Odznaka honorowa „Za zasługi dla budownictwa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka honorowa
„Za zasługi dla budownictwa”
Awers
Awers wzoru odznaki
Ustanowiono

30 listopada 1999

Dewiza

ZA ZASŁUGI DLA BUDOWNICTWA

Wielkość

∅ 30 mm

Kruszec

metal w kolorze złotym

Powiązane

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”

Odznaka honorowa „Za zasługi dla budownictwa” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 30 listopada 1999 i nadawane przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznawane pracownikom architektury i budownictwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie architektury i budownictwa, a także innym osobom za osiągnięcia lub zasługi w tej dziedzinie. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz. Zastąpiła Odznakę honorową „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”.

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 30 mm i jest wykonana z metalu w kolorze złotym. W środku jest umieszczona płaskorzeźba przedstawiająca fragment stylizowanego muru z cegieł. Nad płaskorzeźbą jest umieszczony napis „ZA ZASŁUGI DLA BUDOWNICTWA”. Medal jest zawieszony na zawieszce o wymiarach 30 × 10 mm, która ma kształt wstążki pokrytej w połowie białą, w połowie czerwoną emalią. Na środku wstążki, na czerwono emaliowanej tarczy, jest umieszczony orzeł w kolorze srebrnym według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej stronie zawieszki jest umocowane zapięcie.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką honorową „Za zasługi dla budownictwa”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2016 r. poz. 1650)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla budownictwa”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2013 r. poz. 102)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla budownictwa", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2002 r. nr 54, poz. 471)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1999 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla budownictwa", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz.U. z 2000 r. nr 1, poz. 2)
  • Uchwała nr 94 Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1986 r. zmieniająca uchwały w sprawie ustanowienia odznak honorowych "Za zasługi dla gospodarki przestrzennej" oraz "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" (M.P. z 1986 r. nr 19, poz. 136)
  • Uchwała nr 84 Rady Ministrów z dnia 28 maja 1985 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" (M.P. z 1985 r. nr 13, poz. 98)