Imré Ungár

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Imré Ungár
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1909
Budapeszt
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1972
Budapeszt
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna

Imré Ungár (ur. 23 stycznia 1909 w Budapeszcie; zm. 22 listopada 1972 w Budapeszcie) – węgierski pianista; laureat II nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

W wieku zaledwie trzech lat stracił wzrok. Mimo to, uczył się gry na fortepianie m.in. u Istvána Thomana, który sam był uczniem Ferenca Liszta. Przez kilka lat studiował w Akademii Muzycznej w Budapeszcie. W 1926 zwyciężył w Konkursie Młodych Talentów w Budapeszcie. Już w wieku szesnastu lat dawał liczne koncerty na Węgrzech i w innych krajach.

Konkurs Chopinowski[edytuj | edytuj kod]

W 1932 roku wystąpił na II Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Po etapie finałowym okazało się, że zgromadził 345 punktów – tyle samo, co Alexander Uninsky. Regulamin tamtego Konkursu przewidywał, że w takiej sytuacji o zwycięstwie musi zdecydować losowanie. W wyniku zastosowania tej procedury zwyciężył Uninsky, a Ungár zajął II miejsce.

Występy Ungára na Konkursie Chopinowskim chwalili m.in. kompozytorzy Stanisław Niewiadomski i Felicjan Szopski oraz krytyk muzyczny Piotr Rytel.

Dalsza kariera[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie na konkursie występował w wielu krajach. W 1935 grał w Stanach Zjednoczonych. Do Polski powracał wielokrotnie, m.in. w 1936, gdy wystąpił we Lwowie, Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

W czasie drugiej wojny światowej przebywał początkowo w Holandii, ale w 1943 roku powrócił do Budapesztu. Po wojnie kontynuował działalność artystyczną, a także został profesorem w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Jednym z jego uczniów był Tadeusz Żmudziński (laureat XII nagrody na IV Konkursie Chopinowskim).

W 1955 zasiadał w jury V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Dysponował rozległym repertuarem, w którym znajdowały się utwory Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Béli Bartóka, Zoltána Kodály'a, Ferenca Liszta, Josepha Haydna i Fryderyka Chopina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]