Pawła II 21 94 79 22 2003 Wola Mirów hotelarski
37 Unique Tower, bud. A ul. Grzybowska 51 91 91 29 2021 Marvipol Sud Architekt Polska Wola Mirów mieszkalny
38 Plac Unii ul. Puławska 2 /plac Unii Lubelskiej 90 90 22 2013 Śródmieście Śródmieście Południowe biurowy
39 Varso – Cambridge Innovation Center ul. Chmielna 73 90 90 2020 Wola Mirów biurowy
40 Euro Centrum (Alfa) al. Jerozolimskie 136 88 88 21 2002 Ochota Szczęśliwice biurowy
41 Punktowiec Zgoda (część Ściany Wschodniej) ul. Zgoda 87 78 24 1969 Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
42 Crowne Plaza Rondo Daszyńskiego 86 86 19 2020 Ghelamco AMC – Andrzej M. Chołdzyński Wola Czyste biurowy
43 Central Point ul. Zielna 37 86 70 21 2021 Immobel Biuro Projektowe Kazimierski i Ryba, Arquitectonica Śródmieście Śródmieście

Północne

biurowy
44 Pekao Tower ul. Grzybowska 53 85 80 20 1993 Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
45 Punktowiec Świętokrzyska (część Ściany Wschodniej) ul. Świętokrzyska 85 78 24 1969 Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
46 Platinum Tower 1 ul. Grzybowska 59/61 85 85 22 2009 Wola Mirów mieszkalny
47 Platinum Tower 2 85 85 22 mieszkalny
48 Aura Sky ul. Rodziewiczówny 85 85 26 2019 Praga-Południe Grochów mieszkalny
49 Warta Tower ul. Chmielna 85/87 82 82 22 2000 Wola Mirów biurowy
50 Varso – Hotel NYX ul. Chmielna 73 81 81 2020 Wola Mirów hotelarski
51 Punktowiec Chmielna (część Ściany Wschodniej) ul. Chmielna 81 78 24 1969 Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
52 Dom Studencki „Riviera” ul. Ludwika Waryńskiego 12 80 67 20 1964 Śródmieście Śródmieście Południowe mieszkalny
53 Chmielna Tower ul. Chmielna 79 79 79 14 2020 Cavatina / Green House Development Epstein Dekonstruktywizm Wola Mirów biurowy
54 Bazylika św. Michała i św. Floriana ul. Floriańska 3 75 75 n/a 1904 Parafia Matki Bożej Loretańskiej Józef Pius Dziekoński Historyzmneogotyk Praga-Północ Stara Praga sakralny
55 PKO BP ul. Wólczyńska 133 75 71 17 1976 PKO BP Bielany Chomiczówka biurowy
56 Świątynia Opatrzności Bożej al. Rzeczypospolitej 75 70 n/a 2016[16] Archidiecezja warszawska Wojciech Szymborski, Lech Szymborski Wilanów Błonia Wilanowskie biurowy
57 Centrum Systemów Telekomunikacyjnych ul. Nowogrodzka 47 73 73 21 1975 Telekomunikacja Polska Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
58 Gdański Business Center ul. Inflancka 4A 71 69 17 2015[17] HB Reavis Śródmieście Muranów biurowy
59 Prosta Tower ul. Prosta 32 70 70 19 2011 Marvipol APA Kuryłowicz & Associates Wola Mirów biurowy
60 Gdański ul. Zygmunta Słomińskiego 5 70 70 23 2007 Śródmieście Muranów mieszkalny
61 Biurowiec Moniuszki[18] ul. Stanisława Moniuszki 1A 70 70 22 2001 Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
62 Kościół św. Augustyna ul. Nowolipki 70 70 n/a 1896 Aleksandra Potocka Edward Cichocki, Józef Huss Historyzmneogotyk Wola Nowolipki sakralny
63 Punktowiec Smolna ul. Smolna 8 68 68 20 1976 Śródmieście Powiśle mieszkalny
64 Westfield Arkadia al. Jana Pawła II 82 67 67 5 2004 Śródmieście Muranów handlowy
65 Hotel Warszawa (d. Prudential) plac Powstańców Warszawy 66 66 17 1933 Art déco Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
66 M2 ul. Zygmunta Słomińskiego 7 65 65 17 2006 Śródmieście Muranów mieszkalny
67 Grzybowska 4 ul. Grzybowska 4 65 65 18 2009 Śródmieście Śródmieście Północne mieszkalny
68 Blue Point al. Stanów Zjednoczonych 61A 65 65 18 2001 Praga-Południe Grochów biurowy
69 Nimbus Office al. Jerozolimskie 98 65 65 16 2014 Ochota Szczęśliwice biurowy
70 Capital Art Apartments ul. Giełdowa 4 64 64 18 2015 Wola Czyste mieszkalny
71 Targowa 26/30 ul. Targowa 26/30 64 64 ? ? Praga-Północ Stara Praga mieszkalny
72 Grochowska 200 ul. Grochowska 200 64 64 20 1986 Praga-Południe Grochów mieszkalny
73 Warsaw Towers ul. Sienna 39 63 63 17 1999 Śródmieście Śródmieście Północne biurowy
74 Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego Puławska, Bukowińska 63 63 2019 Mokotów Ksawerów biurowy
75 Browary Warszawskie / Apartamenty przy Bramie ul. Krochmalna 58 62 62 18 2020 Echo Investment JEMS Architekci Wola Mirów mieszkalny
76 Equator II al. Jerozolimskie 128 61 61 15 2011 Ochota Szczęśliwice biurowy
77 Unique Tower, bud. B ul. Grzybowska 51 60 60 17 2021 Marvipol Sud Architekt Polska Wola Mirów mieszkalny
78 Unique Tower, bud. C ul. Grzybowska 51 60 60 17 2021 Marvipol Sud Architekt Polska Wola Mirów mieszkalny
79 Rondo Wiatraczna ul. Grochowska 207 60 60 18 2018 Praga-Południe Grochów mieszkalny
80 Zebra Tower ul. Mokotowska 1 60 60 17 2010 Śródmieście Śródmieście Południowe biurowy
81 Centrum Żelazna Apartamentowce ul. Żelazna 59 60 60 16 ? Wola Mirów mieszkalny
82 Park Avenue ul. Wspólna 70 60 60 15 2018 Śródmieście Śródmieście Południowe biurowy
83 Apartamenty Murano ul. Pokorna 2 60 60 19 2012 Śródmieście Muranów mieszkalny
84 Victoria Building Giełdowa 7/9, Kasprzaka 2/8 60 60 14 2002 Wola Czyste biurowy
85 Trio Apartamenty Stawki 2a 60 60 19 2012 Śródmieście Muranów mieszkalny
86 W Apartaments ul. Siedmiogrodzka 3 60 60 17 2021 Marvipol WWAA Wola Czyste mieszkalny

Budynki w trakcie realizacji[edytuj | edytuj kod]

Zestawienie wszystkich warszawskich budynków w trakcie realizacji o wysokości powyżej 60 metrów.

Lp. Nazwa Ulica Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
pięter
Inwestor / deweloper Architekt Data rozpoczęcia budowy Rok planowanego
ukończenia
Dzielnica Osiedle
1 The Bridge[19] ul. Grzybowska 67/69 174 174 41 Ghelamco Poland UNStudio i PBPP Projekt III 2021 XII 2024 Wola Mirów
2 SkySawa, d. City Tower, PHN Tower[20] ul. Świętokrzyska 36 155 150 36 PHN Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury VII 2019 2022 Śródmieście Śródmieście Północne
3 Skyliner II[21] ul. Prosta/Towarowa 135 135 33 Karimpol Polska APA Wojciechowski Architekci XII 2021 ? Wola Czyste
4 Spark ul. Aleja "Solidarności" 173 130 130 30 Skanska Kuryłowicz & Associates VI 2016 ? Wola Mirów
5 Forest[22] ul. Burakowska 14 120 120 32 HB Reavis HRA Architekci IX 2018 2022 Wola Powązki
6 Studio ul. Prosta – ul. Łucka 102 102 25 Skanska IX 2021 ? Wola Mirów
7 Towarowa Towers ul. Towarowa/Prosta 95 95 29 Asbud FS&P Arcus IV 2021 2024 Wola Czyste
8 ul. Towarowa/Prosta 95 95 29 IV 2021 2024 Wola Czyste
9 Bliska Wola Tower, bud. B ul. Kasprzaka 29/31 92 92 27 J.W. Construction Studio B.A.U. IX 2018 2021 Wola Młynów
10 Bliska Wola Tower, bud. C ul. Kasprzaka 29/31 80 80 24 J.W. Construction Studio B.A.U. IX 2018 2021 Wola Młynów
11 Bliska Wola Tower, bud. A ul. Kasprzaka 29/31 70 70 20 J.W. Construction Studio B.A.U. IX 2018 2021 Wola Młynów
12 Horyzont Praga ul. Rodziewiczówny 62 62 18 Cordia Polska Latergrupa Brzeziński Perguł Architekci VIII 2019 2021 Praga-Południe Gocław
13 Puławska 186 Puławska 186 60 60 18 Matexi Brit Plan Q4 2019 2022 Mokotów Ksawerów

Budynki planowane (zatwierdzone)[edytuj | edytuj kod]

Tabela zawiera budynki zatwierdzone o wysokości powyżej 60 metrów, tzn. te które uzyskały pozwolenie na budowę.

Lp. Nazwa Ulica Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
pięter
Inwestor / deweloper Architekt Rok planowanego
rozpoczęcia
Rok planowanego zakończenia Dzielnica Osiedle
1 Kolmex Tower ul. Grzybowska 80/82 180 180 44 Kolmex Studio Arch i Partnerzy, Grupa 5 Architekci[23] Q3 2021 2025 Wola Mirów
2 Skyreach ul. Grzybowska 59[24] 170 167 45 Golub GetHouse Kuryłowicz & Associates Q2 2021 2026 Wola Mirów
3 Chopin Tower ul. Wronia 160 160 Ghelamco Q2 2022 2026 Wola Mirów
4 Port Praski City 1 ul. Sokola / ul. Zamoyskiego / Wybrzeże Szczecińskie 160 160 Port Praski Q1 2025 2030 Praga-Północ Stara Praga
5 Liberty Wola Tower / Radisson RED[25] ul. Grzybowska / ul. Żelazna 140 140 41 Golub GetHouse Arquitectonica International Corporation Q4 2021 2023 Wola Mirów
6 Libero / d. Liberty, B4BKA ul. Burakowska 4 120 120 33 Green Property Group JSK Architekci 2020 2024 Wola Powązki
7 Port Praski City 2 ul. Sokola / ul. Zamoyskiego / Wybrzeże Szczecińskie 120 120 Port Praski Q1 2025 2030 Praga-Północ Stara Praga
8 Port Praski City 3 ul. Sokola / ul. Zamoyskiego / Wybrzeże Szczecińskie 110 110 Port Praski Q1 2025 2030 Praga-Północ Stara Praga
9 Wieżowiec FB Antczak[26] (d. PIN Tower) ul. Mariańska 6 105 105 30 FB Antczak JSK Architekci[27] Q4 2021 2024 Śródmieście Śródmieście Północne
10 100 100 30 Wola Mirów
11 Port Praski City 4 ul. Sokola / ul. Zamoyskiego / Wybrzeże Szczecińskie 100 100 Port Praski Q1 2025 2030 Praga-Północ Stara Praga
12 Polonia Tower ul. Konwiktorska 6 80 80 Polonia Warszawa S.A. Danprojekt Plus Q3 2021 2023 Śródmieście Nowe Miasto
13 Eurocentrum Crown, Holiday Inn al. Jerozolimskie 132 -138 76 76 21 Capital Park JSK Architekci Q3 2022 2025 Ochota Szczęśliwice
14 Apartamentowiec Metexi ul. Grzybowska 37 75 75 18 Matexi AEC Krymow & Partnerzy Q4 2021 2023 Wola Mirów
15 Gdański Garden Station ul. Zygmunta Słomińskiego 60 60 16 Xcity Investment, Polskie Linie Kolejowe, Polskie Koleje Państwowe, Ghelamco SUD Architekt Q1 2022 2028 Śródmieście Muranów

Budynki planowane (niezatwierdzone)[edytuj | edytuj kod]

Tabela zawiera budynki projektowane o wysokości powyżej 75 metrów, tzn. te które nie uzyskały jeszcze pozwolenia na budowę.

Lp. Nazwa Ulica Wysokość
całkowita [m]
Wysokość
do dachu [m]
Liczba
pięter
Inwestor / deweloper Architekt Rok planowanego
rozpoczęcia
Rok planowanego zakończenia Dzielnica Osiedle
1 Wieżowiec Złota I Złota 48/54 245[28] 245 57 PHN, Orbis Q1 2025 2029 Śródmieście Śródmieście Północne
2 Lilium Tower al. Jerozolimskie 79 260 237 70 LIM APA Wojciechowski Q1 2023 2028 Śródmieście Śródmieście Południowe
3 Plater Tower ul. Plater 233 233 60 Senatorska Investment Kuryłowicz & Associates Q4 2022 2026 Śródmieście Śródmieście Północne
4 Centralna Park[29] al. Jerozolimskie 56[30] 200 200 Xcity Investment Q4 2023 2027 Wola Mirów
5 Wieżowiec Złota II Złota 48/54 190[28] 190 54 Q1 2025 2029 Śródmieście Śródmieście Północne
6 Wola Tower[31][32][33] ul. Towarowa / ul. Kotlarska 200 180 45 Nu Semi Mateusz Tanski & Associates Architects Q1 2023 2028 Wola Mirów
7 Nowa Emilia ul. Emilii Plater 51 196 164 40 Globalworth Kuryłowicz & Associates Q4 2022 2026 Śródmieście Śródmieście Północne
8 Srebrna Tower[34]/K-Tower/K2 ul. Srebrna 16 190 190 Srebrna 16 Grupa AT Q4 2022 2026 Wola Mirów
9 Skyliner II ul. Prosta/Towarowa 189 189 Karimpol APA Wojciechowski Q1 2022 2024 Wola Czyste
10 Warsaw One al. Jana Pawła II 15 188 188 45 UBS / Skanska Schmidt Hammer Lassen Q2 2024 2028 Wola Mirów
11 Kaskada Tower al. Jana Pawła II 12 181 170 57 PHN Q4 2024 2028 Śródmieście Śródmieście Południowe
12 Atrium South III ul. Pereca 1 180 180 Skanska PRC Architekci Q2 2021 2024 Wola Mirów
13 Porta Varsovia ul. Emilii Plater / ul. Nowogrodzka 180 180 41 Miasto Stołeczne Warszawa Kontrapunkt V-Projekt Q1 2022 2026 Śródmieście Śródmieście Południowe
14 Roma Tower[35] ul. Emilii Plater / ul. Nowogrodzka 170 170 42 BBI Development NFI Juvenes Projekt Q4 2022 2026 Śródmieście Śródmieście Południowe
15 Jana Pawła II 11 al. Jana Pawła II 11 150 150 AMEW Invest Q1 2025 2029 Wola Mirów
16 Atrium International Tower[36] al. Jana Pawła II 23 135 135 Strabag Real Estate Q2 2022 2025 Wola Mirów
17 Sobieski Tower[37] al. Jerozolimskie, ul. Grójecka, pl. Zawiszy 130 130 Ghelamco Q4 2022 2030 Ochota Stara Ochota
18 Jupiter Tower ul. Towarowa 22 125 125 Echo Investment Kuryłowicz & Associates Q1 2022 2026 Wola Mirów
19 Sienna Tower al. Jana Pawła II, ul. Sienna 120 120 Włodarzewska Q1 2023 2028 Wola Mirów
20 Wieżowiec TSKŻ[38] pl. Grzybowski 12/16 95 95 28 Ghelamco AHR Architects Q1 2021 2026 Śródmieście Śródmieście Północne
21 Wieżowiec WAN / Babka 2 al. Jana Pawła II / Rondo Radosława 92 92 28 WAN ARE stiasny/wacławek Q1 2022 2025 Śródmieście Muranów
22 Grzybowska City Center Apartments ul. Grzybowska 98 75 75 Terra Casa PRC Architekci Q2 2021 2023 Wola Czyste

Budynki zburzone[edytuj | edytuj kod]

Lp. Nazwa Ulica Wysokość Architekt Rok ukończenia budowy Rok wyburzenia Dzielnica Osiedle
1 Sobór św. Aleksandra Newskiego pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 70 Leontij Benois 1912 1926 Śródmieście Śródmieście Północne

Dozwolone dominanty według obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego[edytuj | edytuj kod]

Tabela zawiera dominaty o wysokości powyżej 90 metrów. Lista niekompletna.

Lp. Lokalizacja Oznaczenie Max wysokość Plan
1 Emilii Plater/Świętokrzyska 3.U/MW 245 M.p.z.p. w rejonie Pałacu Kultury i Nauki
2 Emilii Plater/Jerozolimskie 11.U/MW 245 M.p.z.p. w rejonie Pałacu Kultury i Nauki
3 2.U/MW 220 M.p.z.p. w rejonie Pałacu Kultury i Nauki
4 Okopowa/Leszno/Solidarności 1.2.a U-B(U)/U 160 M.p.z.p. rejonu ulicy Towarowej
5 15.U/MW 140 M.p.z.p. w rejonie Pałacu Kultury i Nauki
6 Grzybowska/Wronia (północna) 11A UMW 140 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część północna A
7 Jana Pawła II/Grzybowska 10J U 135 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część północna A
8 Grzybowska/Wronia (zachodnia) 11A UMW 120 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część północna A
9 Pańska/Żelazna 3C UMW 110 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część południowa
10 Grzybowska/Żelazna 14E U(MW) 95 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część północna A
11 Jerozolimskie/Marszałkowska 18.U/UA 90 M.p.z.p. w rejonie Pałacu Kultury i Nauki
12 Grzybowska/Waliców 16A UMW 90 M.p.z.p. rejonu ulicy Żelaznej – część północna A
13 Pokorna/Dawidowskiego 4.9 U 75 M.p.z.p. rejonu Dworca Gdańskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pierwszy w Polsce „drapacz chmur”. „Nowości Illustrowane”. Nr 20, s. 16, 16 maja 1908. 
 2. Nie tylko Atrium. Rozbiórki budynków z lat 90. [ZDJĘCIA] [dostęp 2016-07-10] (pol.).
 3. Krajobraz Warszawski nr 95, grudzień 2008 | Architektura i planowanie przestrzenne, grudzień 2008 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-19].
 4. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2016-07-10].
 5. Ocena aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, Warszawa: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, 2010.
 6. Nowy budynek na Placu Zamkowym w Warszawie. Kontrowersyjny? [dostęp 2016-07-10] (pol.).
 7. Business with Heritage z międzynarodową nagrodą, nowyzabytek.pl [dostęp 2016-07-10] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-10].
 8. Tomasz Szpyt, EurobuildCEE – Otwarcie warszawskiej Iglicy, www.eurobuildcee.com [dostęp 2016-05-13].
 9. PTWP, Warsaw Unit – nowa wieża biurowa Ghelamco, www.propertynews.pl [dostęp 2018-11-23] (pol.).
 10. Gotowy jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie, www.urbanity.pl [dostęp 2021-01-25].
 11. Budują wieżowiec na miejscu fabryki "polskich stenów" – Wola, Śródmieście, tvnwarszawa.tvn24.pl [dostęp 2016-07-09].
 12. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2016-07-09].
 13. Stadion narodowy – projekt JSK Architekci – Sztuka architektury, sztuka-architektury.pl [dostęp 2021-01-25].
 14. Oficjalne otwarcie PRIME Corporate Center, NowaWarszawa.pl [dostęp 2016-05-03] (pol.).
 15. Jesienią pożegnamy Universal. Zastąpi go nowy wieżowiec, NowaWarszawa.pl [dostęp 2016-07-09] (pol.).
 16. „To historyczne wydarzenie”. Świątynia Opatrzności Bożej otwarta po 225 latach, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2016-11-18].
 17. PTWP, Gdański Business Center już otwarty, www.propertynews.pl [dostęp 2016-07-09].
 18. też TP S.A. Office Building, 52 200 m² pow. użytkowej
 19. Ghelamco, The Bridge, www.ghelamco.com [dostęp 2021-07-21] (ang.).
 20. Tomasz Szpyt-Grzegórski, EurobuildCEE – Rozbierają pod wieżowiec, eurobuildcee.com [dostęp 2017-05-16] (ang.).
 21. Skyliner będzie miał niższego "brata", NowaWarszawa.pl [dostęp 2022-03-19] (pol.).
 22. Wieżowiec B4 z pozwoleniem, NowaWarszawa.pl [dostęp 2016-05-03] (pol.).
 23. Kolejny wieżowiec powstanie przy Towarowej, NowaWarszawa.pl [dostęp 2019-02-22] (pol.).
 24. Grupa Wirtualna Polska, Golub GetHouse kupił działkę na Woli pod 160-metrowy wieżowiec mieszkalny, www.money.pl, 8 października 2019 [dostęp 2019-10-09] (pol.).
 25. Radisson RED w Liberty Tower, NowaWarszawa.pl [dostęp 2019-09-02] (pol.).
 26. FB Antczak stawia wieżowiec premium, pb.pl [dostęp 2019-08-23] (pol.).
 27. JSK projektuje wieżowiec w miejscu PIN Tower, NowaWarszawa.pl [dostęp 2019-09-17] (pol.).
 28. a b Dwie wieże przy Złotej 44 – Nieruchomości – NowaWarszawa.pl, nowawarszawa.pl [dostęp 2021-01-25].
 29. Rafał Ostrowski, EurobuildCEE – Wieża z klocków w samym centrum Warszawy, www.eurobuildcee.com [dostęp 2016-05-03].
 30. 200-metrowa wieża ma stanąć przy Centralnym – Wola, tvnwarszawa.tvn24.pl [dostęp 2016-05-03].
 31. 200-metrowy wieżowiec wyrośnie obok Warsaw Trade Tower?, www.urbanity.pl [dostęp 2019-02-22].
 32. Wola Tower powstanie przy Towarowej?, NowaWarszawa.pl [dostęp 2019-02-22] (pol.).
 33. PROJEKTY, MTA [dostęp 2019-02-22] (ang.).
 34. Fakt.pl, Ludzie Kaczyńskiego budują wieżowiec! Kto im pomaga?, 21 maja 2017 [dostęp 2017-05-28] (pol.).
 35. Tomasz Szpyt, EurobuildCEE – Watykan godzi się na wieżowiec w Warszawie, www.eurobuildcee.com [dostęp 2016-05-03].
 36. Atrium International zastąpi wieżowiec? – NowaWarszawa.pl, nowawarszawa.pl [dostęp 2021-02-15].
 37. Kontrowersje wokół nowego wieżowca w Warszawie. Czy są uzasadnione?, WPROST.pl, 10 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-13] (pol.).
 38. Tomasz Szpyt-Grzegórski, EurobuildCEE – Buldożery w byłej siedzibie TSKŻ, eurobuildcee.com [dostęp 2017-04-08] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]