Deathmatch Classic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deathmatch Classic (skr. DMC) – wieloosobowa modyfikacja gry komputerowej z gatunku FPSHalf-Life. DMC został wydany po raz pierwszy wraz z patchem numer 1.1.0.7 11 czerwca 2001 roku.

Deathmatch Classic
Half-Life
Producent Valve Corporation
Wydawca Valve Corporation
Dystrybutor Valve Corporation
Seria gier Half-Life
Projektant Jess Cliffe, Minh Le
Data wydania 11 czerwca 2001
Gatunek FPS
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Linux
Strona internetowa

Deathmatch Classic i Quake[edytuj | edytuj kod]

DMC został wydany przez Valve Software jako hołd dla id Software i jest w zasadzie remakiem wieloosobowego trybu Quake'a tejże firmy.

Oryginalne wydanie zawierało pięć map przekonwertowanych z Quake'a. Rozgrywka jest identyczna z deathmatchem z tej gry, właściwie z tymi samymi broniami (nie licząc topora, który został zastąpiony przez jeden ze znaków rozpoznawczych gry Half-Life, łom). Deathmatch Classic również naśladuje fizykę z gry id Software, która pozwala zaawansowanym graczom bardzo przyspieszyć, albo skakać bardzo wysoko przy użyciu sztuczek takich jak bunnyhopping, czy rocket jump.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Domyślna prędkość gry jest w DMC nieco wolniejsza niż w Quake'u. W arsenale można znaleźć bronie od podstawowej strzelby do wyrzutni rakiet i thunderbolta, potężnej broni strumieniowej. Trzy rodzaje bonusów są rozrzucone po mapie, dają one graczowi specjalne umiejętności: poczwórną moc, brak podatności na zranienia i "pierścień cieni", który zamienia postać gracza w, niemalże niewidzialnego, ducha.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Nie korzystając z powszechnej popularności zorientowanych na współpracę drużynową modyfikacji Half-Life'a: Counter-Strike'a i Day of Defeat, DMC znalazło fanów wśród weteranów deathmatchu. Kolejne mapy z Quake'a zostały przerobione dla Deatchmatch Classic właśnie przez nich.

Dużo serwerów oferuje inną modyfikację tej gry nazwaną DMC Pro. Zawiera ona dźwięki w stylu gry Quake, tryb zdobądź flagę oraz alternatywne wersje standardowych map, gdzie dwie najmocniejsze bronie są łatwiej dostępne, łatwiej również zdobyć do nich amunicję. DMC Pro charakteryzuje szaleńcza akcja, gdzie praktycznie jedyną używaną bronią jest wyrzutnia rakiet.

DMC: Source[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2004 producent modyfikacji ogłosił, że zaczyna pracę nad przeniesieniem DMC na silnik Source[1]. Kilku ludzi przyłączyło się do tego projektu, ale został ostatecznie zawieszony[2]. Valve Software nie powiadomiło o żadnych planach konwersji ich gry na ten silnik.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EvilReFlex: It comes! DMC: Source! (ang.). [dostęp 18 maja 2008].
  2. carbon: It comes! DMC: Source! (ang.). [dostęp 18 maja 2008].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]