Przejdź do zawartości

Odznaka honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”
Awers
Awers i rewers wzoru odznaki
Ustanowiono

22 października 1997

Wielkość

∅ 32 mm

Kruszec

metal w kolorze srebrnym

Powiązane

Odznaka „Za zasługi dla Transportu PRL”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 22 listopada 2000 roku przez Radę Ministrów jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przeznaczone dla tych pracowników transportu, którzy szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju tej dziedziny gospodarki narodowej.

Opis odznaki

[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt medalu o średnicy 32 mm. Odznaka jest wykonana z metalu o kolorze srebrnym, na środku umieszczony jest kontur obszaru Polski z napisem „ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RP”. Na rewersie umieszczony jest napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”. Medal zawieszany jest na prostokątnej zawieszce, o wymiarach 32 × 8 mm, pokrytej w połowie białą, w połowie czerwoną emalią, na której środku, na czerwono emaliowanej tarczy, jest umieszczony orzeł w kolorze srebrnym, według wzoru określonego w przepisach o godle państwowym.

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 1997 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 1997 r. nr 122, poz. 772)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2000 r. nr 102, poz. 1096)