Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu
Awers
Awers wzoru odznaki
Rewers
Rewers wzoru odznaki
Baretka
Baretka
Ustanowiono

16 marca 2001

Święto

Święto Biura Ochrony Rządu

Wielkość

47 × 37 mm

Kruszec

metal

Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 16 marca 2001 w formie odznaki honorowej udzielanej przez Szefa Biura Ochrony Rządu jako wyróżnienie dla funkcjonariuszy BOR, którzy wzorowo wykonują obowiązki, przejawiają inicjatywę w służbie lub doskonalą kwalifikacje zawodowe. Odznaka może być przyznana funkcjonariuszowi nie więcej niż trzykrotnie, a kolejne przyznanie odznaki nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od poprzedniego przyznania.

Odznakę honorową stanowi podwójny pierścień, wpisany w owal o wymiarach 47 × 37 mm. Między pierścieniami na polu z granatowej emalii jest umieszczony złocony napis „BIURO OCHRONY RZĄDU”. Wewnątrz pierścienia, na polu z szafirowej emalii, umieszczony jest srebrzony i oksydowany wizerunek sokoła trzymającego w szponach tarczę herbową z emalii w barwach narodowych. Wymiary odznaki wynoszą 47 × 37 mm, średnica zewnętrznego pierścienia — 37 mm, a pierścienia wewnętrznego — 32 mm. Na rewersie znajduje się grawerowany napis „Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu”.

Odznaka honorowa wykonana jest z metalu i zawieszona na metalowej przywieszce długości 40 mm i szerokości 10 mm, z dwoma paskami z czerwonej emalii, długości 3 mm i szerokości 10 mm, umieszczonymi od brzegu przywieszki po obydwu stronach, oraz z symetrycznym względem środka paskiem wykonanym z granatowej emalii, długości 16 mm i szerokości 10 mm. Pomiędzy paskami czerwonymi a paskiem granatowym znajdują się paski z białej emalii, o długości 9 mm i szerokości 10 mm.

Odznaka noszona jest na kurtce munduru na środku lewej górnej kieszeni, między guzikiem klapki a dolną krawędzią.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Odznaką Honorową Biura Ochrony Rządu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]