Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”
Awers
Awers odznaki
Baretka
Baretka
Ustanowiono

14 października 2003

Dewiza

ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH

Wielkość

∅ 33 mm

Kruszec

metal w kolorze brązowym

Powiązane

Odznaka „Za zasługi dla finansów PRL”,
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości RP

Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w formie odznaki honorowej będącej zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem nadawanym pracownikom urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz jednostek organizacyjnych podległych mu lub nadzorowanych przez niego, a także innym osobom, które przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju finansów publicznych. Ustanowiona rozporządzeniem z 14 października 2003. Przyznawana jest przez ww. ministra.

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 33 mm, wykonanego z metalu w kolorze brązowym. W górnej części awersu widnieje na tarczy herbowej srebrny orzeł, po jego bokach litery RP z ornamentem roślinnym. Poniżej napis w trzech wierszach – ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH, pod napisem ornament. Na rewersie, między zdobnikami znajduje się napis MINISTERSTWO FINANSÓW, a poniżej miejsce na kolejny numer odznaki. U góry medalu umieszczono uszko i kółko do zawieszenia na wstążce. Wstążka ma 35 mm szerokości wykonana jest z rypsu jedwabnego z paskiem niebieskim o szerokości 7 mm w środku oraz dwoma paskami brązowymi o szerokości 10 mm i białymi o szerokości 4 mm po bokach.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2003 r. nr 191, poz. 1868)