Medal Virtus et Fraternitas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Virtus et Fraternitas
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 9 listopada 2017
pierwsze nadanie:
19 czerwca 2019
Wielkość ø 36 mm
Kruszec metal srebrzony i oksydowany
Powyżej Krzyż Wolności i Solidarności
Poniżej Złoty Krzyż Zasługi

Medal Virtus et Fraternitas (Cnota i Braterstwo) – polskie państwowe odznaczenie cywilne ustanowione na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Medal jest nagrodą dla osób zasłużonych w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r. Do otrzymania medalu nie mają prawa osoby, które uczestniczyły w ww. zbrodniach.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci ww. Instytutu; zaś w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych stale za granicą – dodatkowo po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Medalu Virtus et Fraternitas jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 36 mm, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na medalu umieszczony jest wypukły wizerunek orła państwowego, w otoku z majuskułowym, wypukłym napisem u góry VIRTUS ET FRATERNITAS (CNOTA I BRATERSTWO), a poniżej z dwiema wypukłymi, skrzyżowanymi, stylizowanymi gałązkami palmowymi. Na odwrotnej stronie medalu widnieje personifikacja Polonii – stylizowana postać kobiety w świetlistych zdobieniach sugerujących anielskie skrzydła, trzymająca w prawej ręce włócznię w kształcie włóczni św. Maurycego, a w lewej wieniec laurowy. W otoku umieszczony jest wypukły, majuskułowy napis będący cytatem słów Jana Pawła II: CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA.

Medal zawieszony jest na purpurowej, rypsowej wstążce szerokości 36 mm, z dwoma złocistymi prążkami szerokości 4 mm, umieszczonymi w odległości 4 mm od brzegów wstążki.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Medalem Virtus et Fraternitas.

Pierwsze nadania medalu miały miejsce 19 czerwca 2019. Otrzymali je wówczas[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prezydent wręczył Medale Virtus et Fraternitas. prezydent.pl, 19 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r. poz. 213);
  • Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz.U. z 2018 r. poz. 2076).