Światowe Dni Młodzieży 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
31. Światowe Dni Młodzieży
Logo
Miejsce Kraków
 Polska
Data 26 lipca31 lipca 2016
Motto Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7)
Poprzednia edycja Rio de Janeiro 2013
 Brazylia

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 lipca – 31 lipca 2016[1] w Krakowie. Informację podał papież Franciszek podczas mszy kończącej 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro[2]. 13 kwietnia 2014 Brazylijska młodzież przekazała Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej reprezentantom Polski[3].

Kandydaci do organizacji[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnymi kandydatami do organizacji Światowych Dni Młodzieży w roku 2016 były: Kraków, Londyn, Ryga i Seul. Zgodnie z przyjętą zasadą, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w wymiarze międzynarodowym naprzemiennie w Europie i na pozostałych kontynentach, spodziewano się, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się najprawdopodobniej w jednym z miast europejskich[4]. Ogłoszenie miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży nastąpiło 28 lipca 2013 w Rio de Janeiro przez papieża Franciszka.

Starania o organizację ŚDM w Krakowie podjął kard. Stanisław Dziwisz. Zostały one poparte przez Konferencję Episkopatu Polski i samorządowców[5].

Będą to drugie po Światowych Dniach Młodzieży 1991 tego typu uroczystości w Polsce.

Starania Krakowa o organizację ŚDM 2016[edytuj | edytuj kod]

 • 27 września 2011 – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik.
   Wypowiedź biskupa[6]:
  Każdy Światowy Dzień Młodzieży jest niezwykle ważnym wydarzeniem duszpasterskim. Wpływa dodatnio na życie religijne środowiska, miasta, które przyjmuje gości. Gdyby kolejne takie spotkanie odbyło się w Polsce, byłoby to rzeczą bardzo dobrą. To ciekawy pomysł, tym bardziej, że Kraków ma duże doświadczenia w przyjmowaniu ogromnej rzeszy pielgrzymów. Potrzebna byłaby współpraca wszystkich diecezji, ale też pomoc finansowa z zewnątrz, bowiem jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Gdyby Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce, odebraliśmy to jako wielkie wyzwanie, ale i szansę dla duszpasterstwa młodzieży.
 • 25 stycznia 2012 – rezolucja krakowskich radnych popierająca starania kard. Dziwisza dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży. Zdaniem radnych wydarzenie to może mieć dwa ważne wymiary. Pierwszy związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata i okazją do pogłębienia wiary. Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie pozycji Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej, okazja na rozpropagowanie innych miejsc pielgrzymkowych w Krakowie, jak Sanktuarium Bożego Miłosierdzia czy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
 • 11 lipca 2012 – prezydent Bronisław Komorowski wystosował do papieża Benedykta XVI list z zaproszeniem do złożenia wizyty w Polsce.
   Fragment oficjalnego zaproszenia prezydenta[9]:
  Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami
 • 15 marca 2013 – kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz bezpośrednio po konklawe, podczas spotkania w Kolegium Kardynałów, zaprosili nowego papieża Franciszka do Polski.
   Wywiad metropolity krakowskiego dla Radia Watykańskiego[10]:
  Podeszliśmy razem z ks. kard. Kazimierzem do Ojca Świętego, żeby mu powiedzieć, że wiadomość o jego wyborze w Polsce wywołała wielki entuzjazm. Oprócz tego zaprosiliśmy Ojca Świętego do odwiedzin naszej ojczyzny z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Dodaliśmy, że w tym samym czasie wypada 1050 lat od chrztu Polski, więc oprócz miejsca spotkania z młodzieżą zawsze Gniezno i Poznań będą oczekiwać na jego przyjazd
  Quote-alpha.png
  Zaproszenie zostało przyjęte, powiedziałbym, z wielką życzliwością
 • 19 marca 2013 – prezydent Bronisław Komorowski podczas krótkiego spotkania z papieżem Franciszkiem w bazylice św. Piotra, bezpośrednio po mszy inaugurującej jego pontyfikat, ponowił zaproszenie Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce[11].
 • 18 lipca 2013 – na pytanie dziennikarza portalu Franciszkanska3.pl o szanse na to, że Kraków będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży kard. Stanisław Dziwisz odpowiedział:
  Quote-alpha.png
  Dlatego właśnie jedziemy do Brazylii, by z ust samego papieża Franciszka usłyszeć zapowiedź, że gospodarzem następnych ŚDM będzie właśnie Kraków
 • 22 lipca 2013 – Wypowiedź kard. Stanisława Dziwisz do uczestników Mszy św. w kościele Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Botafogo:
  Quote-alpha.png
  Przynieście polskie flagi w niedzielę, czeka was niespodzianka
  Prosząc o przyniesienie flag na Mszę kończącą obchody XXVIII Światowego Dnia Młodzieży, pod koniec której papież Franciszek ogłosi miejsce kolejnego ŚDM, metropolita krakowski zaznaczył[13]:
  Quote-alpha.png
  Jest to niespodzianka, ale zapowiedziana. Będziecie musieli wziąć tę niespodziankę na siebie

Przygotowania duchowe[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszego spotkania organizacyjnego 10 września 2013 roku koordynatorów diecezjalnych i lokalnego komitetu organizacyjnego ŚDM ogłoszono wstępny program duchowych przygotowań. Peregrynacja ikony Salus Populi Romani i Krzyża ŚDM rozpocznie się w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku przekazaniem symboli 100 osobowej grupie młodzieży z wszystkich diecezji Polski. 14 kwietnia 2014 ikona i Krzyż znajdą się. w Archidiecezji Poznańskiej, skąd powędrują do następnej diecezji. W każdej diecezji pozostaną ok. 20 dni. Peregrynacja zakończy się w Krakowie. Wizyta ikony i Krzyża oznaczać będzie nie tylko obecność w kościołach i kaplicach, ale także w domach dziecka, poprawczakach, więzieniach dla nieletnich. Szersze przygotowania duchowe obejmą także szkoły i całe parafie.Szczegółowy program przygotowań zaprezentowany będzie podczas Konferencji Episkopatu Polski w październiku 2013 roku, a rozpocznie się od I Niedzieli Adwentu 2013 roku. Przygotowania oparte będą na programie duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz na tematach orędzi papieskich do młodych na trzy najbliższe lata, opublikowanych jesienią 2013 roku. Poinformowano także o nowej inicjatywie „Bilet dla Brata”, która umożliwić ma udział w ŚDM ubogiej młodzieży ze wschodu Europy[14].

Comiesięczna Msza św.[edytuj | edytuj kod]

W kościele Św. Krzyża w Krakowie każdego 16. dnia miesiąca o godz. 18.00 odbywa się uroczysta Msza św. w intencji ŚDM Kraków 2016. Inicjatorem modlitwy jest Krakowskie Diecezjalne Biuro ŚDM przygotowujące młodzież Archidiecezji Krakowskiej do wydarzeń w roku 2016[15].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Termin głównych uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Organizatorzy planują by Światowe Dni Młodzieży odbyły się w ostatnim tygodniu lipca 2016[16]. Papieska Rada ds. Świeckich z organizatorami papieskich pielgrzymek podała nieoficjalnie termin 25 lipca do 1 sierpnia, tą datę ma potwierdzić sam papież Franciszek[17]. 7 marca 2014 kard. Stanisław Dziwisz ogłosił, że papież Franciszek zaakceptował termin spotkania z młodymi i będzie to 26 lipca31 lipca 2016[18].

Miejsce głównych uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Wśród potencjalnych lokalizacji wymienia się: Błonia (wadą tej lokalizacji jest za mała powierzchnia, aby pomieścić wszystkich uczestników),lotnisko w Pobiedniku (wadą tej lokalizacji jest słabe połączenie komunikacyjne) oraz Przylasek Rusiecki[19][20]. Kolejnym możliwym miejscem uroczystości jest teren wojskowy w krakowskich Pychowicach. Na spotkaniu 10 września 2013 roku wymieniono Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jako miejsce celebracji Drogi Krzyżowej[21].

Kardynał Stanisław Dziwisz oświadczył że główne uroczystości odbędą się na Błoniach. Spotkania mają też odbywać się w Parku Jordana, na dwóch stadionach oraz w kampusie uniwersyteckim. Droga krzyżowa miałaby się odbyć wzdłuż Wisły. Organizatorzy planują, że papież mógłby płynąć na statku, a młodzież mogłaby iść bulwarami[22].

Kwestie finansowe[edytuj | edytuj kod]

Obecnie nie są znane wstępne koszty organizacji ani ewentualny udział samorządu i państwa w sfinansowaniu ŚDM. Szacuje się, że koszty wyniosą 200 mln zł[23].

Komitet Organizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Podczas zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze 26 sierpnia 2013 roku, biskupi postanowili, że na czele Ogólnopolskiego Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. stanie kard. Stanisław Dziwisz, a krakowskim komitetem organizacyjnym pokieruje jego biskup pomocniczy Damian Muskus. W skład Ogólnopolskiego Zespołu wejdą także: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk,metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak, i biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

Powołanych zostanie także kilka zespołów roboczych. Wyznaczeni zostaną również diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży[24].

Lokalny Komitet Organizacyjny w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Po spotkaniu 2 września 2013 roku z kard. Stanisławem Dziwiszem, wojewodą małopolskim Jerzym Millerem, prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową, bp Damian Muskus, szef lokalnego komitetu organizacyjnego w Krakowie ,przedstawił wstępny skład sekretariatu ŚDM. Pracami sekretariatu pokieruje ks. prałat Robert Tyrała, a jego zastępcą będzie ks. Mateusz Hosaja; w sekretariacie znajdą się ponadto dwie osoby świeckie. Cały komitet liczył będzie kilkudziesięciu członków zrzeszonych w kilku zespołach roboczych; będzie to komitet wspólny strony kościelnej i władz lokalnych. Tworzenie komitetu potrwa około 1 miesiąca[25].

Przypisy

 1. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016. interia.pl. [dostęp 2014-03-07].
 2. Tomasz Krzyżak: Papież Franciszek wybrał Kraków. www.rp.pl, 28 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 3. Polacy odebrali znaki Światowych Dni Młodzieży. deon.pl. [dostęp 2014-04-13].
 4. Papież ogłosił decyzję: Światowe Dni Młodzieży w Polsce!. niezalezna.pl, 28 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 5. Papież Franciszek ma zaproszenie z Krakowa "wysoko na półce". www.wprost.pl, 9 lipca 2013. [dostęp 2013-07-28].
 6. Bp Tomasik o ŚDM w Polsce: ciekawa inicjatywa i szansa dla duszpasterstwa młodzieży (pol.). magazynfamilia.pl.
 7. Zaproszenie papieża na obchody rocznicy Chrztu Polski ... Papież zaproszony na obchody rocznicy Chrztu Polski (pol.). ewangelizacja.bielsko.pl. [dostęp 2012-01-30].
 8. Przewodniczący Episkopatu rozmawiał z prezydentem (pol.). duchowy.pl. [dostęp 2012-05-04].
 9. Benedykt XVI ponownie zawita do Polski? Prezydent Bronisław Komorowski wysłał oficjalne zaproszenie do Watykanu (pol.). wPolityce.pl. [dostęp 2012-07-12].
 10. Kardynałowie Dziwisz i Nycz zaprosili papieża Franciszka do Polski (pol.). gazetaprawna.pl. [dostęp 2013-03-15].
 11. Komorowski po mszy inauguracyjnej:zaprosiłem papieża do Polski (pol.). onet.pl. [dostęp 2013-03-19].
 12. Komunikat z 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (pol.). episkopat.pl. [dostęp 2013-06-23].
 13. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie! Kardynał Dziwisz: Przynieście polskie flagi! (pol.). dziennik zachodni.pl. [dostęp 2013-07-24].
 14. http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x70482/przygotowania-do-sdm-w-krakowie-nabieraja-tempa/
 15. http://sdm.diecezja.pl/index.php/7-ogloszenia/28-modlitwa-w-intencji-sdm-w-krakowie
 16. ŚDM w Krakowie w 2016 r. – w ostatnim tygodniu lipca (pol.). ekai.pl. [dostęp 2013-10-08].
 17. Kard. Dziwisz o dacie ŚDM w Krakowie. deon.pl, 5 listopada 2013. [dostęp 2013-11-05].
 18. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016. interia.pl. [dostęp 2014-03-07].
 19. http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,14423995,Swiatowe_Dni_Mlodziezy_na_Bloniach_2_0_kolo_Przylasku_.html
 20. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,14372616,Kardynal_Dziwisz__Blonia_i_Lagiewniki_za_male_na_SDM.html
 21. http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x70482/przygotowania-do-sdm-w-krakowie-nabieraja-tempa/
 22. ŚDM 2016 będą na Błoniach (pol.). niezalezna.pl. [dostęp 2013-10-09].
 23. http://ekonomia.opoka.org.pl/aktualnosci/analizy/6766.1,Raport_Money_pl_Ile_beda_kosztowac_Swiatowe_Dni_Mlodziezy_w_Krakowie.html
 24. http://episkopat.pl/dokumenty/5291.1,Komunikat_biskupow_diecezjalnych_z_Jasnej_Gory.htm
 25. http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x70233/spotkali-sie-w-sprawie-sdm/

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]