Becherovka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Becherovka
Becherovka Lemond
Siedziba główna w Karlovych Varach

Becherovka – ziołowy likier z Czech. Zawiera wodę, jakościowy alkohol, naturalny cukier i specyficzną gorzką mieszankę około 32 ziół i przypraw. Została wprowadzona do sprzedaży w 1807.

Zawiera około 38% alkoholu. Becherovkę pije się schłodzoną, zazwyczaj samą, ale można ją także dodawać do różnych drinków.

Od pewnego czasu w sklepach na terenie Czech można także nabyć Becherovka Lemond, odmianę o wyraźnie cytrynowym aromacie, zawierającą 20% alkoholu oraz gorzkawą w smaku Becherovkę Bitter.

Produkcja i receptura[edytuj | edytuj kod]

W dzisiejszych czasach w firmie z Karlowych War tylko dwoje pracowników zna wszystkie tajemnice wyrobu Becherovki i nie należy oczekiwać, by miały być one kiedykolwiek zdradzone publicznie. Tylko ta dwójka ludzi może wejść do pomieszczenia zwanego Drogikamr (nazwa używana już była za czasów Bechera) i raz w tygodniu przygotować mieszankę wielu rodzajów ziół i przypraw. Około trzy czwarte ziół i przypraw pochodzi z zagranicy, niektóre rodzaje rosną też w okolicach Karlovych Var.

Gotowa mieszanka jest przesypywana do worków wykonanych z naturalnych materiałów i na jeden tydzień zanurzana w alkoholu, żeby dokładnie przesiąkła. Powstały ekstrakt miesza się z wodą i cukrem, a następnie wypełnia się nim dębowe beczki. Aby zapewnić jak największy kontakt między beczką a jej zawartością, stosuje się specjalne, ręcznie wykonywane beczki o charakterystycznym owalnym kształcie. Dąb, z którego wykonane są beczki, jest jednym z warunków sukcesu, gdyż nadaje Becherovce specyficzną barwę. Alkohol spędza w beczkach około dwóch miesięcy, potem ich zawartość zlewa się do jednego naczynia i miesza ze sobą. Dopiero wówczas napełnia się nią butelki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1807 Jan Becher, lekarz z Karlowych War, zaczął sprzedawać ziołowy likier według własnej receptury. W roku 1841 jego syn Johann rozpoczął produkcję masową tego trunku. Aż do roku 1945 firma była własnością rodziny. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane. Obecnie zostało sprywatyzowane i znalazło się w rękach spółki Pernod Ricard.

Koktajle alkoholowe z Becherovką[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszym drinkiem jest tzw. Beton, zawierający jako główne składniki Becherovkę i tonik. Często Becherovka mieszana jest też z colą lub z sokiem pomarańczowym.

Znani konsumenci[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym fanem karlovovarskiego alkoholu jest obecny czeski prezydent Miloš Zeman. Swego czasu powiedział o Becherovce: "Becherovka to przyjemna rozkosz, tak o dziesiątej rano jak i późno wieczorem"“.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]