Warszawa Śródmieście (przystanek kolejowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warszawa Śródmieście
Warszawa Śródmieście, peron 3
Warszawa Śródmieście, peron 3
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Dzielnica/osiedle Śródmieście
Data otwarcia 23 czerwca 1949
Informacje kolejowe
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
4
Liczba torów
w ruchu pasażerskim
2
Kasy link= T
Przejścia nadziemne link= T
Przejścia podziemne link= T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Warszawa Śródmieście
Warszawa Śródmieście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Warszawa Śródmieście
Warszawa Śródmieście
Ziemia 52°13′45,61″N 21°00′26,96″E/52,229336 21,007489
Portal Portal Transport szynowy

Warszawa Śródmieście – podziemny przystanek osobowy w Warszawie znajdujący się na warszawskiej linii średnicowej, w miejscu przedwojennego Dworca Głównego istniejącego do 1944 roku. Jeszcze wcześniej w tym miejscu – czyli w północno-zachodnim narożniku ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich – znajdował się Dworzec Wiedeński. Na stacji są automaty biletowe Kolei Mazowieckich i ZTM.

Warszawa Śródmieście widziana z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki

Szybka Kolej Miejska[edytuj | edytuj kod]

Przewoźnik Trasa
SKM S1 OtwockWarszawa ŚródmieścieWarszawa ZachodniaPruszków
SKM S2 Sulejówek MiłosnaWarszawa ŚródmieścieWarszawa ZachodniaWarszawa Lotnisko Chopina
SKM S3 Legionowo Piaski1LegionowoWarszawa Śródmieście /Warszawa Centralna² – Warszawa ZachodniaWarszawa Lotnisko Chopina

1 Wybrane kursy są wydłużone do stacji Legionowo Piaski (obecnie 3 kursy dziennie).

2 Wybrane kursy są przez Warszawę Centralną (z pominięciem stacji Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion).

Koleje Mazowieckie[edytuj | edytuj kod]

Przewoźnik Trasa
Koleje Mazowieckie KM1 Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia–Pruszków-Żyrardów-Skierniewice
Koleje Mazowieckie KM2 Warszawa ZachodniaWarszawa WschodniaSulejówek Miłosna-Mińsk Maz.-Łuków
Koleje Mazowieckie KM3 Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia–Błonie-Kutno
Koleje Mazowieckie KM7 Warszawa ZachodniaWarszawa WschodniaOtwock-Dęblin
Koleje Mazowieckie KM8 Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia–Piaseczno-Skarżysko-Kamienna/Pilawa


Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dworzec Warszawa Śródmieście powstał w 1949 roku (otwarcie nastąpiło 23 czerwca 1949 roku, na miesiąc przed przewidywaną datą), w ramach odbudowy warszawskiej linii średnicowej ze zniszczeń wojennych. Początkowo perony dworcowe mieściły się w wykopie, do którego schodziło się po zadaszonej pochylni prowadzącej z murowanej hali dworcowej.

Począwszy od 1952 roku, w ramach porządkowania rejonu Pałacu Kultury i Nauki, teren dworca stopniowo nakrywano betonową płytą. W latach 1955-1963 wzniesiono nowy dworzec według projektu architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Nowoczesny projekt wnętrz zawierający między innymi kolorowe mozaiki ceramiczne wykonali Wojciech Fangor, Jerzy Sołtan i Zbigniew Ihnatowicz.

Perony Śródmieścia przed remontem który objął między innymi szlifowanie i polerowanie granitowych posadzek

W trakcie budowy dworca w 1963 roku powstał fragment tunelu pieszego w kierunku wschodnim, który miał w przyszłości prowadzić z peronu 2. do stacji metra – pomimo tego, że budowy metra nie było wówczas nawet w odległych planach. W noc sylwestrową 1963/1964, niedługo po oddaniu dworca do użytku, odbył się na nim bal dla warszawiaków, który uwieczniła Polska Kronika Filmowa.

Dworzec składa się z części podziemnej (perony i kasy) oraz dwóch naziemnych pawilonów wejściowych z granitu. Każdy z trzech peronów ma po 2 niezależne wyjścia na powierzchnie (peron 1. i 3. na wysokości pawilonów, peron 2. na swoich końcach), istnieją też dwa przejścia podziemne w tym jedno nieczynne. Czynne łączy wszystkie perony Śródmieścia i Dworca Centralnego, nie prowadząc na powierzchnię, znajduje się ono już kilka pięter pod ziemią. Przewiduje się przejście podziemne do powstałej w 1998 roku stacji warszawskiego metra Centrum, którego budowa ciągle się jednak opóźnia.

Bezpośrednio po oddaniu do użytku, dworzec zachwycał użytkowników swoją estetyką i funkcjonalnością, wynikającą z dużej przelotowości i zastosowania segregacji ruchu pieszego. Dworzec Śródmieście był przez dłuższy czas jedynym miejscem w Polsce, które mogło odgrywać w filmach rolę stacji metra, co zdarzyło się kilkakrotnie.

Lata bez remontów zrobiły jednak swoje. W 2006 roku rozpoczął się remont bardzo już zaniedbanego kompleksu dworcowego, zakończony w styczniu roku 2007. Dworcowi przywrócono z grubsza stan sprzed 40 lat, świadomie rezygnując jednak z daleko idącej modernizacji – w planach na najbliższe lata przewidziano wyburzenie pawilonów naziemnych i budowę centrum handlowego z częścią dworcową. W 2011 roku na dworcu Warszawa Śródmieście zainstalowano windę dla osób niepełnosprawnych i z ciężkim bagażem lub rowerem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na dworcu Śródmieście w 1991 roku nagrano teledysk do słynnego utworu „Wieża Babel” z pierwszego polskiego musicalu „Metro”. Tylko dworzec Śródmieście jako jedyny w kraju przypominał stację metra, które wtedy było jeszcze w budowie. W nagraniu filmowym udział wzięła debiutująca wtedy na scenie muzycznej młodziutka wokalistka Edyta Górniak przyszła wielka gwiazda polskiej piosenki. Nagranie znajduje się w archiwach TVP.

Od kwietnia do sierpnia 2006 roku, w ramach imprezy „Dekarock Antyradia” zorganizowanej przez rozgłośnię, na dachu dworca koncerty zagrały zespoły: T.Love, Oddział Zamknięty, Hey, Strachy na Lachy i Homo Twist.

W wydanej w 2014 roku postapokaliptycznej powieści Kompleks 7215 Bartka Biedrzyckiego został opisany jako jedno z miejsc gdzie po wojnie atomowej znaleźli schronienie ocaleli warszawiacy[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kamil Dróżdż: Bartek Biedrzycki - Kompleks 7215 (pol.). 2014-09-11. [dostęp 2014-10-16].


Warszawa Śródmieście
Linia 448 Warszawa Zachodnia – Warszawa Rembertów
odległość: 0,907 km
Warszawa OchotaBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 1,289 km