Odznaka Honorowa imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka Honorowa im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”
Awers
Awers
Ustanowiono

5 kwietnia 2011

Wielkość

Ø 32 mm

Kruszec

tombak srebrzony i oksydowany

Odznaka Honorowa imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”polskie odznaczenie resortowe, ustanowione 5 kwietnia 2011 rozporządzeniem Rady Ministrów, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za zasługi położone dla ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaka może być nadana funkcjonariuszom oraz pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za szczególne osiągnięcia w służbie lub pracy na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego, w uznaniu:

 • szczególnego zaangażowania w inicjowanie i organizowanie działań mających na celu podnoszenie sprawności ABW w realizacji jej ustawowych zadań;
 • wykonywania zadań w warunkach szczególnie trudnych;
 • dokonania czynu świadczącego o szczególnej odwadze lub męstwie;
 • działalności na rzecz ABW lub wspierania jej pozycji lub działalności na forum międzynarodowym.

Odznaka może być ponadto nadawana także innym osobom za działanie na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego.

Odznakę nadaje Szef ABW z własnej inicjatywy lub na wniosek:

 • kierownika jednostki organizacyjnej ABW – funkcjonariuszom i pracownikom ABW;
 • ministra lub kierownika urzędu centralnego – pozostałym osobom.

Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tej samej osobie jeden raz.

Może być nadana pośmiertnie.

Odznakę nadaje się z okazji Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) lub z okazji Święta ABW (6 kwietnia).

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt koła o średnicy 32 mm. Pole koła dzielone symetrycznie, trójdzielnie w słup; środkowe pole nieznacznie przesunięte względem skrajnych pól do dołu. W centrum koła, na przedniej stronie odznaki, znajduje się wizerunek orła w koronie, ustalony dla godła ABW, wspartego na pofałdowanej wstędze. Pod wstęgą w trzech wierszach dewiza: POZNAWAJMY / WROGÓW / I CZUWAJMY, zaś pod nią mniejszymi literami w jednym wierszu napis: GEN. ROWECKI „GROT”. Wykonana jest z tombaku srebrzonego i oksydowanego, skrajne pola emaliowane – pole lewe na biało, zaś pole prawe na czerwono. Całość – lekko puklowana (zdobnicze półkoliste lub łezkowate guzki). Na odwrocie wybijany jest kolejny numer odznaki.

Odznakę mocuje się do ubioru gwintowanym bolcem z nakrętką.

Na mundurze funkcjonariusz ABW nosi odznakę na środku lewej kieszeni kurtki. Na ubraniu cywilnym odznakę nosi się w lewej klapie marynarki.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze odznaki nadano 6 kwietnia 2011 r. – otrzymali je, z rąk gen. bryg. Krzysztofa Bondaryka, byli szefowie kontrwywiadu[1]:

Ponadto pośmiertnie otrzymali je[1]:

Wśród kolejnych odznaczonych znaleźli się m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Odsłonięcie pomnika „GROTA” w Centralnym Ośrodku Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2012-09-28. [dostęp 2013-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-20)].
 2. płk Dariusz Łuczak. Strona ABW. [dostęp 2013-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-23)].
 3. płk Kazimierz Mordaszewski. Strona ABW. [dostęp 2013-03-27].
 4. Wiceszef ABW złożył dymisję. Wprost, 2012-04-05. [dostęp 2013-03-27].
 5. Wręczono Odznakę Honorową (Andrzej Kosnarewicz). Lubuskie.pl - RSS, 2013-02-18. [dostęp 2013-03-27].
 6. Prokurator Krajowy otrzymał Odznakę Honorową od Szefa ABW. pk.gov.pl, 9 sierpnia 2017. [dostęp 2017-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-10)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota”, określenia jej wzoru oraz zasad nadawania i noszenia (Dz.U. z 2011 r. nr 72, poz. 386)