Artykuł na medal

Armenia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Armenia
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 0
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 0
EuroArmenia.svg
Informacje ogólne
Nadawca Armeńska Telewizja Publiczna (ARMTV)
Rok i miejsce debiutu 2006, Ateny
Liczba udziałów 11 (10 finałów)
Strona internetowa

Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Public Television of Armenia (ARMTV).

Przez pierwsze pięć lat uczestnictwa Armenia zawsze zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce finałowej klasyfikacji[1]. Najlepsze w historii, czwarte miejsce zajęli Sirusho (w 2008 roku) i Aram Mp3 (w 2014), a jedyną ormiańską reprezentantką, która nie zakwalifikowała się do finału, została Emmy, która w 2011 roku z utworem „Boom Boom” zajęła 12. miejsce w rundzie półfinałowej[2].

Armenia zrezygnowała z udziału w konkursie w 2012 roku z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta, spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem (organizatorem konkursu) dotyczącym Górskiego Karabachu[3]. Rok później kraj powrócił do stawki konkursowej[4].

Historia Armenii w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji 2004–2005[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2003 roku pojawiła się informacja o tym, że ormiański nadawca publiczny wyraził chęć udziału w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji[5]. Kilka dni później Sarah Yuen z Europejskiej Unii Nadawców (EBU) zdementowała doniesienia tłumacząc, że krajowa telewizja nie może wystąpić na konkursie, ponieważ nie jest aktywnym członkiem EBU[6]. Po przyznaniu telewizji tytułu członka stowarzyszonego organizacji w lipcu tego roku[7] pojawiły się głosy o potencjalnym udziale kraju w jubileuszowym, 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku[8].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[edytuj | edytuj kod]

Hayko – reprezentant kraju podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku

8 lipca 2005 roku ormiański nadawca publiczny został aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców, cztery dni później potwierdził chęć zadebiutowania podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku[9][10][11]. Pomimo pogłosek o wewnętrznym wyborze Meri Woskanjan na reprezentantkę kraju[12][13], stacja zdecydowała wysłać na konkurs André'a[14]. Specjalna komisja jurorska zdecydowała wewnętrznie także o utworze konkursowym, którym został „Without Your Love[15] (roboczo „Stay with Me”), wyselekcjonowany spośród zgłoszeń nadesłanych do nadawcy. Jak stwierdziła Diana Mnacakanian z ARMTV, szefowa krajowej delegacji[16], na wybór piosenki wpływ miały elementy etniczne zawarte w ścieżce melodycznej, połączone z mieszanką nowoczesnych i krajowych brzmień[17].

Przed występem na Konkursie Piosenki Eurowizji André odbył trasę koncertową po Europie, wystąpił w Polsce, Mołdawii, Rosji, Grecji, Andorze, na Ukrainie, Białorusi i Cyprze[18]. 18 maja wystąpił jako pierwszy w koncercie półfinałowym i zajął w nim szóste miejsce, awansując do finału, który odbył się cztery dni później[19][20]. Wokalista zaprezentował się w nim jako ostatni, 24. uczestnik i ostatecznie zdobył 129 punktów, które przełożyły się na 8. miejsce w ostatecznej klasyfikacji[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do poprzedniego konkursu, reprezentant Armenii na 52. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2007 roku został wybrany poprzez krajowe eliminacje, które odbyły się 23-25 lutego. W każdym z półfinałów zostało zaprezentowanych po dziesięć propozycji, a z każdej rundy do finału zakwalifikowało się po trzech kandydatów – zwycięzca głosowania telewidzów oraz dwóch wykonawców najwyżej ocenionych przez jurorów[22]. W selekcjach wystąpili: Jacklina Tumanian, Hariel Sando, R.P., Nellj Boghosjan, Geuorg Martirosjan, Asta, Arszalujs Sargsjan, Sergej Grigo'rjan, Emmy, Erik, Hayer, Meri Woskanjan (jako jedyna w stawce zaprezentowała dwa utwory), Marianna Howhannisjan, Sarkis Edwards, Karine Asirjan, Hayko, Vo.X, Karina Howhannisjan i Lana Chaczatrjan[23][24]. Do finału zakwalifikowali się: Karina Howhannisjan, Asta, Sergej Grigorjan, Karina Howhannisjan[25], Hayko, Emmy, Karine Asirjan oraz Meri Woskanjan, która z piosenką „Carry Me In” zdobyła tzw. dziką kartę za „bycie popularną w Niemczech oraz brak krewnych w Armenii”[26]. O wyniku zdecydowała jedynie komisja jurorska, która największą liczbę punktów przyznała Haykowi i jego utworowi „Anytime You Need[27][28].

Dzięki wysokiemu miejscu zajętemu przez André rok wcześniej, Hayko nie musiał brać udziału w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji[27]. Wokalista zaśpiewał jako przedostatni, 23. uczestnik podczas rundy finałowej imprezy, która odbyła się 12 maja, i zdobył łącznie 138 punktów, zajmując ostatecznie ósme miejsce w finałowej klasyfikacji[29].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku zmieniły się zasady konkursu[30]. Wszystkie uczestniczące kraje, poza tzw. „Wielką Czwórką” i gospodarzem imprezy, musiały wziąć udział w rundzie półfinałowej[31]. Krajowy nadawca ogłosił, że reprezentantem Armenii podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji została Sirusho[32]. Konkursową propozycję wybrano podczas finału narodowych selekcji, który odbył się 9 marca[33]. Piosenkarka wykonała w nim cztery utwory: „Strong”, „Can’t Control It”, „I Still Breathe” i „Qélé, Qélé”. Komisja sędziowska oraz publiczność za pomocą SMS-ów wybrała ten ostatni, który został trzecią ormiańską propozycją eurowizyjną[34][35].

20 maja odbył się pierwszy półfinał konkursu[36], w którym Sirusho wystąpiła z czternastym numerem startowym. Zdobyła 139 punktów, które zapewniły jej awans do finału z drugiego miejsca[37]. Podczas sobotniego finału 24 maja, utwór „Qélé, Qélé” zdobył 199 punktów, co przełożyło się na 4. miejsce[38].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

W narodowych selekcjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 21 uczestników[39]. Głosami telewidzów oraz komisji sędziowskiej eliminacje wygrały siostry Inga i Anusz Arszakian z utworem „Dżan dżan[40][41], będącym połączeniem muzyki folkowej oraz elementów muzyki nowoczesnej[42].

12 maja siostry wystąpiły jako szóste[43] w pierwszym półfinale konkursu[44] i z piątego miejsca awansowały do finału[45], w którym zakończyły udział na 10. miejscu po zdobyciu 92 punktów, w tym m.in. maksymalnej noty dwunastu punktów od Czech[46].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

15 lutego 2010 roku odbył się finał ormiańskich preselekcji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Swoje kandydatury można było składać do siedziby nadawcy publicznego do 1 lutego[47]. Dziewięć dni później specjalna komisja sędziowska wybrała 10 utworów, które dopuszczono do udziału w krajowych selekcjach[48]. Kilka dni przed finałem z rywalizacji zrezygnowała Sonya, która zgłosiła utwór „Never”[49]. 14 lutego możliwość udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji wygrała Eva Rivas z utworem „Apricot Stone” autorstwa Armena Martirosjana i Karena Kawaleriana[50][51]. Piosenkarka wystąpiła z ostatnim, dziewiątym numerem startowym, a o wynikach zdecydowali zarówno telewidzowie, jak i komisja sędziowska[50].

27 maja Rivas wystąpiła w drugim półfinale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji[52] z drugim numerem startowym[53]. Zdobyła 83 punkty i awansowała do finału z 6. miejsca[54]. Dwa dni później odbył się finał konkursu, w którym wokalistka wystąpiła jako 21[55]. Zakończyła swój udział na 7. miejscu, otrzymując łącznie 141 punktów, w tym maksymalne noty od Izraela, Rosji oraz Holandii[56].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

11 grudnia 2010 roku Aleksan Harutiunian (przewodniczący Rady Radiofonii i Telewizji Armenii) ogłosił, że Emmy została wybrana wewnętrznie reprezentantką kraju podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w niemieckim Düsseldorfie[57]. Rok wcześniej wokalistka brała udział w narodowych selekcjach do konkursu z utworem „Hey (Let Me Hear You Say)”, który wykonała w duecie z Mihranem[57]. 15 stycznia upłynął termin nadsyłania kompozycji konkursowych do siedziby nadawcy publicznego, gdzie ostatecznie napłynęło łącznie ok. 70 kandydatur[58]. Dwa tygodnie przed koncertem selekcyjnym opublikowano nazwiska kompozytorów czterech piosenek, które zostały dopuszczone do rundy finałowej selekcji: DerHova, Apricota (duet: Hajk Harutiunian-Hajk Howhannisjan), Wahram Petrosjan oraz Martin Kesici[59]. Początkowo finał narodowy miał się odbyć 26 lutego, lecz ze względu na śmierć Dawita Bedżaniana, ojca Emmy[60], program przełożono na 5 marca[61]. Podczas niego piosenkarka wykonała 4 utwory: „Ayo” (DerHova), „Hi” (Petrosjan), „Goodbye” (Kesici) oraz „Boom Boom” (Apricota)[61][62], która ostatecznie wygrała eliminacje[63]. Zwycięski utwór otrzymał 41,72% głosów publiczności, dzięki czemu znalazł się na pierwszym miejscu rankingu. Piosenka znalazła się również na szczycie zestawienia jurorskiego[60]. Wyniki wzbudziły kontrowersje[64], a wielu widzów nie zgodziło się z werdyktem komisji sędziowskiej. Domagali się nawet zmiany eurowizyjnej propozycji, a zwycięską uznali jako „pozbawioną sensu”. W specjalnie wydanym oświadczeniu Emmy napisała: „Musimy uszanować zasady preselekcji i zaakceptować to, że zwolennicy jednej z piosenek byli bardziej aktywni niż zwolennicy innej.”[65]. Szef ormiańskiej delegacji eurowizyjnej Gohar Gasparian stwierdził, że „(...) krytyka fanów niszczy dobry wizerunek samej wokalistki, jak i całej Armenii, uważanej za jeden z najlepszych krajów w najnowszej historii Eurowizji.”[60] W teledysku do utworu wystąpił niemiecki bokser ormiańskiego pochodzenia – Arthur Abraham[66].

Przed konkursem odbyły się dwie konferencje prasowe, podczas których Emmy wyjaśniła znaczenie utworu oraz prezentacji[67][68]. Piosenka opowiadała o dziewczynie zakochanej w mężczyźnie, który nie interesuje się niczym poza boksowaniem[69]. 10 maja 2011 roku Emmy wystąpiła jako czwarta[70] podczas pierwszego półfinału 56. Konkursu Piosenki Eurowizji[71]. Cały występ nawiązywał do boksu – Emmy rozpoczęła prezentację na fotelu w kształcie rękawicy bokserskiej, a czterech greckich tancerzy (Petros Zlatkos, Jenia Evgenios Buli, Charalampos Christodulu, Charis Sawwas)[72] ubranych było w szlafroki[69]. Choreografię przygotowała Armine Zarian[73], a wokalnie wsparła wokalistkę Emy Armine Zaryan[72] Utwór „Boom Boom” zdobył 54 punkty, które przełożyły się na 12. miejsce. Do awansu do finału zabrakło utworowi jednego punktu, a w półfinale zremisował z maltańską propozycją „One Life” Glena Velli[74]. Emmy została pierwszą reprezentantką Armenii, która nie zakwalifikowała kraju do rundy finałowej[75].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[edytuj | edytuj kod]

Zespół Dorians podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku

Armenia planowała udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji[76], reprezentant miał zostać wybrany wewnętrznie, a jego nazwisko chciano opublikować przed 18 marca[77]. 7 marca 2012 roku nadawca armeński ogłosił jednak, że kraj nie weźmie udziału w imprezie z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między krajami dotyczącym Górskiego Karabachu[78][3]. Udziałowi sprzeciwili się nawet byli reprezentanci państwa[79][3]. Z powodu rezygnacji po ostatecznym terminie zgłaszania, Europejska Unia Nadawców nałożyła na krajowego nadawcę ARMTV karę finansową równoznaczną połowie stawki eurowizyjnej[80]. Telewizja miała też obowiązek transmitować koncert finałowy bez żadnych zakłóceń, w przeciwnym razie kraj mógł zostać niedopuszczony do udziału w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji[80].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[edytuj | edytuj kod]

Armenia powróciła do konkursu po rocznej przerwie[4]. Na początku 2013 roku pojawiły się spekulacje, że reprezentantką kraju ponownie zostanie Sirusho, która po raz pierwszy wystąpiła w barwach kraju w 2008 roku[81]. Kilka dni później nadawca publiczny ogłosił, że Armenię podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö reprezentował będzie Gorr Sudżian z zespołem Dorians[82][83]. Na początku marca odbył się specjalny program, podczas którego został wybrany eurowizyjny utwór dla reprezentanta. Dorians wykonał cztery piosenki: „Toy Planet”, „No Time”, „Lying” oraz „Lonely Planet[84], który wygrał finał konkursu[85][86].

16 maja Dorians wystąpił w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji[87] z jedenastym numerem startowym[88]. Awansował do sobotniego finału z siódmego miejsca[89]. Runda finałowa odbyła się 18 maja[90], zespół zaprezentował się w niej jako dwunasty w kolejności[91] i zajął ostatecznie 18. miejsce z 41 punktami na koncie[92].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014[edytuj | edytuj kod]

Aram Mp3 podczas występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku

22 listopada 2013 roku krajowy nadawca potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[93], a podczas sylwestrowego programu Big Night’s Gala TV Show poinformował, że kraj reprezentować będzie Aram Mp3[94][95]. Premiera jego konkursowego utworu „Not Alone” odbyła się 14 marca 2014 roku[96].

Aram Mp3 wystąpił 6 maja jako pierwszy[97] podczas pierwszego półfinału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji[98] i ostatecznie zakwalifikował się do finału z czwartego miejsca[99][100]. W rundzie finałowej, która odbyła się cztery dni później, wokalista wystąpił z siódmym numerem startowym[101] i zakończył swój udział na czwartym miejscu, otrzymując łącznie 174 punkty, w tym maksymalne noty od Austrii, Francji oraz Gruzji[102].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[edytuj | edytuj kod]

Genealogy podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku

We wrześniu krajowy nadawca potwierdził udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wiedniu[103]. W lutym stacja ogłosiła, że podczas widowiska w barwach kraju zaprezentuje się zespół Genealogy z utworem „Face the Shadow”. W skład formacji weszło sześciu wokalistów, a każdy z nich reprezentował inny kontynent[104][105]. Zgodnie z zapowiedziami, projekt był nawiązaniem do setnej rocznicy ludobójstwa dokonanego przez Imperium Osmańskie, które przyczyniło się do powstania diaspory ormiańskiej na całym świecie. Zaproszenie piosenkarzy z różnych zakątków świata miało symbolizować „miłość, pokój i tolerancję”, a także „zjednoczenie na scenie wszystkich Ormian”, których przodkowie rozproszyli się po wszystkich kontynentach po 1915 roku[106][107].

W skład zespołu weszli: Essaï Altounian (reprezentujący w projekcie Europę)[108], Tamar Kaprelian (Amerykę)[109], Vahe Tilbian (Afrykę)[110], Stephanie Topalian (Azję)[111], Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian (Australię)[112] i mieszkająca na co dzień w Armenii Inga Arszakian, która reprezentowała kraj podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku[113][106].

12 lutego premierę miała konkursowa propozycja zespołu, której autorami zostali Armen Martiroszan i Inna Mkrtchyan[113][106]. W marcu formacja zmieniła tytuł swojej piosenki na „Face the Shadow[114]. 19 maja zespół zaprezentował swój utwór jako drugi w kolejności w pierwszym półfinale i zakwalifikował się do finału[115][116][117], w którym zajął ostatecznie 16. miejsce z 34 punktami na koncie[118][119].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[edytuj | edytuj kod]

W połowie września 2015 roku krajowy nadawca potwierdził chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji i ogłosił, że nazwisko reprezentanta tego kraju zostanie podane 13 października 2015[120][121]. Ostatecznie została nią piosenkarka Iweta Mukuczian[122]. 2 marca odbyła się premiera jej konkursowej piosenki – „LoveWave[123].

10 maja piosenkarka wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zakwalifikowała się do finału[124][125].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich ormiańskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach[2].

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2006 André Without Your Love 8 129 6 150
2007 Hayko Anytime You Need 8 138 Top 10
2008 Sirusho Qélé, Qélé 4 199 2 139
2009 Inga & Anusz Dżan dżan 10 92 5 99
2010 Eva Rivas Apricot Stone 7 141 6 83
2011 Emmy Boom Boom 12 54
2012 brak reprezentanta
2013 Dorians Lonely Planet 18 41 7 69
2014 Aram Mp3 Not Alone 4 174 4 121
2015 Genealogy Face the Shadow 16 34 7 77
2016 Iweta Mukuczian LoveWave 7 249 2 243
2017 Arcwik Fly with Me 18 79 7 152
2018 Sewak Chanaghjan Qami

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

     Ostatnie miejsce

Historia głosowania w finale (2006–2017)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Armenia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw ormiańscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[126].

Kraje, którym Armenia przyznała najwięcej punktów:

Lp. Kraj Punkty
1  Rosja 109
2  Grecja 75
 Gruzja
4  Ukraina 66
5  Francja 60

Kraje, od których Armenia otrzymała najwięcej punktów:

Lp. Kraj Punkty
1  Gruzja 93
2  Rosja 91
3  Francja 86
4  Bułgaria 80
5  Grecja 71

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody są: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[127].

Nagrody przyznawane są obecnie w trzech kategoriach[127]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Spis poniżej uwzględnia ormiańskich zdobywców Nagrody im. Marcela Bezençona[128]:

Nagroda Fanów (zwycięzcę wybrali czytelnicy portalu Poplight)

Rok Wykonawca Piosenka Autor(zy)
2008 Sirusho Qélé, Qélé H.A. Der-Hovagimian
Siranusz Harutjunjan

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Glen Webb: A short but successful Armenian history (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-08-05. [dostęp 2013-03-01].
 2. a b Armenia in Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01].
 3. a b c Maciej Błażewicz: Armenia poza Eurowizją. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-03-07. [dostęp 2013-03-01].
 4. a b Marcin Paluszkiewicz: Powrót Armenii (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-11-05. [dostęp 2013-03-01].
 5. Oliver Rau: 'Armenia to participate in Song Contest 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-07-19. [dostęp 2013-10-10].
 6. Sietse Bakker: Armenia not to participate in 2004 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-07-29. [dostęp 2013-10-10].
 7. Roel Philips: EBU: Armenia becomes Associate Member (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-14. [dostęp 2014-12-19].
 8. Roel Philips: Armenia plans to join the Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-10. [dostęp 2013-10-28].
 9. Roel Philips: Armenia and Georgia ready for Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-07-08. [dostęp 2013-11-06].
 10. Roel Philips: Armenia intends to participate in Athens (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-07-12. [dostęp 2013-11-06].
 11. Sietse Bakker: Athens 2006: Armenia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-04-03. [dostęp 2014-07-07].
 12. Sietse Bakker: 'Meri Voskanian to represent Armenia' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-01-05. [dostęp 2014-07-07].
 13. Sietse Bakker: UPD Confusion about Armenian selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-01-07. [dostęp 2014-07-07].
 14. Sietse Bakker: Andre to represent Armenia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-01-20. [dostęp 2014-07-07].
 15. Edwin van Gorp: Song title for Armenia revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-02-08. [dostęp 2014-07-07].
 16. Sietse Bakker: Meet Diana Mnatsakanyan from Armenia! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-05-11. [dostęp 2014-07-20].
 17. Sietse Bakker: Armenia ready for Eurovision fever (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-02-07. [dostęp 2014-07-07].
 18. W Atenach dam z siebie wszystko - wywiad z Andre, reprezentantem Armenii (pol.). www.eurowizja.org. [dostęp 2014-07-07].
 19. Eurovision Song Contest 2006 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-20].
 20. Sietse Bakker: Running order decided! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2006-03-21. [dostęp 2014-07-07].
 21. Eurovision Song Contest 2006 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-20].
 22. Zlatko Iker: Armenia: National final on February 25th (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-13. [dostęp 2014-07-20].
 23. Zlatko Iker: Armenia: Complete semi finals line-up (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-15. [dostęp 2014-07-20].
 24. Stella Floras: Armenia launches Eurovision site (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-20. [dostęp 2014-07-20].
 25. Marcus Klier: Armenia: the first three qualifiers (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-23. [dostęp 2014-07-20].
 26. Marcus Klier: Armenia: results of the second semi final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-24. [dostęp 2014-07-20].
 27. a b Marcus Klier: Hayko for Armenia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-02-25. [dostęp 2014-07-20].
 28. Hayko z Armenii (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2007-02-25. [dostęp 2013-03-01].
 29. Eurovision Song Contest 2007 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-20].
 30. Sietse Bakker: Two Semi-Finals Eurovision Song Contest in 2008 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2007-10-01. [dostęp 2013-06-22].
 31. Simon Storvik-Green: Countdown to Baku – Belgrade 2008 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-04-04. [dostęp 2013-06-22].
 32. Sirusho z Armenii (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2007-11-14. [dostęp 2013-03-01].
 33. Marco Brey: Armenia: Sirusho’s song selected tonight (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-08. [dostęp 2013-06-22].
 34. Qele Qele. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2008-03-09. [dostęp 2013-03-01].
 35. Marco Brey: Armenia: Sirusho to sing Qele Qele in Belgrade (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-03-08. [dostęp 2013-06-22].
 36. Sietse Bakker: Semi-Final Allocation Draw: the outcome! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-01-28. [dostęp 2013-06-22].
 37. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 38. Eurovision Song Contest 2008 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 39. Marco Brey: Armenia to find successor to Sirusho tonight (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 40. Marco Brey: Armenia decided – Inga & Anush to Moscow (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 41. Jarmo Siim: Armenia: Sisters performing together (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-29. [dostęp 2013-06-22].
 42. Marcin Kośmider: Armenia wybrała (ang.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2009-02-15. [dostęp 2013-03-01].
 43. Jarmo Siim: Moscow 2009: Draw for the Running Order completed! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-16. [dostęp 2013-06-22].
 44. Sietse Bakker: The Semi-Final Allocation Draw results! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2013-06-22].
 45. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 46. Eurovision Song Contest 2009 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 47. Marco Brey: Armenia: Rules for national final published (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-12-18. [dostęp 2013-06-22].
 48. Marco Brey: Armenian finalists announced (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-04. [dostęp 2013-06-22].
 49. Marco Brey: Tonight: Armenia to select Eurovision entry (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-14. [dostęp 2013-06-22].
 50. a b Marco Brey: Eva Rivas to represent Armenia!. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-14. [dostęp 2013-06-24].
 51. Krzysztof Stefaniak: Apricot Stone do Oslo! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2010-02-15. [dostęp 2013-06-24].
 52. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2013-06-24].
 53. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-06-24].
 54. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 55. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 56. Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 57. a b Marco Brey: It’s Emmy for Armenia! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-12-12. [dostęp 2013-06-22].
 58. Maciej Błażewicz: Wielkie BOOM w Düsseldorfie (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-23. [dostęp 2013-03-01].
 59. Andreas Schacht: Armenia chooses on the 26th of February (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-02-13. [dostęp 2013-06-22].
 60. a b c Maciej Błażewicz: Boom Boom numerem 1 (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-10. [dostęp 2013-03-01].
 61. a b Maciej Błażewicz: Emmy z tytułami. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-02-21. [dostęp 2013-03-01].
 62. Marco Brey: Emmy to sing „Boom Boom” in Düsseldorf! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-05. [dostęp 2013-06-22].
 63. Maciej Błażewicz: Zaskoczenie w Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-05. [dostęp 2013-03-01].
 64. Andreas Schacht: Emmy goes boom boom for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-26. [dostęp 2013-06-22].
 65. Maciej Błażewicz: Fani nie chcą Boom Boom (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-07. [dostęp 2013-03-01].
 66. Maciej Błażewicz: Glen, Mika i Senit spotkali się w Armenii (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2011-03-29. [dostęp 2013-03-01].
 67. NDR Press: Emmy (Armenia) 1st Press Conference (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-01. [dostęp 2013-06-22].
 68. NDR Press: Emmy (Armenia) 2nd press conference (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-05. [dostęp 2013-06-22].
 69. a b Jarmo Siim: Artists arriving – join the excitement backstage (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-06-22].
 70. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-06-22].
 71. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-06-22].
 72. a b Armenia - 2011 (ang.). W: Diggiloo [on-line]. www.diggiloo.net. [dostęp 2014-07-07].
 73. Marco Brey: Emmy enters the boxing ring for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-05. [dostęp 2013-06-22].
 74. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22].
 75. VIDEO: Eurovision Final to be Without Armenia This Year (ang.). W: ePress [on-line]. www.espress.am, 2011-05-11. [dostęp 2013-06-24].
 76. Maciej Błażewicz: Armenia potwierdza udział w Eurowizji (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-01-17. [dostęp 2013-03-01].
 77. Maciej Błażewicz: Armenia wybierze wewnętrznie. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-01-28. [dostęp 2013-03-01].
 78. Резолюция СБ ООН № 822 от 30 апреля 1993 года. [dostęp 2013-02-13].
 79. Maciej Błażewicz: Gwiazdy Eurowizji przeciwko udziałowi Armenii. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-02-27. [dostęp 2013-03-01].
 80. a b Maciej Błażewicz: ARMTV ukarane przez EBU. W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2012-05-03. [dostęp 2013-03-01].
 81. Marco Brey: Sirusho again for Armenia? (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-11. [dostęp 2013-03-01].
 82. Marco Brey: Gor Sujyan will represent Armenia! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-22. [dostęp 2013-03-01].
 83. Marcin Paluszkiewicz: Gor Sujyan do Malmö (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2013-01-22. [dostęp 2013-03-01].
 84. Marco Brey: Watch tonight: The Armenian final! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-03-02. [dostęp 2013-05-24].
 85. Gor Sujyan to sing „Lonely Planet” for Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-03-04].
 86. Tomasz Piątkowski: Finał w Armenii – UPD (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2013-03-02. [dostęp 2013-03-01].
 87. Jarmo Siim: Draw results: Who’s in which Semi-Final? (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-01-17. [dostęp 2013-05-24].
 88. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-24].
 89. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24].
 90. Jakov Leon: We have our first ten finalists! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 91. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14].
 92. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18].
 93. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Armenia confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 94. Marco Brey: Armenian representative announced on December 31st (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-12-24. [dostęp 2013-12-25].
 95. Olena Omelyanchuk: Aram Mp3 to represent Armenia in Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-01-02. [dostęp 2014-01-01].
 96. Marco Brey: Aram MP3 to sing "Not Alone" for Armenia (pol.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-14].
 97. Jarmo Siim: Running order for Eurovision Semi-Finals decided (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-03-24. [dostęp 2014-07-19].
 98. Victor M. Escudero: Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final? (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-01-20. [dostęp 2014-07-19].
 99. Gordon Roxburgh: The ten winners from tonight's show (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-05-06].
 100. Marco Brey: First Semi-Final: Meet the winners at the press conference! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-07-19].
 101. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-09. [dostęp 2014-07-19].
 102. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). www.eurovision.tv. [dostęp 2014-05-11].
 103. Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: ARMTV confirms participation in Eurovision 2015 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-09-14. [dostęp 2014-11-11].
 104. Marco Brey: Armenia to be represented by Genealogy! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-11. [dostęp 2015-01-16].
 105. «Եվրատեսիլ-2015»-ին Հայաստանը կներկայանա նոր խմբով ու նոր ձեւաչափով (orm.). 1tv.am, 2015-02-11. [dostęp 2015-02-14].
 106. a b c Marcin Rainczuk: Armenia – Zespół Genealogy dostaje bilet do Wiednia! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-02-11. [dostęp 2015-02-15].
 107. Sergiusz Królak: Poznaliśmy skład zespołu Genealogy oraz ich utwór (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-03-12. [dostęp 2015-03-13].
 108. Marco Brey: Armenia: First artist of Genealogy known! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-03-12].
 109. Marco Brey: Armenia: Second artist of Genealogy known! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-03-12].
 110. Marco Brey: Armenia: Third artist of Genealogy known! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-03-12].
 111. Marco Brey: Armenia: Fourth artist of Genealogy known! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-03-12].
 112. Marco Brey: Armenia: Fifth artist of Genealogy known! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-03-12].
 113. a b Marco Brey: Armenia: Watch the video of "Don't Deny" (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-03-12. [dostęp 2015-03-12].
 114. Jarmo Siim: Armenia changes song title (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-03-17. [dostęp 2015-04-01].
 115. Полина Гагарина вышла в финал "Евровидения-2015" (ros.). ria.ru, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-19].
 116. Tomasz Piątkowski: Eurowizja 2015: Poznaliśmy pierwszych finalistów! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20].
 117. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20].
 118. Eurovision Song Contest 2015 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-26].
 119. Szwed zwycięzcą konkursu Eurowizji. Gwizdy dla Rosjanki, Polka daleko w tyle (pol.). W: TVN24 [on-line]. www.tvn24.pl, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-26].
 120. Marco Brey: Who will represent Armenia in 2016? (ang.). eurovision.tv, 2015-09-25. [dostęp 2015-10-08].
 121. Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: AMPTV confirms participation in Eurovision 2016 (ang.). esctoday.com, 2015-09-25. [dostęp 2015-09-26].
 122. Marco Brey: Iveta Mukuchyan to represent Armenia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-10-13. [dostęp 2015-10-13].
 123. Marco Brey: Armenia: Iveta Mukuchyan to sing LoveWave (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19].
 124. Gordon Roxburgh: Eurovision Song Contest 2016 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12].
 125. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12].
 126. Points to and from ARMENIA (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-24].
 127. a b Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 128. Stella Floras: The 2008 Bezençon Awards winners (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2008-05-27. [dostęp 2013-06-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]